Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митрополит Киприан дирижира Старозагорската опера на брега на яз. "Копринка"

Тази вечер от 20 часа е последният концерт на Старозагорската опера от програмата на Празниците на тракийските царе. Мястото отново е на брега на язовир "Копринка", край древната столица на траките - Севтополис, където митрополит Старозагорският митрополит Киприан ще дирижира ораторията „Моление“. Ще бъде поставена и танцовата драма „Нестинарка“ от Марин Големинов и ще прозвучи тържествена увертюра 1812 от Пьотр Илич Чайковски, информират организаторите от община Казанлък.

Ще прозвучи „ Моление“ – оратория от Найден Андреев. Ораторията е изградена на базата на молитвени песнопения на православната ортодоксална църковна музика. Написана е за голям оркестър, хор и солист. Използваните изразни средства обединяват както църковната и класическата музика, така и съвременната естрадна музика. Трупата на Старозагорската опера изпълнява няколко от тези части, които преливат една в друга. Диригент е Старозагорският Митрополит Киприан. Солист – Емилия Иванова, сопран.

С благословията на Негово Светейшество Максим Патриарх Български, на 10 май 2003 г. Ораторията е изпълнена в чест на 50-годишнината от провъзгласяването на независимостта на Българската патриаршия пред висши православни духовници и 15 делегации от православните църкви по света. На 3 октомври 2007 г. в Брюксел фестивалът „Европалия“ е открит с „Моление“. На 20 май 2009 г. Хорът на БНР със съпровода на Ярославския академичен губернаторски симфоничен оркестър под диригентството на Найден Тодоров, изпълнява „Моление“ в Голямата концертна зала на историческия град Ярославл. В рамките на Годината на България в Русия, на 22 май ораторията в същия състав е изнесена на престижната световна сцена на зала „Чайковски“ в Москва.

Във втората част ще бъде изпълнена „Тържествена увертюра 1812“ – във версията с хор от Пьотр Илич Чайковски. Написана по повод победата на Русия в Отечествената война през 1812 г. тази увертюра има до ден днешен голяма популярност заради ефектното си звучене, което на финала в оригинал е съпроводено с камбанен звън и оръдейни залпове. Предназначена е за изпълнение на открито или в големи концертни зали с голям оркестър. Под диригентството на Митрополит Киприан „Увертюра 1812“ ще изпълнят хорът и оркестърът на операта.

Тези две произведения бяха представени за първи път в Стара Загора на 31 юли 2018 г. в паметната вечер – спектакъл под надслов „Моление за Стара Загора“ – събитие, посветено на 140 от Освобождението на България от турско робство и 141 г. от Боевете за защита на Стара Загора по време на Руско-турската война 1877/1878 г. на Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“.

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Балетът "Копелия"- пиршество на костюми, актьорско присъствие и музика

Днес, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера Стара Загора, се вдига завесата за премиерата на великолепния комичен балет "Копелия", по музика на френския композитор Лео Делиб (1836–1891г.) Либретото е написано от Шарл Нюитер и Артур Сен..

публикувано на 29.11.24 в 14:10
Людмила Тонева

Людмила Тонева представя своята „Воля за живот"

Книгата „Воля за живот" на Людмила Тонева ще бъде представена в Стара Загора в рамките на информационната кампания на Сдружение „Самаряни" срещу домашното насилие“. Авторката е сред успелите да се измъкнат от ада на домашното насилие, а в книгата си..

публикувано на 27.11.24 в 16:04

"Милосърдието на Тит" с премиера тази вечер

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора продължава с  премиерни  за страната представления.  Тази вечер от  19 часа  Държавна опера Пловдив ще представи  "Милосърдието на Тит" от Волфганг Амадеус Моцарт.  Това е последната,..

публикувано на 27.11.24 в 15:04

В Казанлък започват музикални празници „Петко Стайнов“

От петък до неделя в Казанлък ще се проведат традиционните музикални празници „Петко Стайнов“. Акцент в тазгодишната програма е провеждането на VII-мия Национален хоров фестивал в събота, 30-ти ноември, от 16 ч. в Исторически музей и..

публикувано на 27.11.24 в 13:51
Венцислав Илиев

Представят автобиографичната книга „Слово и дело” на композитора Константин Илиев

Автобиографичната книга „Слово и дело” от Константин Илиев ще бъде представена в рамките на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора. Събитието е от 17,30 във фоайето на старозагорската опера, а премиерата на книгата е свързана със..

публикувано на 27.11.24 в 10:03

С кръшни хора и много веселба посреща рождения си ден Фолклорна танцова школа „Орисия“

Тази година Фолклорна танцова школа „Орисия“ ще отбележат втория си рожден ден на 29 ноември в Културен център „Стара Загора“ от 18.30 ч. с концерт-спектакъла „Орисани да танцуват“. В него ще вземат участие и Детско-юношески народен хор „Жарава“ с..

публикувано на 26.11.24 в 13:59

"Тиха нощ, свята нощ" претвориха на синдарин “Коледни истории за брас и глас” (видео)

Една от най-известните от всички европейски коледни песни “Тиха нощ, свята нощ” интерпретираха като елегантна зимна пиеса за 5 тромбона и 5 гласа Brass Perspectives BG и Spectrum Vocal Band. Сингълът „Sedhel I Fuin“ е поредното музикално коледно..

публикувано на 26.11.24 в 13:10

Млад учител издаде първата си книга с разкази за селото

Младият учител по български език Кирил Димов от Симеоновград издаде първата си книга с разкази „По селските друми“. Завършил е и политология, в момента  работи като педагогически съветник в ОУ „Иван Вазов“ в родния си град.  Затова тематиката и..

публикувано на 25.11.24 в 17:10

"Среща на изкуствата с усмивка" ще представи изненадващ гост в старозагорската опера

„Среща на изкуствата с усмивка“  предлага Държавна Опера Стара Загора  тази вечер,  в рамките на 54- то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Срещата ще се състои от 17:30 ч., във фоайето на Операта.  Съпътстващото фестивално..

публикувано на 25.11.24 в 15:28

Почитаме св. Климент Охридски

На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..

публикувано на 25.11.24 в 07:05