Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес Православната църква чества Рождество Богородично

Снимка: интернет

 

Днес, Православната ни църква празнува един от най-големите християнски празници  - Рождество на Пресветата Богородица или Малка Богородица. На този ден се е родила Света Дева Мария. Нейните родители, наричани от Църквата „богоотци” произхождали от знатни родове: Йоаким - от Давидовия род, а света Ана – от рода на Аарон. Божият промисъл подготвил постепенно появяването на св. Дева Мария. В редица поколения благородството се издигало непрекъснато, човешката природа ставала по-съвършена. Най-после благословената двойка, живееща в Назарет, малко градче на три дни път от Йерусалим– се явила като благодатна почва, на която могла да поникне такава чудна издънка – пресвета Богородица.

   Щедри и милосърдни,двамата живеели скромно, дарявали на храма и раздавали на бедните. Но всекидневна скръб помрачавала живота им, защото нямали деца. Св. Богородица била измолена от Бог с много молби и страдания. Пред Света Ана се явил ангел, който й казал, че ще роди благословена дъщеря на име Мария, заради която ще бъдат благословени всички земни родове. Света Ана дала обет, че ще обрече детето си на Бога. Когато малката Мария станала на три години, родителите ѝ я завели в Йерусалимския храм, където я предали в служба на Бога. Мария останала да живее там и започнала да лекува скръбта на всички изоставени хора.

  Днес православната църква прославя Божията майка като пазителка на християнското семейство и покровителка на родилката и детето.

  По случай празника във всички се отслужва Божествена Света Литургия. Храмов празник ще има и храм „Рождество Богородично“ в гр .Павел баня, който празнува своя ден.Това разказа отец Александър Костов.

  Църквата е построена след Освобождението през 1879 г.

След основаване на селището през 1879 година населението на Павел баня построява храм "Рождество Богородично". „През 1920 след земетресение започва строежът на нова църква със съдействието на кметството, църковното настоятелство и доброволния труд на жителите. Градежът е от майстори зидари от дебърската школа. Камъните за него са карани с волски коли от землището на гр. Шипка“, разказва отец Александър. Иконостасът е изработен от мек материал от  топола, дело на майстори от Тревненската школа. Иконите са дело на художниците Кирил Кънчев от Калофер и Мандов от Казанлък. Освещаването става на 21 Ноември 1924 година от старозагорския митрополит Павел.

В звуковия файл чуйте разказа на отец Александър Костов от църквата „Рождество Богородично“ в гр. Павел баня=




По публикацията работи: Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хорото на Богоявление в река Тунджа, Калофер.

Доц. Живко Лефтеров: Последното хвърляне на Светия кръст през комунизма е регистрирано в Калофер

Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...

публикувано на 05.01.25 в 21:49

Днес се навършват 147 години от рождението на Яворов

Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и  Лора живот,  са изписани стотици страници в българската литература...

публикувано на 01.01.25 в 07:15

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от Болярово преди Коледа

Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..

публикувано на 30.12.24 в 14:10

Държавата изплати средства на пострадалите от пожарите в община Болярово

„Пострадалите семейства  от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха  парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..

публикувано на 20.12.24 в 11:02

Деца от Болярово помагат за лечението на Въльо Станилов

Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..

публикувано на 18.12.24 в 09:00

Работилничка за деца от село Воден отвори Дядо Коледа

Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха  в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Българското училище в Рим събра за втори път автори и читатели на българската детска книга

Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“  – Флоренция, организатори са  Културна..

публикувано на 06.12.24 в 13:23

Кметове на граничещи с Турция общини обсъдиха влиянието на демографските проблеми върху развитието на региона

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..

публикувано на 28.11.24 в 15:35

Научна конференция събира в Карлово изследователи на Васил Левски и освободителното движение

Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...

публикувано на 21.11.24 в 00:09

Благотворителна кампания "Книги за бъдещето на Марти"

Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..

публикувано на 13.11.24 в 12:23