Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Георги Динев: Смисълът на изкуството е да вдъхва вяра

Ставаме свидетели на съвременна война, на разрушения и пожарища, на лавина от истински и фалшиви новини, на режисирани клипове в социалните мрежи, на снимки с изплашени от суматохата хора, на жени прегърнали разплаканите си деца, на колони от емигранти, търсещи спасение в чужди страни...   

Артистите казват, че "живот без изкуство е живот на командно дишане, но в кома е не тялото, а душата." През изминалите две години чухме много гледни точки за изкуството по време на пандемия и икономическа криза, но сега поставяме на фокус изкуството по време на военни сражения. Как се мисли за творчески проекти и премиерни спектакли, когато имаш приятели от двете страни на фронтовата линия Русия-Украйна?

В предаването "Флашмоб" режисьорът Георги Динев сподели: "Голяма част от моите колеги в Украйна са скрити в бомбоубежища. Други бягат. За трети няма известия, за съжаление. От другата страна, голяма част от интелектуалците в Русия подписаха петиция против войната. Други мълчат, разбираемо защо. Виждате какво се случва, след всеки протест има арестувани, бити. Не можеш да се чувстваш нормално, в тази ситуация. Не може да мълчиш и да нямаш позиция, когато умират хора."

Тенорът Георги Динев припомни, че "по време на Втората световна война, когато голяма част от Европа е окупирана от нацистка Германия, много артистите са принудени, за да работят, да станат членове на Националсоциалистическата германска работническа партия. Един от тях е младият Караян."

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл:  

Под свистенето на куршумите на Първата световна война Имре Калман написва "Царицата на чардаша". Премиерата е на 17 ноември 1915 във виенския „Йохан Щраус – театър“. Успехът бил триумфален! Оперетата се играе непрекъснато в продължение на две години. Всяка вечер тълпа виенчани щурмуват касата на театъра и сякаш пламенните любовни дуети на Силва и Едвин заглушават топовните гърмежи на Първата световна война.

Блясък, жизнерадост и незабравимо преживяване обещава Оперетна гала на Държавна опера Стара Загора в празничния осми ден от календара на март. 

Концертът-спектакъл имаше своята лятна премиера на сцената на Античен форум "Августа Траяна", под звездното небе на Стара Загора, припомни режисьорът на спектакъла. Той уточни, че сценографията на "Балът" и костюмите на солистите са дело на ГЕНДОНИ. Старозагорецът с международна известност е работил и в други бляскави продукции на първата извънстолична опера. Диригент е Владимир Бошнаков. В програмата на оперетната гала ще прозвучат избрани арии, дуети и ансамбли от оперети на Офенбах, Щраус, Лехар, Калман, а музикалните произведения са доказали през годините, че имат способността да вдигат духа на публиката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кристална лира за директора на Старозагорска опера

Директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов е носител на наградата „Кристална лира“ в категория „Мениджмънт в музикалното и танцово изкуство". Призът се връчва за неговия изключителен принос за възхода на Старозагорската опера и..

публикувано на 04.11.24 в 10:45

Бурни аплодисменти на предпремиерата на филма „Сватба" на Магдалена Ралчева

Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Отличиха четири творци в традиционния Есенен салон в Казанлък

Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък.  Призът на Общината отиде при..

публикувано на 30.10.24 в 11:51

Мария Панайотова написа роман в стихове

Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..

публикувано на 29.10.24 в 13:55

Мария Лалева представя "Пътища от огън" тази вечер

"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..

публикувано на 29.10.24 в 08:30

Киномания превзема и Стара Загора

Фестивалът „Киномания“ ще се проведе  за първи път в Стара Загора.  От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...

публикувано на 25.10.24 в 14:09

Филм „Светлини на будителството 2“ представя екипът на Девето основно училище

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието  „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..

публикувано на 25.10.24 в 10:48

Кой е 41-ят носител на "Златното яйце" ще научим тази вечер

92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия  "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..

публикувано на 25.10.24 в 08:05

Старозагорски ученици почитат будителите с Ден на светлината

Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от  връстниците си в училището и в града и да..

публикувано на 24.10.24 в 16:54
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" събира разнолики хора и истории

"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..

публикувано на 24.10.24 в 16:35