Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите старозагорски театрали са членове на местния революционен комитет основан от Левски

4
Драматичен театър "Гео Милев", Стара Загора
Снимка: Емил Енчев

В сайта на Драматичен театър "Гео Милев" може да прочетете: "Първи наченки на театрална дейност под ръководството на даскал Петър Иванов, с участието на Кольо Ганчев и неговия оркестър, датират от 1870 година.

Историята на Старозагорския театър е свързана с името на д-р Начо Планински, чието пристигане от Букурещ отбелязва творчески и културен подем в града. Той поставя първото театрално представление по пиесата на П. Р. Славейков – „Малакова“ на 18 април 1870 г. Премиерата се състои сред мъждивата светлина в салона на Главното девическо училище при черквата „Света Богородица“ в квартал „Акарджа“. През антракта свири читалищният оркестър.

Първите членове на местния революционен комитет, организиран от Васил Левски, са и първите старозагорски актьори – Петър Иванов, Тачо Сяров, Христо Зафиров, Атанас Попгеоргиев, Пенчо Братов, Георги Хаджиилиев… В репертоарната история на Старозагорския театър се вписват заглавията на „Многострадална Геновева“ (1870), „Шарлатаните доктори“ (1871), „Крум Страшний“ (1871), „Райна Княгиня“ и др."

В интервю Главният уредник на отдел "Нова история" в РИМ-Стара Загора Райна Антонова подчерта, че след Освобождението, преди да построят къщите си в опустошената от пожарите Стара Загора, жителите на града възраждат театралните представления.

"1883 г. се създава "Ученолюбиво дружество", което има за цел да развива културата на старозагорци. В него са привлечени учители, чиновници и военни, като местната интелигенция решава за Коледа да представи пиесата "Иванку, убиецът на Асеня" на Васил Друмев. Представлението се играе в салона на Мъжката гимназия, едничката по-голяма сграда в града. Интересът е много голям. Спектакълът се играе няколко дни поред. Сред гостите в салона, на едно от представленията, е и Иван Вазов. Младият поет, който е пристигнал за празниците при брат си д-р Киро Вазов, гледа пиесата и поздравява самодейците. След години старозагорецът Атанас Илиев издава някои от произведенията на поета. В началото на XX век Атанас Илиев лансира идеята Стара Загора да има театрална зала. 

През 1900 г. се създава Дружество "Театър". То се заема със задачата да събере средства за построяването сграда. За кратко време са събрани 80 000 лева. Първата копка е направена през 1912, а 1915 година сградата на театъра е открита. Годините по време на войните за национално обединение са смутни, но въпреки това, през зимата на 1915-1916 година Гео Милев и Никола Икономов организират няколко театрални представления, като поетът поставя експериментално пиесите „Едип цар“ на Софокъл и „Ревизор“ на Гогол. Към  Дружество "Театър" се създава и Детска музикална китка с ръководител Златан Станчев. В Стара Загора първите си стъпки към професионалната сцена прави Васил Налбуров, създател и пръв директор на театър "Сълза и смях"." 

Сезонът 1919/1920 полага началото на професионален театър в Стара Загора. Особена заслуга за това имат Мара Шопова и Данчо Делчев, които развиват разностранна творческа дейност в града на липите. С тяхно участие на сцената се реализират „Емилия Галоти“, „Краят на Содом“, „Иванко“, „Майстори“, „Боряна“ и много други. При Дружество „Театър“ вече е сформирана полупрофесионална трупа, а артистите ù стават членове на учредения в София Профсъюз на артистите в България.

През 1950 и 1954 г. театърът на два пъти е одържавен. Съществува като официален Общински театър (с издръжка и щат) от 1950 г., а от 1954 г. е със статут на Държавен драматичен театър с идването на първите възпитаници на ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“.

От 1954 до 1965 институцията се нарича Държавен народен театър – град Стара Загора. От 1966 до 1969 носи името Драматичен театър. През 1970 година с указ №770 на Президиума на Народното събрание, обнародван в ДВ, бр. 40/22.05.1970 г. театърът е преименуван: Драматичен театър „Гео Милев”.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Саксофонистът Майк Сакс – саксофон, тъмни очила и палитра от музикални емоции

Милен Стойков /Майк Сакс/ е саксофонист, флейтист и аранжор. Гастролира в Австрия, Германия, Швейцария, Скандинавските страни и Китай. Ориентиран е предимно в днешния смуут джаз и фюжън. Многобройни са участията му в джаз фестивали и лайф клубове в..

публикувано на 10.04.25 в 13:29

Георги Велев с нова песен - "vegas baby"

На 4-ти април, Георги Велев представи новата си песен "vegas baby".  Дарк поп стилът е само част от изненадите, които чуваме. Песента отправя послание към недоброжелателите, които винаги има какво да кажат "по наш адрес". Хейт културата, в..

публикувано на 09.04.25 в 19:03

На семеен дуел в игри на ума

Той е печелил 11 пъти игрите на ума „Последният печели“ по БНТ, а тя веднъж. В битката на градовете в предаването се срещат един срещу друг. Семейство Теневи – колегата Десислав Тенев и съпругата му Мария Тенева са страстни почитатели на куизните..

публикувано на 06.04.25 в 14:46

Михаил Банов - забравеният герой, защитник на небето над София по време на Втората Световна война

 Доскоро се знаеше, че във въздушната отбрана на София по време на Втората Световна война участие вземат четирима летци от Стара Загора. Истината обаче е, че те са били петима.  Името на забравения, пети герой, е Михаил Койчев Банов. Роден е на 13..

публикувано на 06.04.25 в 12:12

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29