Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архивът в Стара Загора получи снимки на старозагорската учителка, ушила знамето на клисурските въстаници

5
Снимка: Кристина Русева

Разказът за старозагорската Райна Княгиня – учителката Зюмбюля Ппопстефанова, ушила знамето на въстаниците от Клисура в Априлското въстание, донесе нова информация за тази смела и отдадена на свободата българка.

 Експертите в Държавен архив Стара Загора са потърсили след материала за Зюмбюля Попстефанова повече информация от историческия музей „Райна Попгеоргиева“ в Панагюрище и от историческия музей в Клисура. Колегите им изпращат 2 снимки по електронен път.

   В спомените на внука на Зюмбюля -  Петко Глътников пише, че неговата баба и Гана Найденова са ушили знамето на клисурци. „Двете учителки си правят снимка със своите ученички, а едно от копията пращат на Райна Попгеоргиева , което се пази в едноименната къща-музей в Панагюрище. На лицевата страна на тази снимка има надпис „Попстефанова Земби и Гина Найденова. Второто име е подчертано, а над главата на едната млада жена има стрелка, която предполагаме, че посочва коя е Гана Найденова“, обяснява Веселина Тракова от Държавен архив Стара Загора. „Не би било логично стрелката да посочва старозагорската учителка, защото са били съученички с Райна Попгеоргиева в училището на Теофано Попова в Стара Загора и са приятелки“, разсъждава Тракова.

 На гърба на снимката се чете ръкописен надпис в няколко реда с лилаво мастило, в който личат ясно: „В Клисура…,Гана Найденова…Попстефанова…Ески Захра, както са наричали тогава Стара Загора и дата: 1874, 20-ти октомври“ обобщава експерта. Тези данни съвпадат с написаното в спомените на внука на Зюмбюля Попстефанова.

  Има и допълнителен надпис, явно добавен по-късно със синьо мастило и обратно написан на основния текст “учителка Гана Найденова, която ушила Клисурското знаме“. Това може да се приеме, че е същата снимка, за която споменава внукът Петко Глътников.

  След интервюто за личността на старозагорската Райна Княгиня, отговор пристига  и от музея в Крисура. От там изпращат по електронната поща на старозагорския Държавен архив снимка, която може да се открие и в интернет.

  На нея са 3-ма души, по-възрастната жена е седнала, а по-младите мъж и жена са застанали от двете й страни. „Това вероятно е самата Зюмбюля Попстефанова със семейството на по-голямата й дъщеря Стефания. По-малката Райна, почива на 8 години. Името на зет й не се знае, но с двете жени – младата и по-възрастната имат видима прилика. От долу личат печат на фотото в което е направена снимката“ Братя Кацарови – Пловдив“, завършва разказа си Веселина Тракова.

 Държавен архив Стара Загора благодари за съдействието на колегите си от музете в Панагюрище и Клисура. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54