Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живи наследства*

Книга събра историята на читалището в с. Горски извор, Хасковско

Това е институцията, която съхранява традициите и културата на всяко населено място, казва авторката Тодорка Николова

4
Читалището в с. Горски извор, общ. Димитровград
Снимка: bg.wikipedia.org

Хасковското село Горски извор е прочуто с културните си дейци - музиканти, поети, учени. "Това е единственото село в България, в което са родени и творят 12 поети, а само на една улица живеят четирима жители с реализирани поетични заложби", отбеляза пред Радио Стара Загора председателят на читалището Тодорка Николова - журналист, писател, публицист, автор на книгата "Къде се пази духа на България?". В нея тя е събрала 125-годишната история на НЧ "Пробуда-1896", с. Горски извор.

Годишнината на читалището е част от Европейските дни на наследството в община Димитровград. Поради епидемичната обстановка честването ще бъде отбелязано с ограничен брой зрители на 25 септември (събота) от 11.00 часа. По този случай читалището е отличено с почетен знак от Министерството на културата и Община Димитровград, съобщи Тодорка Николова.

Тодорка Николова, председател на читалището. Снимка: stihi.ru

С музикалната култура на Горски извор са свързани имената на кавалджията Станил Паяков (1900-1979), един от първите фолклорни музиканти в Радио София от края на 1934 г., и народния певец Георги Фершелов. "Това са хората, чиито снимки красят нашето читалище и ние ги пазим като изключителна ценност. Те ни вдъхновяват и непрекъснато говорим за тях, защото са прославили селото в цяла България. Георги Фершелов е ръководил нашата фолклорна група и неговата паметна плоча стои на читалището", подчерта Тодорка Николова.

Женската фолклорна група и най-малките певци на една сцена. Снимка: transgourme.eu

В с. Горски извор се провежда единственият у нас Международен поетичен конкурс “Есенни щурци”, организиран от местния литературен клуб, който носи името на поета и преводача Иван Николов. Тази година във фестивала участваха 160 български и 85 чуждестранни творци от 14 държави. "За първи път включихме категория "Пеещи поети". Победители са Йордан Пеев от Стара Загора и Василий Белашов от Казан, Русия", информира Тодорка Николова. Партньорите на фестивала - Съюзът на независимите писатели, Международната писателска гилдия и Международната академия за литература и изкуство подписаха меморандум за сътрудничество.

Цялото интервю с Тодорка Николова и фолклорна музика от с. Горски извор можете да чуете в звуковия файл.


*"Живи наследства" е поредица на предаването "Песен слънце буди". Разказва за културни инициативи и събития, включени в Европейските дни на наследството; търси съвременни личности и институции, които полагат грижи за опазването и съхраняването на културното наследство - фолклорна музика, традиционни практики и културни артефакти.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20