Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

In memoriam

Напусна ни етномузикологът д-р Радка Братанова

Разделяме се с един от изтъкнатите музикални фолклористи.

2
Радка Братанова с гайдаря Емил Чолаков на националния събор в Копривщица, 2022 г.
Снимка: Личен архив

На 64 години ни напусна един от видните музикални фолклористи на нашето съвремие - етномузикологът д-р Радка Братанова, главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Наследник на класическата традиция в българската етномузикология, името на Радка Братанова респектира не само в научните среди, но и сред широк кръг творци и музиканти, изпълнители на фолклорна музика. Научните й постижения и приноси са свързани с изучаването на традиционната фолклорна музика и нейното влияние върху развитието на музикалната култура в България.

Професионалният път на Радка Братанова в музиката е родово предопределен, наследник на певческите традиции на рода Кушлеви (дъщеря на Стефка Кушлева). Възпитаник е на НМУ "Любомир Пипков" и на НМА „Проф. Панчо Владигеров” – София, където завършва специалност "Музикознание", профил "Музикална фолклористика". Защитава докторска дисертация в Института за фолклор при БАН, заема длъжността главен асистент, доктор в секция „Етномузикология и етнохореология“.

Радка Братанова е изключителен познавач както на традиционното музициране, така и на съвременните професионални форми на фолклорна музика. Познания, които се основават не само на теоретично осмисляне, но и на практически опит, натрупан от преподавателска (НУФИ "Широка лъка"), творческа, изпълнителска, концертна и продуцентска дейност.

Радка Братанова сред гайдарите от Девин на събора в Копривщица, 2022 г.

Трудно може да се обхване широкия спектър от активности на Радка Братанова. Участва като експерт в различни проекти върху проблематиката за опазване на културното наследство: „Създаване на архивен фонд „Проф. Кирил Стефанов”, „Създаване и експониране на фонд „Българско фолклорно наследство“, „Музикално-танцовият фолклор на Северозападните Родопи. Преселници от и във Велинградско", „Селищният събор - устойчива жизнена традиция в съвремието“ и др. 

Тя е един от създателите на Националния регистър на нематериалното културно наследство, изработва раздела „Фолклорно пеене и свирене” към системата "Живи човешки съкровища - България". Съвместно с доц. д-р Анна Щърбанова подготвя досието "Неделинското двугласно пеене: остров в едногласното море на родопската песен" - кандидатура на България за вписване в Световния представителен списък на ЮНЕСКО.

Изследователските интереси на Радка Братанова са свързана с тематичните полета традиция и съвременност, село и сцена, фолклорно и професионално, обучение и фолклорстилови особености на българската фолклорна музика, а в последните години работи върху монографията „Стил и орнаментика на родопската фолклорна музика“. 

Колегите й фолклористи Анна Щърбанова и Ваня Матеева казват, че "Радка Братанова е от типа учени, които не бързат да публикуват всеки интересен факт, до който се докоснат. А такива има много в нейната практика. Тя предпочита натрупване, задълбочаване, осмисляне, доказване, проверка и съпоставка на идеите, преди да ги предложи като принос в етномузикологията".

Нейни думи за песните "на високо" от селата Долен и Сатовча, Благоевградско, запазени в Златния фонд на БНР, можете да чуете от звуковия файл.

Поклонението пред гл.ас. д-р Радка Братанова ще бъде на 18 март (събота) от 13.30 ч. в църквата „Св. Архангел Михаил“ на Гробищен парк „Малашевци“ в София.

Поклон пред светлата й памет!

По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Възпитаници на Националното училището за фолклорни изкуства

Музикалното училище в Котел открива учебната година с увеличен държавен прием

Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" в Котел надхвърли държания план-прием за новата 2024/2025 учебна година. Това съобщи в предаването "От извор се песен лее" на Радио Стара Загора директорът на училището Мария Градешлиева . "Тази..

публикувано на 15.09.24 в 20:07

НУМСИ "Христина Морфова" открива юбилейната 50-та учебна година

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" - Стара Загора открива новата учебна година по нетрадиционен начин.  Училището отбелязва 50 години от своето създаване и всички събития през годината ще преминат под знака на този..

публикувано на 15.09.24 в 17:46

ОУ "Кирил Христов" - Стара Загора се включва в кампания за почистване на района на река Бедечка

По инициатива на екоклуб "Посланици на природата" с ръководители Екатерина Йовчева и Венета Кирковска от ОУ "Кирил Христов" - Стара Загора на 14 септември ще се проведе кампания за почистване на района на река Бедечка.  Организаторите канят всички..

публикувано на 14.09.24 в 08:30

Безплатно кастриране на бездомни и домашни кучета ще се състои в Нова Загора на 27 и 28 септември

Крайният срок за стопаните на кучета за подаване на заявка за включване в Кампания за безплатно кастриране на бездомни и домашни кучета, която ще се състои на 27 и 28 септември във ветеринарна клиника в Нова Загора, ще бъде удължен с няколко дни...

публикувано на 10.09.24 в 08:00

"Раница с мечти" в помощ на деца със специални образователни потребности

200 деца със специални образователни потребности в цяла България ще бъдат подпомогнати за новата учебна година, чрез кампанията „Раница с мечти“. Младежки Общински Съвет и Младежки Дом Сливен се присъединяват към инициативата на платформата за..

публикувано на 24.08.24 в 10:00
Комня Стоянова и Никола Ганчев са сред първите солисти на Държавния ансамбъл

Таланти ще се надпяват с песните на Комня Стоянова в Средец

Tалантливи изпълнители от цяла България ще се надпяват на националния фестивал "С песните на Комня Стоянова" . Неговото десето издание ще се проведе на 7 септември (събота) в гр. Средец , общински център на село Драчево, родното място на голямата..

публикувано на 23.08.24 в 17:23

110 години от завръщането на малоазийските българи отбелязват в Свирачи

С тридневен събор жителите и гостите на ивайловградското село Свирачи ще отбележат 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години, от 1974 г. насам, съобщи за Радио Стара Загора ръководителката на местната..

публикувано на 20.08.24 в 12:47

Днес е Голяма Богородица

Днес православните християни  отбелязват Успение на Пресвета Богородица, наричано още Успение Богородично или Голяма Богородица. Той  е един от най-големите християнски празници, празнуван от всички християни по света.  Християнската църква отбелязва..

публикувано на 15.08.24 в 07:03

Доброволците от благотворителната инициатива "Бъди човек" ще обходят десетки села в Ямболско по повод Голяма Богородица

Доброволците от благотворителната инициатива "Бъди човек" отново ще обходят десетки села в Ямболско. По повод светлия християнски празник Успение Богородично те ще доставят хранителни пакети на близо 200 самотни възрастни хора. Това каза за радио Стара..

публикувано на 14.08.24 в 13:10

Липса на административен капацитет и влошаване качеството на образованието са резултатите от одит на Сметната палата

Ниски резултати на учениците по български и математика, огромен дял на частните уроци, неудовлетворени родители и университетски преподаватели, сериозни разлики в образователното ниво на хората от различните региони на страната, лошо управление на..

публикувано на 26.07.24 в 12:31