Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорци дарили 7 кг злато на Левски за оръжие преди Къкрина

Снимка: интернет

Малко познат, дори неизвестен е цитатът „Да възкресим България с пълна свобода“ на Апостола. Точно той е послужил за заглавие на книгата на историка  проф. Вера Бонева, която тя  представи тези дни в родния град на великия карловец: „Васил Левски: Да възкресим България с пълна свобода“.

  Авторката препрочита част от познатите и присъстващи в дигиталното пространство документи и писма, създадени от ръката на Левски и на негови съратници. Представени са някои недогледани факти, като например “БРЦК в българско“, както е наричал своята организация. / Значително по-късно е възприет термина Вътрешна революционна организация./ „Левски продължително е подготвял дейността си за да създаде през септември 1871 г. заедно със съратници в Ловеч централен комитет. После създава и частните комитети. През април и май на 1872 г. той обединява революционните дейци, работещи  вътре в Османската империя с тези, които работят в емиграция в румънско“, обобщава историчката някои от аспектите на своите изследвания, залегнали в книгата, за в. "Дума на българските емигранти", за малко известните изсладвания на Михаил Арнаудов на делото на Левски, за паметника на Дякона във Велико Търново, за вещите и фактите, свързани с Апостола в музеите в страната.

  Изключително отговорен е бил Левски по отношение на архивирането на документите и регистрирането на средствата, подчертава проф. Бонева.

Един интересен факт, свързан със Стара Загора, който включва няколко годишния труд на изследователката е, от есента на 1872 г., когато след събранието на местния таен революционен комитет, Дякона тръгва с голяма сума, регистрирана с нарочен документ с неговия почерк. Сумата е 1 206 наполеона, които в тегло се равняват на 7 кг. злато. Фактът е отбелязан от историците, но не му е обърнато достатъчно внимание. “Преизчислено и  приравнено на тогавашната парична единица – сребърния грош, парите са в размер на 150 000 гроша, които старозагорци от града и околните села са дарили за закупуването на оръжие от емиграцията.“, пояснява проф. Вера Бонева.

 Тя сравнява тези пари със сумата, която ограбва малко преди това Димитър Общи при акцията в Арабаконашкия проход на 22-ри септември 1872 г.  Парите били 125 000 гроша.

  Според нея документалното наследство на големия революционер в интернет изглежда претоварено с документи, факти и обстоятелства за него. Но отсъстват материалите на професионалните историци – научни статии, преводи и адаптации на неговите ръкописи към съвременния български език.  „Например, в интернет може да се види някое негово писмо, но то не е достъпно с пълното му разчитане, направено от архивист!“, казва по този повод проф. Бонева.

  Чуйте интервюто с проф. Вера Бонева в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40

Старозагорката Ваня Бонева от уличен музикант до оперната сцена в Париж

Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..

публикувано на 07.02.25 в 12:46

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40