Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на 54 фестивал на оперното и балетното изкуство под Липите:

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. 

Две години преди първата оперна постановка – "Гергана" на Маестро Атанасов, в една адвокатска къща в Стара Загора се ражда идеята за поставяне на оперно представление. Коя е къщата и каква е историята – разказваме сега в поредния епизод на рубриката "истории под Липите".

Началото на тази история е отпреди повече от век, когато  когато  образованите и начетени хора били на почит, а думата "даскал" означавала  титла. 

През 1923  година Стара Загора чества особено тържествено 70-годишнината на един от най-големите учители на онова време - даскал Петър Иванов. В дома на адвокат Сава Казмуков , в които имало пиано, младият юрист Георги Баталов и завършилият консерватория в Германия композитор Александър Георгиев Доросиев репетирали усилено революционна песен, написана от учителя.  Тъкмо на тази репетиция се ражда и идеята за първата оперна постановка в Стара Загора. Защото хоровото майсторство тук и вещите музиканти позволявали градът да дръзне да се сравнява със столицата.

Как обаче, в град, в който са минали по-малко от 50 година от пълната му разруха и опожаряване, се появява къща с пиано–  в основата е името на Сава Казмуков, адвокат, дългогодишен кмет на Стара Загора. По негово време започва залесяването на Аязмото, създава се градската библиотека, за първи път улици в града получават имена, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора.

През  1895 година,  Сава Казмуков и неговият брат Желю купуват парцел в квартал „Табахна“. На улица Кольо Ганчев 49 те строят семейните си къщи.

 Първата съпруга на Казмуков умира през 1904 година. Година по-късно той се жени за Екатерина Георгиева Доросиева от възрожденски род от Копривщица.  Тя пък е сестра на композитора Александър Георгиев Доросиев, който завършва Консерватория в Германия.  През 1919 година Екатерина купува от  него  пиано „Сейлър“. Инструментът е поставен на видно място в къщата в Стара Загора.  На него се учи да свири най-малкият син на Сава и Екатерина – Николай.  През 1922 година семейство Казмукови  дава подслон на брата на Екатерина.  Той се завръща от чужбина с годеница – професионална оперна певица. 

Сватбата на композитора Александър Георгиев Доросиев с  Амалия е в къщата на семейство Казмукови. В Стара Загора братът на Екатерина преподава музика, включва се в работата на дружество „Кавал“, което пък е център на музикалния живот в града.

Идеята за поставянето на опера в Стара Загора се ражда на репетиция на революционната  песен на даскал Петър Иванов "Ах, другари, чуйте мене". Песента е част от специалната програма за 70- годишнината на видния учител. Зад пианото в дома на Казмукови е Александър, а изпълнител е младият юрист Георги Баталов. И възхитен от певческите умения на Баталов, композитърът споделя гласно своя идея - че макар и отскоро да е в града, като слуша хоровете и музикантите, счита, че Стара Загора е достойна тук да бъде поставена опера. Идея, която се случва две години по-късно. 

Георгиев активно се включва в подготовката на това първо представление, но доброволно се отказва от дирижирането на оркестъра на Операта. В него не успява да участва и съпругата му професионалната оперна певица Амалия, а защо - чуйте поредния епизод от рубриката "истории под Липите", за да разберете. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как букети за бал се превърнаха в над 300 килограма храна за животните в общински приют

Дванадесетокласничка от Казанлък се отказа от букети за бала и със събраните средства дари храна за бездомните животни в общинския приют в Казанлък.  За жестта на момичето се разбра от публикация във Фейсбук на приюта.  Мариела Дамянова  до преди дни..

публикувано на 27.05.25 в 07:35

Жителите на с. Мъдрец се радват на книга за многовековната си история

  На мило  тържество хората от Мъдрец  и техни съселяни, живеещи извън селото се зцапознаха с ботата  „История на с. Мъдрец“ от 430 страници.  Местната жителка Кирилка  Каравасилева развълнувана и горда сподели, че този труд е дело на някогашната..

публикувано на 23.05.25 в 14:12

Българката Невена Иванова за работата си с Вивиан Уестууд и пътят към сбъдването на мечтите

Тя се казва Невена Иванова. Тя е една успяла българка в световната модна индустрия. Историята на Невена Иванова започва от малкия град Кубрат и стига до сърцето на Лондон. Още от малка мечтае да е дизайнер, какъв е пътят до успеха. Заминава..

публикувано на 23.05.25 в 12:42

Доктор Мартин Кърнолски представя музикалния проект „Букварко“

В навечерието на празника 24 май ви срещаме с Мартин Кърнолски, доктор на театралните науки и театралните изкуства, автор на собствена методика за обучение по Сценично поведение и е работил с артисти от над двадесет и пет държави. Кърнолски..

публикувано на 23.05.25 в 12:20

Дует „Ритон“ за музиката и любовта, на сцената и в живота

Продължават шоу-спектаклите на дует "Ритон" из страната. Катя и Здравко, заедно с момчетата и момичетата от своя бенд „Ангелите на Ритон“ - Юлиан Янев-клавишни и вокал, Щерион Пилидов-китари и вокал, Алекс Нушев-бас китара, Георги Марков-ударни,..

публикувано на 21.05.25 в 16:28

Община Болярово търси най-приветливото и чисто населено място

Населените места в община Болярово  се съревновават за титлата „Най-приветливо и чисто село“. Конкурсът, организиран от общинската  администрация, цели да насърчи местната общност към повече грижа и внимание към заобикалящата среда. Надпреварата е..

публикувано на 21.05.25 в 14:57

Каква е ролята на омбудсмана?

Омбудсманът на Република България е висш независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание за срок от пет години. Той е застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Независим в своята дейност и се подчинява само..

публикувано на 21.05.25 в 14:20

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00

Дизайн шампиони - паралелната учебна програма

"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин.  Над 150 са..

публикувано на 20.05.25 в 15:29

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44