"Половината имоти на църквата у нас са руини. Заедно с манастирите православните храмове са около 8000, но едва около 3500 от тях са действащи, стабилни и безопасни за богомолците. Останалите са с частични разрушения или са изоставени на капризите на природните стихии и могат да рухнат всеки миг. В Сливенска епархия например от общо 667 храма действащи са около 300, в това число влизат и по-големи параклиси с ниша за служене на литургии. Останалите са затворени и влизането в тях е забранено, тъй като могат да рухнат." Тези редове можем да прочетем в доклад, специално написан, във връзка с имотите на Българската православна църква.
В Сливенската епархия един от изоставените на произвола на природните стихии храмове се намира в родното село на народната певица Вълкана Стоянова. Приживе „славеят на китна Тракия“ твърди, че е наследила певческите си умения от родителите си както и от единия си бащин брат, който бил свещеник и имал чудно красив глас. Не знаем дали този свещеник е служил в църквата "Свето Възнесение Господне" в село Люлин, но можем само да гадаем и да си представяме богослуженията в този красив някога храм, превърнат днес в руини.
Църквата вероятно е била завършена през 1857(!) година, поне това личи от камъка, покрит с патината на времето. Православната обител е ограбена през 70-те години на XX век. И сега, повече от половин век след опустошението на грабителите, тя чака, в студ, пек, дъжд, вятър и сняг, да се запази поне частица от прекрасните й стенописи, който да разказват на поколенията приказката за едни боголюбиви хора, построили през турско време храм за българската вяра, но средства за консервация и реставрация са само предвидени за паметници на културата от национално значение, а остатъците от храм "Св. Възнесение Господне" не влизат в тази графа, поне така е според жителите на стралджанското село Люлин.
Заместник-кметът на община Стралджа Гроздан Иванов разказа: "Църквата в село Люлин е построена през турско робство. Тогава са се намерили хора, дали от своя залък, за да го има този храм, но за жалост, ние, техните наследници не можем да го съхраним. Хората от Люлин отдавна имат блян, мечта, да имат свой храм, но по една или друга причина това не се случва. Проведох среща с представители на митрополията в град Сливен. Те казаха, че единственият начин да бъде възстановена църквата е чрез проект по Програмата за развитие на селските райони, но и там има редица условия. Заедно с Росица Тодорова подехме инициативата да се съгради параклис и почистихме двора на храм "Св. Възнесение Господне". В него се намират и няколко паметника на загинали по време на войните", подчерта Иванов.
Храмовете са място за общение с Бога. "Една вяра ни остана на нас, но тази вяра си няма дом", казват жителите на село Люлин, които също като хората в селата Първенец и Маленово, в община Стралджа, вярват, че в скоро време звън от църковна камбана ще огласи селото им. И ако Църковното настоятелство в село Маленово има средства да изгради нов храм, то жителите на Люлин търсят благодетели за построяването на малък параклис, защото са убедени, че православната им вяра има нужда от дом, а човек с изгубена вяра е изгубил всичко.
Цялото интервю с Гроздан Иванов може да чуете в прикачения звуков файл:
"Имаше желание църквата да се възроди, но е непосилно за нас, няма как", обяснява Росица Тодорова - кметски наместник на селото. Много средства трябват, буквално трябва да се съгради наново и решихме, че е по-добре да построим параклис, че да има къде да запалим по една свещичка и да се помолим. Господ е навсякъде, но е хубаво хората в селото да имат своя православен дом", каза тя и съобщи последните добри новини, от родното село на народната певица Вълкана Стоянова:
До края на годината жителите на китното село Люлин се надяват да имат своя обещан параклис, но строителните дейности не зависят само от добра воля и усърдието на областната и общинската администрация. За финансирането на проекта може да изпратите своята лепта в Разплащателната сметка на Църковното настоятелство в село Люлин, община Стралджа: ДСК - Банк BIG - STSABGSF
IBAN: BG06STSA 9300 0015 945036
По повод 130-та годишнина от рождението на големия български поет и публицист Гео Милев, в къщата музей в Стара Загора организират поредица събития. Първото от тях е литературната викторина за ученици, която ще се проведе на 15 януари (сряда) от..
Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..
На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..
Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек. С този проект слагаме..
За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е Виктория..
В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..
В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..
За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..
Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..
През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net