Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Казанлък е вдигнат първият паметник на светите братя Кирил и Методий

6
Паметникът в двора на Профилираната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Казанлък
Снимка: Община Казанлък

Профилираната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Казанлък днес отбелязва патронния си празник и изпраща новите си абитуриенти.

Малко известен факт е, че в двора на гимназията е вдигнат първият в страната паметник на светите равноапостоли. Той е дело на казанлъшкия учител Иван Топалов и официално е открит на 24 май 1933 г., разказва за Радио Стара Загора Ваня Георгиева, преподавател по история в Хуманитарната гимназия.

Иван Топалов е родом от село Търничене. Средното си образование завършва в Казанлъшкото педагогическо училище през 1923 г., след това завършва Държавната художествена академия. Връща се в родното си училище, като учител по изобразително изкуство. Тогава се ражда идеята му да създаде този паметник.

Иван Топалов на снимка от 1929 г.

„Идеята му е подета от негови ученици и казанлъчани като цяло. Започва събирането на бакъри, както казват старите българи. Тези бакъри са претопени в Военната държавна фабрика, сега „Арсенал“ и в Механотехникума в града. През това време Иван Топалов прави гипсова отливка на паметника, след което е отлят и металният паметник. Изцяло в Казанлък е направен паметника“, разказва Георгиева.

Тя добавя, че има една разлика във външния вид на монумента сега и тогава. При откриването на плочата е изписано „В началото е било словото…“, а сега надписът е „А,Б,В“.

Паметникът е открит на 24 май 1933 г.

„Малко след откриването на паметника през 1933 г. Иван Топалов е изгонен от училището по политически причини. След това отива в Тополовград, от там в Пловдив, където става председател на Дружеството на художниците. За пловдивските художници той е позната фигура, за съжаление малко хора знаят тази личност, а е редно такива хора да се популяризират, защото това е най-старият паметник на светите братя в България“, разказва Ваня Георгиева от Профилираната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ в Казанлък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29
Радослав Балкански-кмет на Млада Загора и Деница Димитрова-председател на МОС

Младите хора на Стара Загора - визионери на бъдещето

Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..

публикувано на 11.05.25 в 17:08

Снежана Маринова – за книгите с любов и 35 години професионален опит

Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..

публикувано на 11.05.25 в 16:15

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното по аджилити

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..

публикувано на 09.05.25 в 17:26

До Амазонската джунгла със старозагореца Асен Калчев

Асен Калчев е от Стара Загора, запален пътешественик, част от интересните дестинации, които е посетил е Етиопия и племената там, за които разказва преди време в ефира на Радио Стара Загора. Асен постоянно си поставя нови предизвикателства, а преди..

публикувано на 09.05.25 в 14:39

За първи път Фестивал на иновациите в Стара Загора

Днес се провежда първото издание на „Фестивала на иновациите“. Форумът, организиран от Младежки общински съвет със съдействието на Община Стара Загора, е  посветен на младежкото творчество, предприемачески дух и сътрудничество между образованието,..

публикувано на 08.05.25 в 16:43