Може би мнозина свързват името "Любовта е лудост" с международния филмов варненски фестивал. Той безспорно е едно от най-значимите арт-събития в страната ни. Малцина са тези, които знаят, че "Любовта е лудост" е заглавие на един от филмите на Васил Гендов. Създателят на първите български ленти е ученик, когато за първи път се появява на професионална сцена. Заради увлечението си към театъра е изключен от гимназията.
Васил Гендов е първият български кинорежисьор и киносценарист. Бащата на българското кино е роден на 24 ноември 1891 г. в Сливен. От 1905 до 1907 г. е стажант в Народния театър и „Сълза и смях“. Учи във Виена и в Берлин. „Българан е галант“ е първата му кинотворба, последвана от още 10, като сред тях е и първият наш „говорящ“ филм – „Бунтът на робите“ от 1933 г., разказващ за Васил Левски. Гендов основава и „филмопроизводствена кооперация „Янтра филм“ – продуцентска къща, подобна на днешните такива.
Мемоарите му със заглавие "Когато артистите се гримираха на свещи" излязоха по повод 130 години от рождението му. Те за първи път стават достояние на читателите и разказват за кариерата на Гендов като театрален актьор, режисьор, драматург и директор на пътуваща театрална трупа, останала известна под името "Софийски театър на Васил Гендов". Театроведът Светлана Панчева уточни, че ръкописът е намерен сред архивите в Народен театър "Иван Вазов", половин век след предоставянето му от семейството на артиста.
"Това което ми направи силно впечатление е, че тези 230-240 страници, в които се описват преживелиците на пътуващите артисти, са лично парафирани с подписа на Васил Гендов. Зачетох се. Самият текст е безкрайно интересен и пълен с много лична информация", пояснява Панчева.
Ръкописът на Васил Гендов е подкрепен от направление "Литература" на Програма "Култура" на Столичната община и е отпечатан в ограничен тираж. Книгата е достъпна онлайн за всички: http://funtasy.info/e-book/.
Кой съдейства за издаването на мемоарния ръкопис може да чуете в прикачения звуков файл:
Автор на предговора към книгата "Когато артистите се гримираха на свещи" е доц. Александър Донев. Негови са думите: "Изглежда нашият, българският, манталитет не обича прекалено изпъкващите личности. Или поне трудно ги понася като свои съвременници. Може би това е причината прелюбопитният театрален мемоар на Васил Гендов да остане толкова десетилетия непознат на широката публика. Той е озаглавен от автора "Страници от развитието на провинциалния театър /лични спомени/ от Васил Гендов".
Новото заглавие, използвано от издателството за настоящата публикация, е на основата на цитат, взет от самия текст. То се наложи, защото авторът използва "провинциален театър" до голяма степен като синоним на пътуваща театрална трупа, а "провинциален артист" - еднозначно на "пътуващ артист", докато днес смисълът, влаган в тези думи, е по-различен", пише доц. Александър Донев.
В прикачения звуков файл може да чуете какво е останало във филмовите архиви от наследството на Васил Гендов:
Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град. Затова тематиката и..
„Среща на изкуствата с усмивка“ предлага Държавна Опера Стара Загора тази вечер, в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта. Съпътстващото фестивално..
На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..
Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч. "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..
Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..
Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова. Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..
Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“. Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора. Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net