Моделът на неформално образование по щастие допълва ученето в начална образователна степен. Прилагането му не е алтернатива, а усвояване на оперативни и емоционални компетенции, възможност малките ученици да станат социално активни. Това заяви за Радио Стара Загора ръководителката на проекта „Предаваме нататък“ Лена Драголова- инициатива на Клуб „Отворено общество“ Стара Загора, финансирана с подкрепата на фондация „Тръст за социална алтернатива“.
Вече 9 години този проект демонстрира, че е възможен тип образование, който постига високи резултати в усвояване на знания, намалява риска за отпадане на учениците от училище и отсъствията от занятия, но и превръща училището в място за споделено щастие. Създават се навици за работа в екип, положителна емоционална среда и за преподавателите. Ползата от този проект е свързана и с изграждането на по-силна емоционална връзка между родителите и децата, доверие, което се изгражда и в провеждането на колективните игри с родители- разказва още Лена Драголова. Интересно е да се види как хора от различни възрасти и занимания, дори с научни титли, играят и се забавляват заедно със своите деца.
Началото на проекта е през 2014 година. Всяка година екипът търси спонсори за продължаването му, защото резултатите показват неговата полезност и новаторски подход в закостенялата българска образователна система. Драголова все пак е оптимист, че отново ще се намерят спонсори, за да бъде продължено щастливото учене, а и да бъде разширен проектът в много повече училища. През тази учебна година ще се обучават студенти в четири български университета, които са подготвени да „преподават“ щастие.
Амбицията на проекта е да обхване в по-голяма степен уязвимите общности, където рискът за отпадане от образователната система е най-голям. У нас едва 10% от ромските ученици завършват средно образование. Проектът „Предаваме нататък“ прилага програмата за учене с радост и сред деца от малцинствата и резултатите са на лице“ – доволна е от успеха Лена Драголова.
Тя припомни и вълнуващи моменти, когато деца от чирпански училища, едни от първите участвали в проекта, разказват за преживяното. По- лесно усвояване на уроците, нетърпението да се срещнеш със своите приятели в училище, удоволетворението от работата на екипа прилагащ часовете по щастие в неформална среда.
Тази година в проекта участват 3 училища от Стара Загора, 3 от Чирпан и 1 от София. Включени са 165 второкласници, разпределени в 8 групи, а ползватели на постигнатите резултати са над 1000 – учители, възпитатели, родители, роднини, връстници на децата. Близо 130 астрономически часа е продължило образованието по щастие в рамките на 8 месеца под ръководството на четирима психолози. „Ветераните“ Дончо Донев, Минчо Николов, Валя Костадинова са приели проекта присърце и децата ги даряват с безмерна любов.
„Невероятно е да видиш как прегръщат Дончо Донев и питат кога пак ще има щастлив час – така го наричат, или как чакат Минчо Николов буквално навън и веднага щом спре колата си, се втурват към него“, споделя радостните мигове от срещите Драголова.
Чрез игри, чрез специално създадени приказки, психолозите изграждат компетентности у малчуганите, създават умения и качества, за да растат те мислещи и успешни личности. Много учители вече са обучени и продължават проекта, защото са видели изключителната полза от него и изключителната красота на това да предаваш знания на щастливи и радостни, а не на затормозени, скучаещи, или уплашени деца- обобщава ползите след 9 години работа по проекта Лена Драголова. Тя допълва, че вече са включени и студенти от университетите в преподаването по щастие, което гарантира устойчивост на вече създадения модел за неформално обучение в училище. Интерес има и от Министерството на образованието, което може да въведе натрупания опит от проекта като занимания в задължителните образователни програми и това ще бъде огромен успех в полза на българското училище.
Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...
Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и Лора живот, са изписани стотици страници в българската литература...
Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..
„Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..
Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..
Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..
Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, организатори са Културна..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..
Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...
Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net