Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Желязната църква "Свети Стефан" - светиня на българския дух

Желязната църква е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в съседна Турция. Няма друга в света като църквата "Свети Стефан" в Истанбул, изградена изцяло от желязо. Шедьовърът, проектиран от арменския архитект Ховсеп Азнавур, се извисява на самия бряг на Златния рог в аристократичния квартал "Фенер". Металната конструкция тежи над 500 тона и представлява трикорабна базилика с кръстообразна форма и красиви орнаменти. Сглобяемите елементи са били изработени от австрийска фирма и транспортирани с кораб от Виена по река Дунав, през Черно море и Босфора. Строителството на храма, носещ името на първия мъченик за Христовата вяра, започва 1848 г. и продължава близо половин век. Днешната църква е третата по ред на това място. Архитектурната забележителност съчетава стиловете Неоготика и Необарок и привлича погледа като бисер в короната на древния и вечен град. 


Символът на българската вяра е построен върху имот, дарен от княз Стефан Богориди, висш османски държавник от български произход, внук на Софроний Врачански.  

Дървеният иконостас, излъчващ изящество, е с позлатено покритие и е единственият нежелезен елемент в сградата. Шестте бронзови камбани, изляти в руския град Ярославъл, се издигат на 40 метра височина, като две от тях звучат и до днес. 

В Желязната църква се намира единствената в света икона с образите на Света Богородица с Младенеца и Светите братя Кирил и Методий, разказа за Радио Стара Загора Кириако Лязе, представител на българската общност в Истанбул.


След седемгодишна реставрация, 120-годишният храм бе открит на 7 януари 2018 г. Желязната църква е сред основните туристически забележителности на мегаполиса. Над 2000 души месечно са посещавали православния храм преди пандемията, каза още Кириако Лязе. В началото на 19 век българската християнска общност в Истанбул е наброявала между 80 000-100 000 души. В наши дни са едва около 500.

Темата за присъединяването на Желязната църква към Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО бе повдигана на няколко пъти през последните години, но засега без резултат. 

В двора й са погребани Екзарх Йосиф и митрополитите Иларион Макариополски, Паисий Пловдивски и Авксентий Велешки.

Автор: Таня Балабанова





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Спектакълът "Косвени щети " ще зарадва казанлъшката публика

Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..

публикувано на 18.11.24 в 17:57

ФОБИ с премиерно заглавие за страната

Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики и Самодивите"   са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...

публикувано на 18.11.24 в 14:26

Детски поглед през фото обектива

„Фотографията е живот за спомени. Когато снимам забравям за всичко около мен. Успокоява ме. Трудно е, но все някой ден трябва да опиташ. Снимката може да е пълна с цветове и чувство за хумор“ – тези мисли за фотографското изкуство споделиха..

публикувано на 17.11.24 в 12:39

Предизвикателството да си "Женен с три деца" ще разсмива старозагорската публика

Ако сте родител, вероятно сте усетили динамиката на живота с деца, но ако имате три деца, най-вероятно сте много добре запознати колко голямо предизвикателство е това. Повече за семейния живот от перспективата на баща ще ни представи Александър..

публикувано на 15.11.24 в 14:29

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата. С ъздателката на  “le Salon”   е  Виктория   Караабова-Стоянова.  Тя е бизнес дама, предприема ч , занимава се с медии и менторски програми. Дългогодишен член и председател на..

публикувано на 15.11.24 в 13:31

Виктория Бешлийска представя последния си роман "Нишка" пред старозагорските читатели

Виктория Бешлийска гостува в Стара Загора, за да представи новия си роман "Нишка". Срещата е по покана на библиотека "Родина" и Община Стара Загора, и ще се състои в изложбена зала "Лубор Байер", на 15.11., от 17:30 ч.  Писателката е добре позната на..

публикувано на 15.11.24 в 09:01

Стефан Иванов представя в Стара Загора книга за престъпленията на комунизма

Покана за премиера отправят днес към старозагорските любители на историческите изследвания, написани увлекателно и на достъпен език. Книгата се нарича „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“, неин автор е Стефан..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

Държавна опера – Стара Загора представи програмата на Фестивала на оперното и балетно изкуство

От 21 ноември до 4 декември 2024 година Държавна опера Стара Загора ще е домакин на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Това е първият специализиран форум за опера и балет в България. Създаден през 1967 година като..

публикувано на 12.11.24 в 16:55

Факти и хипотези за родината на древните българи

„Прародина и религия на ранните българи. Поглед от Изток“ е новата съвместна книга на проф. Иван Танев и д-р Мариана Минкова.  В нейните страници ще намерите нови и научно обосновани хипотези за произхода на народите, които се приемат за етнически и..

публикувано на 12.11.24 в 10:10

Валентин Танев няма да е директор на театъра в Димитровград, но остава в ръководството

Актьорът и режисьор Валентин Танев, който бе назначен за временен директор на театъра в Димитровград в началото на октомври, няма да ръководи храма на Мелпомена. Той участва в създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“, което го..

публикувано на 11.11.24 в 12:55