Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световният ден на книгата с рекорди на Гинес ни изпраща в Хасково

Снимка: Туристически информационен център, Хасково

9 ноември  е Световен ден на книгата "Световни рекорди на Гинес". Книгата е годишен справочник, съдържащ колекция международно признати световни рекорди, включвайки както човешки постижения, така и природни крайности. 

Любопитен факт е, че самата книга държи рекорда за най-продавана авторска поредица книги.

Историята на книгата тръгва от 1951 година, когато управителят на пивоварната "Гинес" , сър Хю Бивър, е на ловджийско събиране в графство Уексфорд, Ирландия. Въвлечен е в спор коя е най-бързата дивечова птица в Европа - златистата булка, или яребицата. Същата вечер той осъзнава, че не е възможно да се разбере отговора на спора само чрез изследване на справочната литература. Бивър подозира, че много подобни въпроси се повдигат всяка вечер не само в неговата страна, но и по целия свят. И наличието на книга, която може да даде отговор на хиляди спорове би могла да бъде не просто полезна, но и много популярна. 

След три години Бивър реализира и самата книга - първият сборник е отпечатан през август 1954 г. в 1000 копия. Той съдържа само 198 страници. Следващото издание от август 1955 г. достига върха на британската класация за най-продавани книги още преди Коледа.

Български постижения, вписани като рекорди в книгата

Те са над 70. Освен Стефка Костадинова, имаме рекорди и на други успешни български спортисти. Както и на музиканти, учени, артисти в различни сфери на изкуството, колекционери и търсачи на силни усещания.

Заслужава да се отбележи рекорда на Медицинския университет във Варна с най-голяма ДНК верига, съставена от хора, през 2016 г.  За да се създаде тази зрелищна гледка, са били необходими повече от 4 хил. души, които са се събрали на плажа в града.

Интересен е и рекордът за най-дългата пейка  в света. Тя се намира в Пазарджик и е с дължина 1015 метра, като на нея могат да седнат около 2000 души. 

А един от най-интересните български рекорди си остава постижението на двама български мъже, които успяват да реализират най-малко седем пълни преобръщания на човек на 370 градуса върху челото на друг човек при височина 8,2 метра. 

Хасково в "Световните рекорди на Гинес"

В град Хасково се намира най-високата статуя на Света Богородица с Младенеца. Монументът от полимер бетон е открит през 2003 г., а само две години по-късно е вписан в книгата със световни рекорди, в раздел "Религия". Автори на статуята са скулптурите Петьо Александров, Никола Стоянов и колектив.

Статуята е поставена върху постамент, в основата на който има малък параклис "Рождество Богородично", и е с внушителните размери от 32,8 м. височина, тежи 80 тона.

Но зад тези цифри стои силното желание на хасковлии да почетат Божията Майка, която е и символичен покровител на града. 

Още за идеята и какъв е интересът на туристите към монумента, чуйте в прикачения звуков файл





 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40