Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Кълнове от сълзи“ в Музей „Чудомир“

На 17-ти февруари от 17:30 часа в Музей „Чудомир“, Казанлък ще се състои премиерата на книгата „Кълнове от сълзи“ с автор Георги Балабанов.

Георги Йорданов Балабанов е роден на 10.02.1947г. в с. Краище, област Добрич, Република България. Завършил  е СУ „Климент Охридски”, град София – Български език и литература. Работил е като икономист,  двадесет години главен редактор на вестник „Добруджански глас” – издание на местната община. Бил е редовен сътрудник  на над 16 окръжни и национални вестници и радиостанции. Печелил е много национални награди за различни разкази, очерци и кореспонденции. Носител е на новоучредената международна литературна награда за белетристика – „Мелнишки вечери”. В „Стружките литературни вечери на поезията”, които са с петдесет годишна история и се провеждат ежегодно в Македония с участието на поети от над петнадесет държави, за първи път бе представен български писател белетрист – Георги Балабанов. Негови творби са отпечатвани в Украйна, Башкирия, Сърбия,  Македония, Молдова, Русия, Чехия. Автор е на много сценарии за тържествени празници и филми.

Издал е книгите „Заложени сърца”, „Очите на светлината”, „Скръбта на тишината”, „Пролетни ветрове”, „Мълчаливи хоризонти”, „История на село Краище”, „Молитва за земята”, „Лицето на доброто” , книжка с детски приказки, съвместно с писателката Ина Крейн от гр. София и „Камбаните на съвестта” – издание на английски език.

Писателят получава световно признание в Световната антология за най-добър разказ със творбата си „Грешни пари” в гр. Чикаго, САЩ. Отново там през 2022 година в Портал за българските идеи и каузи по света, авторът бе представен със снимки и обзорна литературна статия „Към хоризонтите на човешката душа”, за българите по цял свят.

По неговите разкази са написани музикални пиеси, които са изпълнени на национални научни конференции. Съвсем скоро ще бъде поставена и на най-новата със заглавие „Калугерска любов”.  Забележително е представянето му в Албания по покана на българите, живеещи там. За висок духовен принос в развитие на културата на бесарабските българи е удостоен със званието „Почетен гражданин” на гр. Тараклия, Република Молдова. Най-голямото признание Георги Балабанов получава на Литературния световен фестивал, който се провежда през есента на 2019г. в гр. Баку – Азербайджан, където от шестстотин участвали в конкурса, той бе класиран между стоте автори поканени от домакините на петдесет и две държави. Отличие получава и в националните конкурси на Министерството на отбраната и на община Троян „Новият Йовков”.

Сега писателят е заместник председател на Управителния съвет на Съюза на независимите български писатели гр. София и член на Съюза на учените в България. Работи като фермер, който обработва близо 17 000 декара земя. Холандска фондация прави проучване и устаноява, че до момента Георги Балабанов е единственият писател-фермер в света. По  неговите полета всяка година световно известни фирми изпитват над двадесет и осем сорта пшеница, царевица и рапица, а също и най-новите препарати за растителна защита.

Съвсем скоро излиза от печат и най-новата му книга „Кълнове от сълзи”. Повече за нея, за личния принос и история на писателя - чуйте какво сподели за Радио Стара Загора Георги Балабанов: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27