Ако в тези горещи летни дни тръгнете към Пампорово или Смолян, пътят ви ще мине през кипрото градче Чепеларе, накацало по зелените склонове на р. Чепеларска, огрени от яркото слънце.
На около 2 км. преди градчето от ляво на вас, ако идвате от Асеновград ще видите въжената линия на Родопския алпийски тролей. Преди 9 години Марчо Паунов – планинар, пещерняк, участник в 30-тата експедиция на Антарктида и заклет чепеларец, със свои приятели се захваща с построяването на най-дългата алпийска скоростна въжена атракция с дългата 400 м. тролейна алпийска линия и с височинното колело. В последствие правят и детска въжена скоростна алпийска линия, тя е по- ниска, с дължина 60 м. Мястото е така подбрано, че под началото на височинното колело има естествен скален масив свисочина около петнадесетина метра, по който се катерят и спускат любителите на скалното катерене.
В следващите редове ще Ви разкажа за срещата си с младия мъж и преживяното от мен на алпийския родопски тролей.
Питам Марчо Паунов какви хора идват и се спускат. „Всякакви – и българи, и чужденци. Някои идват всяко лято. Днес имаше шотландци, австралийци и германци, доста българи“ , гласеше отговорът.
Докато си говорим, идват няколко смелчаци, престрашили са на се извисят над красивата долина на един от притоците на Чепеларска река и по скоростния алпийски тролей „ZIPLIN“. Едно от момчетата споделя, че са решили да изненадат свой приятел, който скоро ще се жени. Но не събрал смелост, затова се „жертвали“ да отсрамят компанията на ергените и женените мъже– неговите приятели.
А Марчо Паунов казва, че не е страшно – иска се малко повече кураж да предизвикаш себе си и да вярваш на професионализма на момчетата и момичетата, които слагат коланите и закопчалките във височинния велосипед и по пътя на тролея. „Спокойно! Не е толкова страшно –много емоционално, спиращо дъха е цялото преживяване за няколко минути! Най-възрастният, който полетя смело на скоростната въжена атракция бе моят чичо. Това бе преди 2-3 години, когато беше на 87 години и каза, че от всичко трябва да опита!“, окуражава ме младият мъж със спокоен и уверен глас, докато събирам смелост на полетя.
След разговора ми с него и двадесетина минути, в които посрещахме двамата „алпийските пилоти“, а те споделяха усещанията си, се реших без повече да му мисля.
Преживяването, гледките и усещането, че летиш като птица са наистина неповторими и изключително зареждащи, макар и кратки! Убедих се че не е възможно да го опишеш с думи – трябва да го изживееш…
Продължавате към центъра на Чепеларе. Посрещат Ви сградата на общината с каменната си снага и грейналото в жълто сграда училище "Васил Дечев" с импозантната си часовникова кула. Малкото симпатично площадче, чиято настилката изобразява петте олимпийски кръга, в знак на гордост и признателност за огромния успех – единствен до сега – олимпийската титла на Екатерина Дафовска в дисциплината 15 км индивидуално в биатлона.
Срещу приятната градска градина, приютила две достолепни върби и рядко красиви храсти и паметниците на местните видни личности - Васил Дечов, учител, историк, политик и участник в Съединението и Сръбско-българската война и общественика Васил Гаджуров, с основни заслуги за създаването на курорта Пампорово и откриване на едноименната фабрика за ски , се намира първият и единствен у нас Музей на ските и зимните спортове. В него е отделено достойно място на златната ни медалистка от Зимните олимпийски игри в Нагано през 1988 г. Екатерина Дафовска и на Радослав Янков, първият и единствен носител на Световната купа на FIS в сноуборд слалома.
Ако повървите по главната улица на юг, на 400 м. след "олимпийския площад", ще стигнете до бюст-паметника на Защитника на Родопите - капитан Петко Войвода.
На път за Войнишкия паметник на загиналите за освобождението на България във войните чепеларци, който е копие на Монумента на вр. Шипка, като завиете наляво ще попаднете в Музея на родопския карст. Тук ще попаднете в чудния свят на минералите и пещерите в Родопите.
На път за Смолян или Пампорово спрете в Чепеларе, ще прекарате няколко приятни часа сред неговите забележителности и в разговор с гостоприемните му и приветливи жители…
Репортаж за родопския тролей в Чепеларе чуйте в звуковия файл.
Работилничка за мартеници създадоха в Болярово ученици , родители и учители. Децата показаха завидни умения при работа с бели и червени вълнени конци, за да създадат най-българския символ вещаещ идващата пролет –мартеницата, съобщиха от пресцентъра на..
Новата снежна покривка от последните дни дава възможност още малко да се порадваме на зимните спортове и игрите със снега. За старозагорци най-близкото място, където могат да покарат ски или шейни, е пистата на Бузлуджа. На час и половина път от..
„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..
Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..
Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски! Име, което е символ на безсмъртие, а личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец. За нас, като българи, като народ,..
Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..
Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...
Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..
Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..
Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net