Върховният административен съд отмени решение № 358 от 28.08.2020 г. по административно дело № 225 от 2019 г. на Административен съд – Стара Загора и върна делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд, поради допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. С него първоинстанционният съд е отхвърлил жалбата на сдружение „За земята – достъп до правосъдие“ срещу решение от 21.12.2018 г. на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по околната среда за актуализиране на комплексното разрешително на ТЕЦ „Марица-изток 2“ ЕАД.
Делото пред ВАС е образувано под номер 239 през 2021 г. по жалби на сдружение "За земята – достъп до правосъдие" и на "Грийн Танк", гражданско сдружение с нестопанска цел“ – Гърция, както и на едно гръцко физическо лице. Върховните магистрати обаче приемат, че "Грийн Танк" и гръцкото физическо лице нямат качеството на заинтересовани лица. Те не са подали жалби срещу решението за актуализиране на комплексното разрешително, т.е. не са жалбоподатели в първоинстанционното производство и Административен съд – Стара Загора неправилно ги е конституирал по делото като заинтересовани страни. Поради това касационният състав обезсилва и прекратява решението на първоинстанционния съд в тази му част.
В останала му част казусът е свързан с:
• необходимостта от оценка на кумулативните източници за замърсяване в района;
• нормативното задължение за изчисляване на индивидуален количествен принос от вторично замърсяване;
• отдалечеността на действие на живачните емисии;
• трансграничното въздействието от дейността на оператора на ГГИ
• научните знания от Програмата за управление на качеството на атмосферния въздух в Община Гълъбово, разработена за замърсителите: фини прахови частици /ФПЧ10/ и серен диоксид /SO2/ 2019 – 2023 год. както и нейната правна природа и действие;
• своевременното уведомяване за административното производство (чл.6, ал.6, ал.7 и ал.8 от Конвенцията за достъпа до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъпа до правосъдие по въпроси на околната среда (Орхуска конвенция);
• непредоставяне на достъп до наличната информация, свързана с предмета на административното производство;
• сравнителен анализ и извършване на оценка на въздействието, чрез моделите за оценка на замърсяването на въздуха Plume, Aermod, Calpuff;
• допусната дерогация, приемайки неточни норми за допустими емисии на серен диоксид и живак;
• правилно е потвърден подхода на т.нар. „път на въздействието“, който кредитира само резултатите от анализ за ползите на околната среда, макар те да са почти 100 пъти по-ниски от резултатите, получени по т.нар „подход на щетите“
В хода на разглеждане на делото от ВАС е отправено преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз (СЕС) относно тълкуването на разпоредбите на чл. 15, ал. 4 и чл. 18 от Директива 2010/75/ЕС, във връзка с чл. 13 и чл. 23, ал. 1, втори подпараграф на Директива 2008/50/ЕО при предоставяне на изключения от Заключенията за най-добри налични техники (НДНТ) за големи горивни инсталации (ГГИ), които са разположени в район с наднормено замърсяване. С решение от 09.03.2023 г. СЕС реши че при разглеждането на искане за дерогация компетентният орган трябва да вземе предвид всички относими научни данни за замърсяването, включително кумулативния ефект с други източници на съответния замърсител, както и мерките, определени в относимия план за качество на въздуха, приет за съответната зона или агломерация съгласно чл. 23 от Директива 2008/50, да откаже такава дерогация, когато тя може да допринесе за превишаването на нормите за качество на въздуха, определени съгласно чл.13 от Директива 2008/50, или да е в разрез с мерките, съдържащи се в този план, които имат за цел да гарантират спазването на тези норми и да направят възможно най-кратък периода на превишението им.
Първоинстанционният съд обаче е отказал да обсъжда и цени програмата на Община Гълъбово за намаляване нивата на замърсителите и за достигане на утвърдените норми по показател серен диоксид за периода 2019–2023 г. „Актуализация на програмата за управление на качеството на атмосферния въздух в Община Гълъбово е разработена за замърсителите: фини прахови частици (ФПЧ10) и серен диоксид (SO2)“. Програмата посочва като основни източници на замърсяване със серен диоксид четирите топлоелектрически централи в района, включително ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД, както и битовото отопление.
Програмата има белезите на общ административен акт и отказът да бъде обсъдена в качеството ѝ на акт, породил правни последици, както и да бъдат прецени всички обстоятелства от значение за нейното действие и прилагане са нарушили правото на защита за всяка от страните по спора, включително и във връзка с възможността да ангажират доказателства относно нейното прилагане, действие, изпълнение и др. С тези си действия административният съд е допуснал съществено нарушение на съдопроизводствените правила, което следва да бъде санирано при новото разглеждане на спора.
Програмата касае неопределен кръг лица и в нея се съдържат множество мерки за подобряване качеството на въздуха, които следва да се съобразяват с оглед тълкуването, дадено в решението на СЕС.
Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора секретарят на Общината Николай Диков. Той..
Историческите аналогии са в основна тема в поредното издание на предаването "60 минути повече политика" по Радио Стара Загора. През последните дни Мюнхенската конференция за сигурността предизвика спомените от 1938 г., когато именно в Мюнхен..
Близо 100 военнослужещи заминават на мисия в Косово. Изпращането на контингента стана днес в Хасково. Тържествената церемония се състоя на централния площад „Свобода“ в Хасково в присъствието на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши..
Изследователският екип на проф. Лиу Гуиджан от Университета за наука и технологии на Китай (USTC) посети Тракийския университет в Стара Загора за участие в академичен обмен. Екипът на проф. Лиу е специализиран в областта на геохимията на околната среда..
Ректорът на Тракийски университет – Стара Загора проф. Добри Ярков, и ректорът на Университета Улудаг в Бурса проф. Фердун Йълмаз, подписаха споразумение сътрудничество, което обхваща развитие и разширяване на образователно-методологическото,..
Служители от сектор "Противодействие на криминалната престъпност" при ОДМВР-Стара Загора задържаха петима мъже с вейпове, съдържащи наркотични вещества, съобщиха от пресцентъра на дирекцията. На 17.02.2025г., от е извършена проверка на двама мъже на..
От днес - 20 февруари 2025 г., се възстановява утвърденият маршрут на движение на автобусни линии № 14, № 17, № 20, № 34, № 51 и № 71 по ул. „Ген. Столетов" в участъка от ул. „Д-р Т. Стоянович" до ул. „Княз Ал. Батенберг", съобщават от пресцентъра на..
Вторият ден на бойкот на търговските вериги в Стара Загора не сработва, показва репортерска проверка на Радио Стара Загора. След 9.00 часа паркингът пред една от големите търговски хранителни вериги не е пълен, но повечето клиенти на магазина..
Основно училище ” Д-р Петър Берон” в казанлъшкото село Овощник е със 124-годишна история. Открито на 15 септември 1891-ва, през годините, то се утвърждава като сериозна школа за обучение и възпитание на деца и младежи. Неговите възпитаници имат не..
Втори опит за бойкот на големите търговски вериги у нас заради високите цени на храните . Според икономиста Адриан Николов от Института за пазарна икономика нетрадиционният протест едва ли ще доведе до поевтиняване на стоките. По думите на експерта..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net