Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Девическо училище в Стара Загора шие дрехи по френски модни журнали

През първата половина на XX век в Стара Загора работят над 20 културно-просветни и благотворителни дружества. В стремежа си да водят активна дейност, те често си съперничат, появяват се дразги. Тогава в един от докладите на директорката на девическата гимназия са отбелязани думите: "Много дружества, малко дружба."

Въпреки противоречията и скандалите гражданите се включват активно във всички сфери на обществения живот- здравеопазване, култура, наука, образование и спорт. Сред най-дейните са дамите от културно-просветното дружество  "Пробуда", основано през април 1927 година. Инициативните д-р Невена Азманова-Ханчева и Зора Азманова, съпруга на един от собствениците на фабриката за син камък в града полагат основите на дружеството.

Женското дружество обединява съпругите на уважавани индустриалци, търговци, учители и лекари от Стара Загора. На първото заседание присъстват 68 жени. за председател е избрана д-р Азманова- Ханчева, а за подпредседател  Екатерина Найденова. Определено е и настоятелство от 12 души. За име на организацията се избира "Пробуда", защото то ще иска да се пробуди за съзнаване ония задължения, които жените, произхождащи от всички слоеве на обществото имат като гражданки и майки".

В устава е записано, че ще се полагат усилия за отстояване на политическите права на жената, но организацията няма да има политически и партиен характер. Това е принцип, които се спазва през всички години от съществуването на женското дружество. политическите пристрастия са загърбени в името на идеята за оказване на помощ на всички нуждаещи се в града.

Приходите се набавят от членски внос, волни пожертвования, дарения, завещания, от организирането на забави, вечеринки, представления, лотарии, субсидии и помощи. Предвидено е, ако организацията преустанови своята дейност цялото й имущество да се предаде на дружество "Театър", а капиталите да се внесат в някое държавно кредитно предприятие.

Една от най-амбициозните задачи на женското дружество е създаването на Девическо стопанско училище. В него младите момичета, освен че ще получат специално образование, което им дава възможност да изкарват прехраната си, ще разширят своята умствена подготовка, общата си култура и ще се издигат духовно, морално и материално, ще станат просветени и подготвени майки.

Практическото девическо стопанско училище официално отваря врати през ноември 1927.

Подробностите за развитието и съдбата на училището може да чуете от Райна Антонова. Главният уредник на отдел Нова история в РИМ - Стара Загора ги разказа пред Мила Маринова: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Саксофонистът Майк Сакс – саксофон, тъмни очила и палитра от музикални емоции

Милен Стойков /Майк Сакс/ е саксофонист, флейтист и аранжор. Гастролира в Австрия, Германия, Швейцария, Скандинавските страни и Китай. Ориентиран е предимно в днешния смуут джаз и фюжън. Многобройни са участията му в джаз фестивали и лайф клубове в..

публикувано на 10.04.25 в 13:29

Георги Велев с нова песен - "vegas baby"

На 4-ти април, Георги Велев представи новата си песен "vegas baby".  Дарк поп стилът е само част от изненадите, които чуваме. Песента отправя послание към недоброжелателите, които винаги има какво да кажат "по наш адрес". Хейт културата, в..

публикувано на 09.04.25 в 19:03

На семеен дуел в игри на ума

Той е печелил 11 пъти игрите на ума „Последният печели“ по БНТ, а тя веднъж. В битката на градовете в предаването се срещат един срещу друг. Семейство Теневи – колегата Десислав Тенев и съпругата му Мария Тенева са страстни почитатели на куизните..

публикувано на 06.04.25 в 14:46

Михаил Банов - забравеният герой, защитник на небето над София по време на Втората Световна война

 Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.  Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13..

публикувано на 06.04.25 в 12:12

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29