Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристи подменят 50 трикольора по планините на България

Планинари от Туристическо дружество  " Сдружение "Устремени" в Асеновград са подменили около 50 национални знамена, веещи се по планините на България. Началото е поставено през 2013 г., когато изкачвайки се на вр.Вейката, най-южната точка на България. Видели окаяното българско знаме – окъсано и избеляло от дъждовете, слънцето и ветровете и решили да го подменят с ново. Вейката е най-високият връх на източнородопския рид Гюмюрджински снежник на българска теритрория с височина 1463 м над морското равнище. По билото му минава границата между България и Гърция. Идеята им била подсказана от походите в Северна Македония и Гърция, където се впечатлили, че по  туристическите маршрути, където имало пилони с националните знамена на двете ни съседки, те били върху поддържани пилони и със свежи цветове.  Така започнали при всеки поход в Стара планина, Родопите, Рила и Пирин да подменят българския трибагреник, за което им помогнала и местна фирма. Собственикът й, като му  споделили патриотичната си идея им подарил първите знамена,  разказва Ивайло Мирчев, председател на сдружението.

  За 4 месеца преди пандемията, подменили 20 трикольора по българските планини, много от тях купени с  със собствени средства от планинарите след като дарените знамена свършили.  Туристическото дружество, което няма алпийски клуб, призовава приятелите си от Българския туристически съюз, да подкрепят инициатвата им и когато алпинисти и туристи тръгнат из планините, да носят в раниците си по едно национлан знаме, за да подменят знаме, поставено на трудно достъпно място, или знаме което е изживяло живота си.  "България е райско кътче, затова искаме  когато дойдат чужденци, когато видят да се вее гордият ни флаг, да  разберат, че имаме красива природа и умеем да я пазим и ценим, както ценим историята си. Защото българинът е  запазил духовността си, той  е духовен човек. Има отношение към Бог и природата, усеща себе си, ближните и света по по-различен начин.", споделя Ивайло Мирчев. И разказва за светлината и одухотвореността, които струят от очите на хората в изоставените махали на България.

  По традиция членовете на ТД "Устремените" ще участват в два туристически похода по повод Националния празник Трети март. Единият ще се включи в националните чествания на Паметника на Свободата на вр. Св. Никола, а другият ще изслуша националния химн на вр. Малка Драгойна край гр. Първомай заедно с  членовете на местното ТД "Тракия". 

   Членовете на Сдружение "Устремени" в Асеновград вярват, че родолюбието не само се носи в сърцето, то се възпитава с примера и с действията ни, с отношението към природата и заобикалящия ни свят, към другите. Затова тази година, членовете му подкрепят каузата в помощ на лечението на 14-годишния футболист Стивън Валериев Бориславов от Перник,  който страда от "Сарком на Юинг" и се нуждае от  голяма сума за лечение в Германия. Те посвещават похода си до вр. Малка Драгойна на благородната кауза. "Всеки, който се включи в него може да дари пари в благотворителната кутия, ако желае да помогне за лечението на Стивън. Защото всички сме родители, а децата са най-святото, което имаме!", призова Ивайло Мирчев. 

Това е  сметката на детето, който има възможност, да подкрепи родителите и момчето в тежката битка с болестта.  

Банка ДСК , клон Перник

IBAN : BG51STSA93000028755501

BIC : STSABGSF

Основание за превод: Стивън Валериев Бориславов — with Elizabeta Vladova.

 Цялото интервю с Ивайло Мирчев от ТД "Устремени" в Асеновград, чуйте в звуковия файл. 




 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..

публикувано на 06.11.24 в 15:42

Трикове за Черния петък

Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..

публикувано на 03.11.24 в 10:57