С премиера на филм и изложба от рядко показвани снимки, документи и лични интервюта, в Сливен тази вечер ще отбележат 130 години от рождението на поетесата Елисавета Багряна. „С филма “Животът, който исках да бъде поема“ и с експозицията „Елисавета Багряна – вечно търсеща и вярна на себе си“ , ще покажем силната връзка на голямата поетеса с града ни, който я вдъхновяваше, и когото наричаше моят роден град. Ще прозвучат любими нейни музикални произведения и песни по нейни стихове, изпълнени от най-известните български певци“, - каза за РСЗ по повод тематичната творческа вечер, авторката на сценария на филма Росица Петрова.
В изложбата са включени писма, снимки и документи, предоставени от родственици на поетесата, някои от първите й публикации, рисунки и рядко показван портрет на „Вечната и святата“ от художника Димитър Подмолов, дългогодишен директор на Художествената гимназия в Сливен. Портретът е уловил не само красотата, но и силния дух и талант на поетесата от 20-те години на 20 в., смятат организаторите.
Филмът „Животът, който исках да бъде поема“ е по идея и сценарий на д-р Росица Петрова, с участието на актьорите Елена Петрова и Христо Христов Симеонов, режисьор е Христо Симеонов, а продуцент е Регионална библиотека „Сава Доброплодни“.
„Филмът стъпва на интервюта и спомени на самата Елисавета Багряна, след 9-ти септември за нея настъпва изключително труден период, докато е „реабилитирана“ от новата власт, която се възползва от нейния огромен талант и известност. Тя е превеждана на 30 езици в много страни по света, добре познато име с много лични контакти, самата тя превежда най-известните световни поети…
Възхищението и злобата я съпътстват през целия й живот – обявена за буржоазна поетеса, близка до царя, върху нея ляга обвинението, че е могла да спаси поета Никола Вапцаров през 1942 г., укоряват я, че живее далеч от сина си…“ Тези важни, но много болезнени и тежко преживяни моменти от Елисавета Багряна са само маркирани във филма“, признава Росица Петрова.
Новата власт скоро “преосмисля“ отношението си към известната поетеса. "След трите поредни предложения от 1942 до 1945 и в края на 60-те години за „Нобелова награда за литература“, когато политически интриги и колегиална завист й препречват пътя към световното признание за литература, тя с гордост и достойнство подминава личните обиди и нападки. Никой друг български творец след Пенчо Славейков не е имал толкова големи и реални шансове да спечели отличието! Елисавета Багряна е била добре позната в Швеция, имала е и много лични контакти в поетичния свят, известни са били и добрите й качества като преводачка..“ , със съжаление завършва директорът на регионалната библиотека в Сливен.
Началото на Творческата вечер, посветена на Елисавета Багряна, по повод 130 години от нейното рождение, е в 17,30 ч. в зала „Сливен“.
В звуковия файл, чуйте интервюто с директора на РБ „Сава Доброплодни“ Росица Петрова:
Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е представянето на изложбата "Symbiosis". Посланието, което отправят студентите с работата си, е обвързано с два от водещите аспекти на устойчивата мода днес – опазването на..
„Истории от операта” се нарича спектакълът, с който на 20 май /вторник/ в 17,30 ч. всички малчугани от Детска градина №10 „Светлина” ще кажат на глас „Честит рожден ден, Старозагорска опера!”. „Истории от операта” е специално създаден в чест..
Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..
В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..
Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в една от най-любимите опери на Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти ученичката на Райна Кабаиванска Александрина Михайлова. Едва..
Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..
В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..
Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..
11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..
Най-голямото читалище в Южна България - Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден. В навечерието на концерта във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net