Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в стралджанското село Люлин не могат да възкресят храма си, но ще строят параклис

4
Това е храм "Свето Възнесение Господне" в село Люлин...или това, което е останало от него

"Половината имоти на църквата у нас са руини. Заедно с манастирите православните храмове са около 8000, но едва около 3500 от тях са действащи, стабилни и безопасни за богомолците. Останалите са с частични разрушения или са изоставени на капризите на природните стихии и могат да рухнат всеки миг. В Сливенска епархия например от общо 667 храма действащи са около 300, в това число влизат и по-големи параклиси с ниша за служене на литургии. Останалите са затворени и влизането в тях е забранено, тъй като могат да рухнат." Тези редове можем да прочетем в  доклад, специално написан, във връзка с имотите на Българската православна църква.

В Сливенската епархия един от изоставените на произвола на природните стихии храмове се намира в родното село на народната певица Вълкана Стоянова. Приживе „славеят на китна Тракия“ твърди, че е наследила певческите си умения от родителите си както и от единия си бащин брат, който бил свещеник и имал чудно красив глас. Не знаем дали този свещеник е служил в църквата "Свето Възнесение Господне" в село Люлин, но можем само да гадаем и да си представяме богослуженията в този красив някога храм, превърнат днес в руини. 

Църквата вероятно е била завършена през 1857(!) година, поне това личи от камъка, покрит с патината на времето. Православната обител е ограбена през 70-те години на XX век. И сега, повече от половин век след опустошението на грабителите, тя чака, в студ, пек, дъжд, вятър и сняг, да се запази поне частица от прекрасните й стенописи, който да разказват на поколенията приказката за едни боголюбиви хора, построили през турско време храм за българската вяра, но средства за консервация и реставрация са само предвидени за паметници на културата от национално значение, а остатъците от храм "Св. Възнесение Господне" не влизат в тази графа, поне така е според жителите на стралджанското село Люлин.

Заместник-кметът на община Стралджа Гроздан Иванов разказа: "Църквата в село Люлин е построена през турско робство. Тогава са се намерили хора, дали от своя залък, за да го има този храм, но за жалост, ние, техните наследници не можем да го съхраним. Хората от Люлин отдавна имат блян, мечта, да имат свой храм, но по една или друга причина това не се случва. Проведох среща с представители на митрополията в град Сливен. Те казаха, че единственият начин да бъде възстановена църквата е чрез проект по Програмата за развитие на селските райони, но и там има редица условия. Заедно с Росица Тодорова подехме инициативата да се съгради параклис и почистихме двора на храм "Св. Възнесение Господне". В него се намират и няколко паметника на загинали по време на войните", подчерта Иванов.

Храмовете са място за общение с Бога. "Една вяра ни остана на нас, но тази вяра си няма дом", казват жителите на село Люлин, които също като хората в селата Първенец и Маленово, в община Стралджа, вярват, че в скоро време звън от църковна камбана ще огласи селото им. И ако Църковното настоятелство в село Маленово има средства да изгради нов храм, то жителите на Люлин търсят благодетели за построяването на малък параклис, защото са убедени, че православната им вяра има нужда от дом, а човек с изгубена вяра е изгубил всичко.

Цялото интервю с Гроздан Иванов може да чуете в прикачения звуков файл:

"Имаше желание църквата да се възроди, но е непосилно за нас, няма как", обяснява Росица Тодорова - кметски наместник на селото. Много средства трябват, буквално трябва да се съгради наново и решихме, че е по-добре да построим параклис, че да има къде да запалим по една свещичка и да се помолим. Господ е навсякъде, но е хубаво хората в селото да имат своя православен дом", каза тя и съобщи последните добри новини, от родното село на народната певица Вълкана Стоянова: 

До края на годината жителите на китното село Люлин се надяват да имат своя обещан параклис, но строителните дейности не зависят само от добра воля и усърдието на областната и общинската администрация. За финансирането на проекта може да изпратите своята лепта в Разплащателната сметка на Църковното настоятелство в село Люлин, община Стралджа: ДСК - Банк  BIG - STSABGSF

 IBAN: BG06STSA 9300 0015 945036



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Константино Льондев представя в Хасково своите „Илюзии“

Община Хасково, Институт за културно наследство България-Италия и ХГ "Форум" представят изложба живопис "Илюзии" на Константино Льондев. Художникът е известен на хасковската общественост с участието си в Националния пленер "Хасково - вдъхновение",..

публикувано на 18.02.25 в 15:06

Благодарствен знак за Балетната трупа на Старозагорската опера

Благодарствен знак на Община Стара Загора получи днес многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова. Високото отличие е поредното признание за професионализма, творческия устрем и..

публикувано на 17.02.25 в 17:06

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“ За периода 17.02 – 23.02 2025 г. База Културен център „Стара Загора“ 17.02 /понеделник/ 19.00 часа Постановка „Баща ми се казва Мария – на село“ ДКТ „Иван..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

"Мене не ме.."- старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум

Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“.   Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..

публикувано на 14.02.25 в 13:39

Любовта е всеобщ дом за всички ни!

Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...

публикувано на 14.02.25 в 07:55

„Театрални искри“ в Казанлък събира деца и младежи през април

До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Международното триенале на сценичния плакат - София гостува в Димитровград с изложбата "Плакатът и жените"

Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..

публикувано на 12.02.25 в 14:22

"Дзак" премиера за бебета на Старозагорския куклен театър

"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...

публикувано на 12.02.25 в 10:10

"Дон Паскуале" - музикална комедия за обратите на любовта

На 11 февруари, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера-Стара Загора зрителите ще имат възможността да видят  комичната опера „Дон Паскуале” от Гаетано Доницети . Всяко действие на спектакъла ще дирижира различен диригент , /Едуард Йео-Китай,..

публикувано на 08.02.25 в 18:30

Музеят на фотографията с нова арт изложба

В Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства - Казанлък е подредена изложба от 25-тия Национален годишен преглед на фотографското изкуство в България. Инициатор на събитието е Сдружение фотографска академия "Янка Кюркчиева". Екипът на..

публикувано на 08.02.25 в 16:32