Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха микроби в мина в Бразилия, които могат да произвеждат чиста мед

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В една от мините за добив на мед в бразилския щат Пара биолози откриха необикновен щам на бактерии. Те се хранят с витриол и произвеждат чиста мед. Благодарение на това откритие промишлеността може да се избави от токсичните технологии за извличането на мед от рудата, пишат учени в статия за научното списание „Science Advances”.

Откритите бацили могат да преобразуват меден сулфат в чист метал без никаква човешка намеса. Благодарение на тези бактерии индустриалците ще могат да елиминират токсичните вещества при производството на мед, твърдят изследователите.

Необичайната бактерия от рода Bacillus е открита от биолози под ръководството на доцент Дебора Родригес от университета в Хюстън, докато изучавали микроби от медни мини в Бразилия. Тази бактерия живее в кисела среда, богата на медни соли.

Родригес и нейните колеги размножили тези микроорганизми в лаборатория и проследили какво ще се промени, ако към тяхната хранителна среда бъде добавен разтвор на меден сулфат.

През следващите два дни всички следи от солта на сярната киселина и медта изчезнали от съда и на дъното му се натрупа утайка от частици с диаметър части от нанометъра. Оказало се, че тези частици са съставени от чиста мед, която бактериите отделят във вид на атоми.

Това изненадало учените, защото директното получаване на мед от разтвор на някоя от нейните соли е доста неизгоден процес от енергийна гледна точка. В промишлеността това налага използването на токсични разтворители и катализатори, поради което производството на мед е един от най-замърсяващите околната среда процеси.

Бактериите, обаче, решават този проблем само с 14 ензима. Те са отговорни за транспорта на медни йони в клетката, тяхното възстановяване и връщането на чистите метални атоми в околната среда. Структурата на тези ензими показва, че в този случай медта е само страничен продукт от реакцията: бактериите всъщност се интересуват от серните атоми.

Тази особеност на бразилските бацили може да бъде използвана както при възстановяването на екосистемите, така и в минната и биохимическата промишленост. Атомите на медта може да се използват за производството на различни наноструктури, катализатори и медицински препарати.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Болярово децата се подготвят за посрещането на Баба Марта

Работилничка за мартеници създадоха в Болярово ученици , родители  и учители. Децата показаха  завидни умения при работа с  бели и червени вълнени конци, за да създадат най-българския символ вещаещ идващата пролет –мартеницата,  съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 21.02.25 в 15:14

Ски зона Котел - още една възможност за начинаещите скиори

Новата снежна покривка от последните дни дава възможност още малко да се порадваме на зимните спортове и игрите със снега. За старозагорци най-близкото място, където могат да покарат ски или шейни, е пистата на Бузлуджа.  На час и половина път от..

публикувано на 20.02.25 в 18:28

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42