Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Тракийския университет търсят причината за смъртта на делфините по родното Черноморие

Снимка: "Зелени Балкани"

В Тракийския университет в Стара Загора е направена некропсия на 6 индивида от вида черноморски муткур (морска свиня), съобщават от пресцентъра на учебното заведение.

Това е най-дребният вид делфин в нашето море, който е и с най-висока численост, обитава предимно крайбрежните води и предприема сезонни миграции, следвайки пасажите от риба.

В изследването участие взеха и студенти по ветеринарна медицина, българско и чуждоезично обучение, обучаващи се във Ветеринарно медицинския факултет на Тракийския университет.

Целта на мероприятието е да бъде установена причината за повишената смъртност сред морските бозайници в Черно море през тази година. Данни за такова повишаване има от всички черноморски страни, без изключение. По данни на РИОСВ-Бургас откритите мъртви или бедстващи делфини от началото на годината в Бургаския регион до този момент са 55, като техният брой се променя ежедневно, благодарение на сигналите подавани от граждани на зеления телефон на екоинспекцията.

Животните, обект на некропсията, са 4 възрастни индивида от района на Ропотамо и две малки, на видима възраст под 1 година, които са били открити в контейнер за смет в Бургас с изрязани гръбни мускули (филета). Такъв тип изследване на делфини в лабораторни условия се извършва за първи път у нас. Това предизвика голям интерес от страна на преподаватели, експерти и студенти от ветеринарно медицинския факултет на Тракийски университет - Стара Загора. Изследвания ще се направят и от Агенцията по храните.

Събраните проби и техният последващ анализ ще покажат наличие на инфекциозни и заразни заболявания, от които делфините, като всички живи същества, често страдат. Една от работните хипотези е въздействие от военните действия, които се провеждат на територията на Украйна. Акустичното въздействие от подобни източници може да доведе до фатално увреждане на слуховия орган на делфините, което впоследствие да доведе до дезориентиране, неспособност да се храни и смъртта на животното.

Точната причина обаче ще бъде установена след анализа на пробите, като за целта е необходимо да бъдат събрани още данни. Затова природозащитниците от „Зелени Балкани“ призовават да се подават сигнали до съответната екоинспекция или на сайта на сдружението при намерени мъртви или живи делфини на брега.

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Похвалите към децата - полезни или опасни?

Всеки обича да бъде оценен и похвален, но ако възрастните могат да обобщят изводи за поведението на другите към тях през похвалите, то за децата е много трудно да правят подобни анализи. Детският ум възприема похвалите твърде буквално - или положително,..

публикувано на 07.07.24 в 11:50

Модерните аромати за дома - розово масло, лавандула и хвойна

Българските етерични масла и суровини за козметиката получиха висока оценка на WPC 2024 - Световния конгрес и изложение на парфюмерията в Женева, Швейцария. Родните продукти бяха охарактеризирани като „светлина за душата“ и „топла прегръдка“,..

публикувано на 07.07.24 в 10:50

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин..

публикувано на 07.07.24 в 09:45

Бяла сова носи надеждата на с. Ловец, че ще спаси православната си църква

Село Ловец е на 20 км от общинския център Стара Загора. Съществуват данни, че живот тук е имало от праисторическо време.   Докато чакам да стане време за срещата ми с кметския наместник  Недялка Янкова на пустия селски площад, вниманието ми..

публикувано на 05.07.24 в 17:14

Велопътешественикът Пламен Петков с нови предизвикателства

Пламен Петков е велопътешествениk. На 35 години е, а последните му преходи са поредното предизвикателство за проверка на собствената му издръжливост.  Премина за един ден  400 км от София до Бургас на 18 -ти юни и 330 км от София до Русе на 2-ри юли..

обновено на 03.07.24 в 15:17

Група „Атлас“ подготвя нов албум по повод 40 години на сцена

Група „Атлас“ ще зарадва своите фенове с нов албум по повод 40 години на музикалната сцена. Музиката ще носи посланието и магията на 80 – те години, но с ново звучене. „Днес има модерни начини, с които всеки може да стане изпълнител..

публикувано на 03.07.24 в 14:16

Ако човек вижда планината и шевиците, той вижда красотата навсякъде

Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото  момичета и млади  жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях..

публикувано на 01.07.24 в 16:36

Пътешествия без план

Маргарита и Цветин Шущаркови са с емейство пътешественици. Винаги са на път, наяве или в мислите си. Цветин, родом от Казанлък, е инженер-икономист по професия, Маргарита е от София. Завършила е зоология в Испания.  Известността си придобиват от..

публикувано на 30.06.24 в 19:19

Къде изчезна детето ми, какъв е този тийнейджър?

Преходната възраст между детството и зрелостта е изключително деликатна, а често определяна и като "трудна".  Децата се борят с непознати емоционални състояния и техните прояви, родителите се опитват да защитят авторитета си пред тях. Неразбирателства,..

публикувано на 30.06.24 в 11:50

„Светът е нашата песен“ обедини музиканти в проект с кауза

„Светът е нашата песен“ е музикален проект с кауза за опазване на околната среда. В него се обединяват музиканти, като група "Strykers“, невероятният глас Гергана Стоянова, позната ни от музикален формат и най – малкият участник, но голям по душа Леон..

публикувано на 28.06.24 в 17:25