Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старозагорци дарили 7 кг злато на Левски за оръжие преди Къкрина

Снимка: интернет

Малко познат, дори неизвестен е цитатът „Да възкресим България с пълна свобода“ на Апостола. Точно той е послужил за заглавие на книгата на историка  проф. Вера Бонева, която тя  представи тези дни в родния град на великия карловец: „Васил Левски: Да възкресим България с пълна свобода“.

  Авторката препрочита част от познатите и присъстващи в дигиталното пространство документи и писма, създадени от ръката на Левски и на негови съратници. Представени са някои недогледани факти, като например “БРЦК в българско“, както е наричал своята организация. / Значително по-късно е възприет термина Вътрешна революционна организация./ „Левски продължително е подготвял дейността си за да създаде през септември 1871 г. заедно със съратници в Ловеч централен комитет. После създава и частните комитети. През април и май на 1872 г. той обединява революционните дейци, работещи  вътре в Османската империя с тези, които работят в емиграция в румънско“, обобщава историчката някои от аспектите на своите изследвания, залегнали в книгата, за в. "Дума на българските емигранти", за малко известните изсладвания на Михаил Арнаудов на делото на Левски, за паметника на Дякона във Велико Търново, за вещите и фактите, свързани с Апостола в музеите в страната.

  Изключително отговорен е бил Левски по отношение на архивирането на документите и регистрирането на средствата, подчертава проф. Бонева.

Един интересен факт, свързан със Стара Загора, който включва няколко годишния труд на изследователката е, от есента на 1872 г., когато след събранието на местния таен революционен комитет, Дякона тръгва с голяма сума, регистрирана с нарочен документ с неговия почерк. Сумата е 1 206 наполеона, които в тегло се равняват на 7 кг. злато. Фактът е отбелязан от историците, но не му е обърнато достатъчно внимание. “Преизчислено и  приравнено на тогавашната парична единица – сребърния грош, парите са в размер на 150 000 гроша, които старозагорци от града и околните села са дарили за закупуването на оръжие от емиграцията.“, пояснява проф. Вера Бонева.

 Тя сравнява тези пари със сумата, която ограбва малко преди това Димитър Общи при акцията в Арабаконашкия проход на 22-ри септември 1872 г.  Парите били 125 000 гроша.

  Според нея документалното наследство на големия революционер в интернет изглежда претоварено с документи, факти и обстоятелства за него. Но отсъстват материалите на професионалните историци – научни статии, преводи и адаптации на неговите ръкописи към съвременния български език.  „Например, в интернет може да се види някое негово писмо, но то не е достъпно с пълното му разчитане, направено от архивист!“, казва по този повод проф. Бонева.

  Чуйте интервюто с проф. Вера Бонева в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..

публикувано на 06.11.24 в 15:42