Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деветдесетгодишна училищна камбана се завърна в селото си след три десетилетия

3
Снимка: Личен архив

Днес жителите на старозагорското село Казанка и кметицата Елка Михайлова  се вълнуват от неочакваното завръщане на една реликва в селото…  За историята  с щастлив край разказва Динко Михайлов, който върна на своите съселяни специално отлятата за местното „Основно народно училище“ бронзова камбана.

  „Мой приятел прави  ментални конструкции и при една частна поръчка, вижда в двора на клиента камбаната, на която разчита името – „Казанка“. Той знае, че съм от Казанка и разбира, че това може да е нещо ценно за мен. Вместо да му платят за услугата, поискал от собственика да му подари камбаната. Когато се обади, че иска да се видим, не спомена какъв е поводът, но заради заетостта ми - близо месец се разминавахме. Накрая ми прати снимки…Като ги видях, веднага запалих колата“ , разказва  Динко Михайлов.

  На реликвата е отбелязана годината 1933 г, гр. Пловдив и,  че е дар от църковното настоятелство и имената на Петко и Радка Спасови.

  Развълнуван и невярващ на късмета си да намери 90-годишната камбана, която тежи петдесетина килограма, младият мъж потърсил дядо Стойчо Кънев, който е като неписаната книга, живата история на Казанка и знае много факти, събития и хора от миналото му. Възрастният човек му разказал, че със звън от камбана на дървена поставка,  събирали всяко утро учениците. А имената на дарителите „ Петко и Радка Спасови“ – това е семейството на местния учител, който дошъл от с. Крън и си купил къща в Казанка. Когато през 1975 г. станало преобразуването на училището в детска градина, незнайно къде изчезнала и училищната камбана.

  Видяла камбаната, кметицата на Казанка – Елка Михайлова, която е известна с любовта към родния край, историята и традициите на селото, се свързала с някогашния домакин на училището. Жената също потвърдила, че от 1975 г. училищната камбана никой не знае къде е била „прибрана“…

 Днес хората, заедно с кметицата и отец Евгени, който  служи в църквата "Света Троица" в селото трябва да  решат каква ще е съдбата на 90-годишната камбана, за да се чува отново звънът й.

  Тази история с щастлив край,  свързва един от героите в нея с големите надежди на жителите и кметицата на старозагорското село Казанка, че къщата на ботевия четник - Стоян войвода – Стоян Димов Терзиев, ще бъде спасена след дълги опити за идните поколения.  Защо?

Чуйте подробностите от  Динко Михайлов в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорски училища се включват в "Ден без асансьори"

Последният ден от месец април преминава в грижа за физическата ни активност – днес се провежда 11-то издание на кампанията „Ден без асансьори“. В рамките на този ден организацията  "BG Бъди активен" призовава всички хора да използват стълбите..

публикувано на 30.04.25 в 15:03

Борис Илиев с дебютен авторски албум „За теб“

След години на сцената, Борис Илиев представя най-личният си проект досега. Дебютният си авторски албум „ За теб“. Той вече e достъпен в дигиталните платформи и ще бъде представен на живо на 16 май в клуб в София. Датата не е случайна, това е..

публикувано на 30.04.25 в 13:22

Новозагорски ученици на ревю с абитуриентски облекла на родители, баби и дядовци

Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище "Христо Ботев" по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе..

публикувано на 29.04.25 в 19:26

В столицата на самардалата в България - гурковското село Конаре, залагат на туризма

На развитието на селския туризъм залагат в гурковското село Конаре.  "В населеното място къщите за гости са вече четири, около 60 са местата за настаняване, но с месеци напред няма свободни места", не без гордост споделя кметът Станчо Стефанов...

публикувано на 29.04.25 в 09:00

Светлина от кратуни

Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...

публикувано на 27.04.25 в 12:30

В „60 минути повече Lifestyle“: Българска шевица и традиционни женски имена са върху серия лакове

Пролетта вдъхновява за свежи идеи, включително в областта на маникюра, който вече е форма на себеизразяване, повлияна от глобални тенденции. В предаването „60 минути повече Lifestyle“ ни гостува Мариела Иванова, която разказа за своя път в бизнеса с..

публикувано на 25.04.25 в 15:47

Световният ден на книгата беше отбелязан и в Болярово

По случай Световния ден на книгата, заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева, се включи в инициативата "Походът на книгите" на СУ "Д-р Петър Берон", град Болярово.  По покана на училищното ръководство, г-жа Терзиева за поредна година извървя..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35