Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-малката циркова артистка в България получи разрешително за работа от Инспекцията по труда в Стара Загора

11
Снимка: Мила Маринова

В Международния ден на семейството ви представяме част от една циркова фамилия. Това са 6 годишната Алекса, 9 годишната Райа и тяхната баба, по майчина линия, з.а Рени Захова. През настоящата седмица лъчезарните дъщери на семейство Надя Мишкарова и Константин Константиновски бяха официално назначени на работа. Децата са четвърто поколение циркови артисти, а разрешителните да упражняват професията на родителите и предците си получиха на манежа, под шапитото на цирка. Удостоверенията им бяха връчени лично, преди представление, от директора на служба Трудова медицина и представители от дирекция Инспекция по труда в Стара Загора. 

В интервю з.а. Рени Захова, след вълнуващото представление, на което по-малката й внучка Алекса направи своя дебют пред публика, а по-голямата Райа дебютира и в дресурата на котки, сподели че "виновник" за цирковата й кариера е Кръстьо Първанов. Основателят и ръководител на едноименната акробатична трупа Първанови е единственият български носител на най-престижната награда в света на цирковото изкуство "Златен клоун" от световния цирков фестивал в Монте Карло. 

И преди да започна с въпросите към Рени Захова, дълбок поклон към всички посветени на това живо, бляскаво, зрелищно, вековно изкуство, благодарение на което, под купола на цирка, заживяваме с детски трепет в сърцата.

З.а. Рени Захова не понася ежедневните нападки към политиците да се оприличават с цирк. "Да ме боли е меко казано! Обижда. Много ме обижда. Мисля че трябват да дойдат, да видят, за да могат да го оценят."

И пак тя потвърди, че малката Алекса е прецедент в историята на родното цирково изкуство. Тя е първият най-малък артист получавал законно право на работа. За слушателите на Радио Стара Загора малката акробатка, която изуми детската публика с артистичност и пластика призна, че най-много обича в семейството да се ...обичат, и да са щастливи. А рецептата за щастливо семейство на Алекса изглежда така: "Обичам да съм с баба постоянно, да учим, да репетираме много. Обичам да ходя с дядо за риба. Обичам да играя с кака и да се гушкаме с мама и тати." 
Райа, по-голямата сестра на Алекса, е направила първите си стъпки по време на турне в Турция. Още тогава семейството и публиката разбират, че това е знак от Съдбата. Днес 9 годишната Принцеса на цирка дресира гълъби, коне, котки, кучета и змии. Прави го с усмивка и вродена аристократичност, така както са го правили прабаба й и прадядо й, които са дресирали лъвове, тигри и слонове, така както го правят и днес баба й и дядо й, по бащина линия. Признава че циркът е нейното място, но като всяко малко дете има свои страхове. Те са свързани с работата й на дресьор, в дългосрочен план. 
Децата на цирковите артисти споделят пътуванията, турнетата, овациите на публиката. Те знаят "отвътре" всички тайни на клоуните и илюзионистите, но и трудностите за оцеляване на цирковите трупи, а в страна като нашата, те уви, не са никак малко. 

Част от снимките са любителски, правени са от разстояние със стар мобилен телефон, но са илюстрация към това, което преживя публиката в Стара Загора, по време на гостуването на една от малкото оцелели циркови трупи в страната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39