Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Как е изглеждало "ало, ало" век назад в Стара Загора

Райна Антонова от отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей показва телефон с вилка-комутатор от миналия век


Ако във времената на високите технологии за да разговаряме с някого ни е необходим интернет или мобилен телефон, само век назад във времето нещата не са изглеждали по този начин. А как е било - отговор на този въпрос могат да ви дадат в отдел "Нова история" на Регионалния исторически музей в Стара Загора. 

Първите телефонни връзки в България се били факт по време на Руско-Турската освободителна война. А първите телефони у нас пък се появяват  през 1884-та година - легендата твърди, че са донесени от двама българи,  завършили  руско военно училище, разказва Райна Антонова от отдел "Нова история4 в РИМ - Стара Загора. 

"Всички сме гледали как, така, по старите филми се върти една вилка и постоянно се казва "ало, ало, свържете ме с еди кой си " - така са се осъществявали телефонните връзки по време на първата Световна война", разказва Антонова. 

Кога точно е донесен първият телефон в Стара Загора - на този въпрос не може да се отговори. Но вече след Първата Световна война, всички държавни учреждения под Липите са имали телефонни номера.  Апаратите били като от старите филми - с вилка комутатор, а свързването ставало чрез централа. В началото са били едва 25 номера от 1 до 25, а всеки от телефоните е бил и с българския герб, подобно на експоната, дарен на отдел "Нова история" в РИМ - Стара Загора от "Български пощи".  


Кога обаждането по телефон престава да бъде чак такъв голям лукс, имало ли е мода при изработването на апаратите и каква е била тя - чуйте в репортажа за първите телефонни връзки и апаратите с вилка комутатор, част от рубриката ни "Истории под липите".    


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жителите на с. Мъдрец се радват на книга за многовековната си история

  На мило  тържество хората от Мъдрец  и техни съселяни, живеещи извън селото се зцапознаха с ботата  „История на с. Мъдрец“ от 430 страници.  Местната жителка Кирилка  Каравасилева развълнувана и горда сподели, че този труд е дело на някогашната..

публикувано на 23.05.25 в 14:12

Българката Невена Иванова за работата си с Вивиан Уестууд и пътят към сбъдването на мечтите

Тя се казва Невена Иванова. Тя е една успяла българка в световната модна индустрия. Историята на Невена Иванова започва от малкия град Кубрат и стига до сърцето на Лондон. Още от малка мечтае да е дизайнер, какъв е пътят до успеха. Заминава..

публикувано на 23.05.25 в 12:42

Доктор Мартин Кърнолски представя музикалния проект „Букварко“

В навечерието на празника 24 май ви срещаме с Мартин Кърнолски, доктор на театралните науки и театралните изкуства, автор на собствена методика за обучение по Сценично поведение и е работил с артисти от над двадесет и пет държави. Кърнолски..

публикувано на 23.05.25 в 12:20

Дует „Ритон“ за музиката и любовта, на сцената и в живота

Продължават шоу-спектаклите на дует "Ритон" из страната. Катя и Здравко, заедно с момчетата и момичетата от своя бенд „Ангелите на Ритон“ - Юлиан Янев-клавишни и вокал, Щерион Пилидов-китари и вокал, Алекс Нушев-бас китара, Георги Марков-ударни,..

публикувано на 21.05.25 в 16:28

Община Болярово търси най-приветливото и чисто населено място

Населените места в община Болярово  се съревновават за титлата „Най-приветливо и чисто село“. Конкурсът, организиран от общинската  администрация, цели да насърчи местната общност към повече грижа и внимание към заобикалящата среда. Надпреварата е..

публикувано на 21.05.25 в 14:57

Каква е ролята на омбудсмана?

Омбудсманът на Република България е висш независим конституционен орган, който се избира от Народното събрание за срок от пет години. Той е застъпник за правата на хората и пазител на обществения интерес. Независим в своята дейност и се подчинява само..

публикувано на 21.05.25 в 14:20

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00

Дизайн шампиони - паралелната учебна програма

"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин.  Над 150 са..

публикувано на 20.05.25 в 15:29

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38