Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

120 години назад във времето, когато бележниците са били книжни, а в тях се вписвали само слабите оценки

Близо 1400 деца В Старозагорска община ще прекрачат на 15 септември за първи път прага на училището.  Сто години назад във времето сигурно също може да се проследи броят на първолаците. Но тогава, за разлика от сега бележниците са били книжни. А в тях първоначално са  се вписвали само лошите оценки и простъпките на учениците. Над 10  ученически книжки на поне 100 години пазят в Регионалния исторически музей в Стара Загора. А в Истории под липите с Райна Антонова главен уредник отдел нова история разказваме историята на два от ученическите бележници. 

През учебната 1901-1902-ра година Димитрина Попгеоргиева  от Стара Загора е ученичка от първи „Б“ клас на Девическата гимназия в града. За това свидетелства нейният ученически бележник. 

В наши дни, 120 години по-късно разгръщаме с вълнение ученическата й книжка, заедно с Райна Антонова, главен уредник, отдел „Нова история“ в Регионалния исторически музей под Липите.

Книжката е доста обемна, сравнено с бележниците от нашето съвремие – тя съдържа 72 страници, разказва Райна Антонова.  

Любопитна подробност е, че през онези години в ученическата книжка са попадали само слабите бележки и простъпките на нейния собственик. 

Наред със задълженията да се пази от притежателя  и условията при които, ако се загуби се издава дубликат, но срещу левче, а не срещу първоначалните 30 стотинки, колкото струва ученическият бележник,  сред съдържанието му е много любопитна и интересна информация. 


Каква е тя и какво разказват само два от ученическите бележници, експонати в старозагорския музей – чуйте от прикачения файл 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29