Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една майка разказва за

Решенията на ТЕЛК и ходенето по мъките

За пореден случай на проблеми с медицинската експертиза и издаването на ТЕЛК решение ни сигнализира наша слушателка. 

Надежда Пачалова е майка на малкия Стефан, който след 2 месеца ще навърши 6 години. Още по време на бременността е установено, че детето има проблем с  бъбреците – десният не се развива и не функционира, а левият е с вродена хидронефроза.  Хидронефрозата е състояние, при което образуваната в бъбрека урина не може да се отдели от него и се задържа в бъбречното легенче. Ако не се лекува, може да увреди бъбрека и да доведе до бъбречна недостатъчност.  

На 4-месечна възраст Стефко претърпява първата си операция, след което му е издадено двугодишно телково решение със 70% степен на увреждане. След изтичане периода на валидност детето се явява повторно на комисия, която отрежда 0%, разказва майката. Надежда обжалва решението пред НЕЛК. От там издават ново решение с валидност до декември 2022 година за 50% увреждане. 

Към края на миналата година състоянието на детето се влошава. Налага се спешна операция за поставяне на нефростома - тръбичка, която да извежда отделяната урина през корема, за да се облекчи работата на бъбрека.    

Междувременно детето трябва да се яви отново на експертна лекарска комисия за освидетелстване. Новото телково решение е с дата 28 март 2023г. и определя 60% степен на увреждане.

Под телковото решение стоят подписите на трима лекари от Първи състав на комисията. Справка в регистъра на БЛС показва, че двама от тях са специалисти по акушерство и гинекология, а третият по УНГ и нито един от тях не е нефролог или уролог. Решението е съгласувано с консултант педиатър, но Надежда оспорва процента на увреждане и това, че в комисията няма лекар със съответната специалност. 

Как една майка е готова да се бори докрай, за да осигури достоен живот за своето и за всички деца в подобно състояние, чуйте от репортажа в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Д-р Пейчева: Назрял е моментът за сериозна здравна реформа – с участие на всички

На последния национален събор на Българския лекарски съюз основното послание беше, че здравната система е сериозно недофинансирана, особено болничната помощ, която вече трупа дефицит от над 200 милиона лева. Това каза за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 20.05.25 в 16:52

Затлъстяването - болестта на съвремието

Затлъстяването е резултат от нарушен енергиен баланс, когато приетата чрез храната енергия надвишава енергията, изразходвана чрез физическата активност. А и най-често използваният показател за оценка на теглото, това е индексът на телесна маса,..

публикувано на 20.05.25 в 14:28

Да инвестираме в медицинските сестри

Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23