Тенчо Христозов от димитровградското село Каснаково е известен сред своите съселяни с необичайните икони и картини от… жички от кабели. Да, няма шега – използва частици по 1 мм от разноцветните жички в различни кабели. По необичайния начин на създаване на икони го запалил неговия колега Валентин Петков през 1984 г. „Донесъл“ технологията, лаковете, и „образците“ от тогавашния Съветски съюз. Колегата се отказал след време, но от няколко години майсторът от Каснаково се усъвършенства и така, вече 7-8 години. „Доставя ми голямо удоволствие да ги изработвам. Започвам преди обед и не забелязвам как се е стъмнило навън. Имам между 20-25 големи икони, а от малките са много“, казва творецът. А творбите му са не само изработени с необичайна техника, но и много красиви – не се различават от иконите на иконописците и картините на другите художници. Тук тайната е, че всеки не може да го направи – изисква се много търпение.
Обикновено творбите му са с размер А3, за да може да се направят очите и чертите на лицето. Контурите се правят от медна тел 1 квадрат. Пълнежът е от жичките от телефонни и интернет кабели, режат се на 1 мм, а се нанасят равномерно навсякъде, за да се залепят със специален лак. Този размер картини или икони се изработват за 20-25 дни. А по-малките, които са почти декупаж - му отнемат обикновено една седмица. Неговите“ четки“ са лъжичката за кафе, клещи, пинсети, ножичка, скалпелче и нож.
Изкарва на принтер модела, с индиго я прекопира върху дъската на която ще работи и тогава започва нанасянето на телчетата, нарязани в малки чашки по цветове.
Първата сътворена от него икона е на Света Богородица .
Материалите му излизат без пари, защото хората знаят за хобито му и при копаене и ремонт на улиците му носят стари телефонни кабели, но за медната тел се налага да отделя средства от пенсията си, която е 396 лева. Използва и дребни алуминиеви стружки за оформяне на ореол над главата.
Преди известно време започнал да „облича и бутилки“. Разказва как една триъгълна бутилка му дала „зор“ и ядосано я изоставил. Но след 30-на минути когато се успокоил, успешно завършил творението си.
Секретарят на читалището от време на време води по-любопитните от децата за да видят как работи.
Няма средства за да направи изложба от оригиналните като технология икони и картини, затова освен за удоволствие, от време на време изработва и някоя по поръчка на съседи и приятели, признава Христозов.
Интервюто с майстора на икони от жички от кабели Тенчо Христоздов, чуйте в звуковия файл=
Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net