Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Кръстовден

2
Снимка: интернет

Днес е Кръстовден. Църковният празник се нарича още и  "Въздвижение на Светия кръст Господен" и е един от четирите дни в годината, в който според Православната църква се извършва поклонение. В народните вярвания Слънцето тръгва по зимния си път, а денят и нощта се кръстовсват. И това е в основаната на символиката на празника.  Кръстовден се свързва с началото на есенния сезон, с времето за гроздобер и сеитбата на зимните култури.

По традиция  вечерта преди празника на полето се носят пшеница, грах, тиква, грозде и картофи, които се готвят и хапват на следващия ден.

На 14-ти септември се плетат кошници и започва гроздоберът, в който участват всички – събитието е шумно и весело, участват и децата. „Денят е наричан и гроздоберник. С него се слага началото на гроздобера, защото се приема че дотогава гроздето не е узряло. Всички показват уважението си към този плод на природата, от който се прави еликсира на живота“, разказва етнографът доц. Д-р  Евгения Иванова.

На Кръстовден се спазва строг пост – „говеее се за кръста" и не се яде нищо червено: червен пипер, домати, репички, червени ябълки и т.н. Най-възрастната жена опича кръстова пита, украсена с кръст, наричана „кръстачка, кръсташка“, защото е украсена с кръст. Обредният хляб се разчупва на трапезата пред цялото домочадие, припомни за РСЗ етнографът доц. Евгения Иванова. Всички повтарят думите на бабата:“Кръстец кръст да боли, мен кръст да не ме боли“. И се спазват забрани за много видове работа, защото се приема, че основната работа на полето е свършена. От този ден започват седенките, сглядите и после женитбите.

Има поверие, че на Кръстовден ако вали, следващата година ще бъде много плодовита.

Имен ден днес празнуват: Кръстьо, Кръстина, Кръстинка, Кристина, Кристиан, Кристиана, Кънчо, Ставри и др.

В звуковия файл чуйте разказа на доц. Д-р Евгения Иванова за народните вярвания и традиции на Кръстовден.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45

Бягството като победа

Повече от 100 изпитания преодоляха участниците в телевизионното риалити „Бягство към победата 2: Съкровището“. 14 отбора от по двама души се състезаваха над месец, като се движеха през различни природни, исторически и културни забележителности в..

публикувано на 27.12.24 в 16:24

Българската песничка "Зимна приказка" - част от учебниците по музика в Япония

Текстът на "Зимна приказка" е на писателя и поет, роден в Плевен, Димитър Спасов. Той е и създателят на оригиналния текст на "Аз съм Сънчо". Музиката на "Зимна приказка" е на  основателя и диригента на Детския радиохор към БНР Христо Недялков.  Той е..

публикувано на 24.12.24 в 09:35

Поколението Z и европейският стил на живот

Кои са елементите, с които се характеризира европейският стил на живот според  Поколението Z ?  Това е един от централните въпроси в епизода с автор  Таня Балабанова,  в който питаме и: 🟠 Какви са новите навици, свързани с пазаруването и здравословния..

публикувано на 24.12.24 в 09:35

Да имаш имен ден на Бъдни вечер

На 24 декември отбелязваме един от най-големите християнски празници - Бъдни вечер. Наричаме я още "Суха Коледа", "Малка Коледа", "Крачун", "Детешка Коледа", "Мали Божич", "Наядка". Днес имен ден имат Евгени, Евгения, Жени, Женя, Първан.  Името..

публикувано на 24.12.24 в 07:05