Той е българин, онколог –дерматолог и заедно с екип от лекари разработва "умни" лекарства срещу рака.
Неговото име е Константин Стоичков, роден е в Павел баня. Майка му доктор Невена Стоичкова е онколог. Вероятно защото е роден в лекарска фамилия и Константин Стоичков избира да стане доктор. А заради майка му интересът му се насочва в областта на едно от най-страшните и безмилостни заболявания – рака.
Професионалният път на доктор Стоичков го води първо в онкоболницата в Дървеница, София. Пациентите го обичат, но системата се оказва отровна – в онези години заплатите са малки. И се налагало или да се работи допълнително не по специалността или пък да се правят компромиси със съвестта. Нещо, което младият доктор Стоичков отказал да стори.
Системата не успява да го накара да промени пътя си – младият лекар записва специализация в областта на меланома. И след като завършва, се оказва с по-висока квалификация от шефовете в болницата. Вероятно не могли да простят този факт, част от старите специалисти обявяват откровена война на младия доктор и не му позволяват да работи.
Така, преди 18 години, пътят на доктор Стоичков стига до Терминал 2 на летище София. И го отвежда първо в Париж, а след това в Брюксел, където 12 години работи в областта на онкологията. Днес българският лекар е част от екип, който се занимава с разработването на „умни лекарства“ срещу рака в голяма фармацевтична компания в Брюксел.
Макар и в чужбина, доктор Стоичков не къса връзка с родината. Връща се всяко лято в родната Павел баня. Когато научава за поредната кампания, насочена към опазването на културно-историческото наследство на Паметника на Бузлуджа, решава да стане един от осиновителите на мозайки. Защото, по думите му, създаденото там е свидетелство за постиженията на едни поколения преди нас.
Онкологът –дерматолог не възнамерява приносът му към опазване на културно -историческото наследство на паметника на Бузлуджа да остане само в рамките на кампанията „Осинови мозайка“. По време на срещата на дарителите в Казанлък миналата седмица стана ясно, че за да бъде наистина защитен Монументът и мозайките в него, трябва да бъде поправена покривната конструкция. Задача, за която ще се искат много средства, но в която българският лекар – онколог отново има намерение да се включи
Преди 18 години доктор Стоичков напуска България защото, както той казва, стремежът към разруха и унищожение тук е бил по-силен от съзидателния. Сега казва, че има вяра. Която идва тъкмо от младите хора. Които искат да спасяват, а не да рушат. И тъкмо такива млади хора могат да го върнат обратно в България.
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък засвири за първи път преди броени дни. Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..
На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..
Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..
Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..
Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net