Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа с най-високия бюджет в историята си за 2022 г.

| обновено на 24.11.21 в 10:21
Снимка: архив

Годишният бюджет на Европейския съюз за 2022 г. се очаква да бъде гласуван днес от Европейския парламент. Постигнатото споразумение е за поети задължения в размер на 169.5 милиарда евро и за плащания в размер на 170.6 милиарда евро.

Тази година преговорите за годишната финансова рамка на съюза бяха особено трудни заради високата инфлация и цени на ресурсите, бавното възстановяване след пандемията, което засегна най-уязвимите и разклати доверието в политиците. Освен това бюджетната процедура очевидно беше засегната от няколко световни събития, които трябва да бъдат взети предвид, отбеляза докладчикът на Парламента за бюджета Карло Реслер.

„В това число е кризата в Афганистан, европейската амбиция  ваксинациите срещу COVID -19 да станат достъпни в световен план чрез програмата COVAX. Основен елемент в нашата позиция е възстановяването на средствата, да няма произволни орязвания, да се възстановят бюджетните пера, които да носят ползи за Европа, успешно са се прилагали до момента и дават оперативен капацитет за усвояване на допълнителни бюджетни кредити. Важно е бюджетните кредити да бъдат използвани в редица ключови области като икономическото възстановяване и насърчаване на малкия и среден бизнес. На второ място – програми за научно-развойна дейност, образование ориентирано към бъдещето със специален акцент към младежта и децата.  На трето място е укрепване на европейското здравеопазване и на четвърто засилване на усилията за цифрова зелена и безопасна Европа“, подчерта евродепутатът от Хърватия.

В историята на ЕС държавите не са разполагали с повече европейски средства, отбеляза евродепутатът от ЕНП и член на финансовата комисия Андрей Новаков и определи като сложни  задачите, които има за цел да реши бюджетът на Европейския парламент за 2022 г. през следващите 12 месеца. „Никога досега не сме имали толкова сериозни наслоявания на кризи. От една страна, колкото и да не ни се иска, мигрантската криза съвсем не е приключила. Освен това, въпреки процента на ваксинирани и мерките, които се вземат в цяла Европа за справяне с COVID,  COVID не си е отишъл. И в същото време предстои да бъдат задоволени съвсем базови потребности на европейско ниво“, припомни Новаков. Почти за всички сектори е предвидено да получат допълнителни средства, допълни той. 

#Рестартирай Европа

#НашатаЕвропа


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бъдещето на Европа: Гражданските панели размишляват за бъдещето, което искат за Европейския съюз

През последните месеци общо 800 европейци взеха участие в четири граждански панела в рамките на Конференцията за бъдещето на Европа, за да изготвят препоръки как ЕС трябва да подходи към предизвикателствата пред себе си. Гражданите са избрани на..

публикувано на 29.12.21 в 08:35

Загубата на биоразнообразие – сериозна заплаха за начина ни на живот

Евродепутатите поставиха амбициозната цел, заложена в Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие, до 2050 г. екосистемите да се възстановят, да станат устойчиви и да бъдат добре защитени.  Вече пет последователни години в българските..

публикувано на 22.12.21 в 08:35

Електромобили на пътя: мисията (не)възможна

Амбициозни цели белязаха отиващата си 2021 г. Eвpoпeйcĸият cъюз пpeдлoжи ефективна зaбpaнa зa пpoдaжбa нa нoви бeнзинoви и дизeлoви aвтoмoбили, включително хибриди oт 2035 г. Европейската комисия фиксира 55% спад на емисиите на CO₂, генерирани от..

публикувано на 17.12.21 в 09:05

Синята карта на ЕС - възможност за България да привлече необходимите специалисти

Намаляващото и застаряващо население на Европейския съюз налага предприемане на навременни мерки за овладяване на ситуацията . Средната възраст на европейските граждани се увеличава, което предполага, че в бъдеще ще има по-малко хора в трудова..

публикувано на 15.12.21 в 09:05

ЕС за по-достъпни и евтини лекарства

Повече достъп и по-евтини лекарства е целта на новата фармацевтична стратегия на Европейския съюз. До 2025 г. се очаква над 50% от производствата на активни вещества да бъдат преместени на територията на ЕС, за да има и сигурност на доставките, коментира..

публикувано на 10.12.21 в 08:40

ЕК готви промени в срока на Ковид сертификата

Изправена пред нови две заплахи, свързани с пандемията от коронавирус – увеличаващия се брой заразени дори в най-ваксинираните държави в Европа и появата на новия щам Омикрон, Европейската комисия предложи промяна в правилата за координация на..

публикувано на 08.12.21 в 09:05

Последен за годината Европейски съвет в Брюксел - какво да очакваме?

Последният за годината Европейски съвет ще се проведе в Брюксел на 16 и 17 декември. Държавните и правителствени ръководители на страните-членки от Общността ще обсъдят и вземат решения по важни теми и проблеми.   Лидерите ще обсъдят..

публикувано на 03.12.21 в 10:05

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение и използването на изкуствен интелект от полицията

С цел борба с дискриминацията и гарантиране на правото на неприкосновеност на личния живот, ЕП настоява за строги гаранции, когато инструментите на изкуствения интелект се използват в правоприлагането. По този повод Европейският парламент прие..

публикувано на 01.12.21 в 08:35

Прекомерна употреба на антибиотици у нас за лечение на COVID – 19

България е единствената държава в Европейския съюз, която е увеличила драстично приема на антибиотици извън болниците през 2020 година. Т ова съобщи в доклад  доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране..

публикувано на 26.11.21 в 12:35

Европейска стратегия "От фермата до трапезата"

Европейската стратегия от "Фермата до трапезата" цели  изграждане на устойчиви хранителни вериги защитавайки природата и  да осигури здравословни храни и да подкрепи земеделските стопани. Системата на производство, доставка и потребление на храни и..

публикувано на 19.11.21 в 10:28