Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деветдесетгодишна училищна камбана се завърна в селото си след три десетилетия

3
Снимка: Личен архив

Днес жителите на старозагорското село Казанка и кметицата Елка Михайлова  се вълнуват от неочакваното завръщане на една реликва в селото…  За историята  с щастлив край разказва Динко Михайлов, който върна на своите съселяни специално отлятата за местното „Основно народно училище“ бронзова камбана.

  „Мой приятел прави  ментални конструкции и при една частна поръчка, вижда в двора на клиента камбаната, на която разчита името – „Казанка“. Той знае, че съм от Казанка и разбира, че това може да е нещо ценно за мен. Вместо да му платят за услугата, поискал от собственика да му подари камбаната. Когато се обади, че иска да се видим, не спомена какъв е поводът, но заради заетостта ми - близо месец се разминавахме. Накрая ми прати снимки…Като ги видях, веднага запалих колата“ , разказва  Динко Михайлов.

  На реликвата е отбелязана годината 1933 г, гр. Пловдив и,  че е дар от църковното настоятелство и имената на Петко и Радка Спасови.

  Развълнуван и невярващ на късмета си да намери 90-годишната камбана, която тежи петдесетина килограма, младият мъж потърсил дядо Стойчо Кънев, който е като неписаната книга, живата история на Казанка и знае много факти, събития и хора от миналото му. Възрастният човек му разказал, че със звън от камбана на дървена поставка,  събирали всяко утро учениците. А имената на дарителите „ Петко и Радка Спасови“ – това е семейството на местния учител, който дошъл от с. Крън и си купил къща в Казанка. Когато през 1975 г. станало преобразуването на училището в детска градина, незнайно къде изчезнала и училищната камбана.

  Видяла камбаната, кметицата на Казанка – Елка Михайлова, която е известна с любовта към родния край, историята и традициите на селото, се свързала с някогашния домакин на училището. Жената също потвърдила, че от 1975 г. училищната камбана никой не знае къде е била „прибрана“…

 Днес хората, заедно с кметицата и отец Евгени, който  служи в църквата "Света Троица" в селото трябва да  решат каква ще е съдбата на 90-годишната камбана, за да се чува отново звънът й.

  Тази история с щастлив край,  свързва един от героите в нея с големите надежди на жителите и кметицата на старозагорското село Казанка, че къщата на ботевия четник - Стоян войвода – Стоян Димов Терзиев, ще бъде спасена след дълги опити за идните поколения.  Защо?

Чуйте подробностите от  Динко Михайлов в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Реставрираната музейно- етнографска сбирка в с. Белица отново отвори врати

В навечерието на празника на с. Белица в община Любимец, кметът на селото Дияна Кушелиева, заедно със самодейци от читалището и местни ентусиасти възродиха музейната етнографска сбирка след многогодишно прекъсване. Експозицията от автентични предмети..

публикувано на 10.09.24 в 15:02

Илко – една история за отговорност, пример и грижа

Той е Илко. Не пожела да каже второто си име. Много трудно разказа за своята доброволна и полезна дейност, сякаш нищо важно не прави. Но във времената на нескрито и настървено противопоставяне между хората това, което той прави е пример и..

публикувано на 09.09.24 в 13:20

Парково пространство ще радва жителите на Малка Верея

Малка Верея е китно селце, сгушено в полите на Сърнена Средна гора и отстоящо на 9 километра от Стара Загора. Близостта му с големия град определя и нарастващия интерес на все повече млади семейства към това населено място.  Към момента по постоянен..

публикувано на 02.09.24 в 10:00

Храна за размисъл, или как "Философски закуски за деца" създават диалог с децата

Понякога диалогът с децата се оказва трудна задача за родителите, особено ако темите за обсъждане са тежки, неподходящи за възрастта, лековати, или пък табу. В подобни ситуации големите се опитват да намерят правилен подход, за да обсъдят важни въпроси..

обновено на 01.09.24 в 11:30

Биорали с магарешки каручки в Гурково

Днес Гурково за 35-и път е домакин на единственото по рода си в България Биорали с магарешки каручки. Началото на забавната надпревара е в 10 часа, с магарешки химн. Президентът на уникалното състезание се очаква да пристигне с  церемониален файтон,..

публикувано на 01.09.24 в 10:05

Със светлинно и огнено шоу откриват Тракийските празници в Казанлък

На 31 август (събота) от 19:30 часа ще бъде поставено началото на тазгодишните Празници в долината на тракийските царе. Откриването ще се състои в парк "Тюлбе" , край Казанлъшката тракийска гробница. Откриването ще започне с връчването от кмета..

публикувано на 28.08.24 в 15:53

Продължават да излизат ценни находки от археологическите разкопки в Тополовградско

Още златни накити излизат наяве от гроба на тракийския войн - аристократ, разкрит при спасителни разкопки  в землището на тополовградското село Капитан Петко войвода. Масивна златна гривна е поредното откритие на археолозите, които са..

публикувано на 27.08.24 в 10:27

Навършват се 90 години от откриването на Паметника на свободата

На 26 август се навършват 90 години от тържественото откриване и освещаване на Паметника на свободата на връх Свети Никола. Монументът е открит от цар Борис Трети, а събитието е тържествен момент и за старозагорци, разказва Райна Антонова от..

публикувано на 26.08.24 в 10:01
Снимката е илюстративна

На къмпинг: да се събуждаш с птичките и да заспиваш с щурците

Нараства интересът към къмпингуването като начин на лятна почивка, трайно най-предпочитани са къмпингите в района на Созопол. Това каза за Радио Стара Загора Николай Неков – създател и управител на онлайн платформата Каравани.бг. Повече от..

обновено на 25.08.24 в 10:45

Авиомоделисти мерят умения и сили в два турнира в небето над Шабла

От 29 август до 1 септември в небето над Шабла авиомоделисти от цяла България и от чужбина в ще демонстритат с кордови  модели   умения във въздушен бой или във въздушен бой и акробатични изпълнения  в два етапа от състезанията за Световната купа по..

публикувано на 24.08.24 в 13:09