Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

И преди 100 лета времето до Великден е време за Добро и благотворителност

Коледа, Благовещение, Възкресение, Гергьовден – независимо от това колко трудно се е живеело по тези географски ширини, век назад в Стара Загора  големите християнски празници  са били свързани винаги с благотворителна и добротворна дейност.  

Следите на историята ни водят до 1884 година,  време, в което Стара Загора още се съвзема от ужаса на пожара и унищожението. "Но и време в което изпод пепелта като Феникс възкръсва Доброто",  разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.  

През 1884 година така нареченото "Ученолюбиво дружество" представя в Стара Загора няколко театрални пиеси - "Иванко, убиецът на Асеня", Вазовата "Невенка и Светослав"... Дружеството дори опитва и успешно поставя класическо заглавие - "Скитникът" на  Молиер. С тях приключва първият театрален сезон в свободна Стара Загора.  

"С част от спечеленото Дружеството закупува платове, които са раздадени по Великден на крайнонуждаещи се ученици от местните училища. А знаем че във все още опожарена и опустошена Стара Загора е имало доста крайнонуждаещи се, разказва Антонова. На следващата година се играят още две представления, които отиват също за благотворителност - тогава за нуждите на дружество Свети Пантелеймон, което поддържа  болницата в града, тогава в пределите на Източна Румелия.  

В началото на 20 век се създават няколко християнски благотворителни  братства към християнските храмове  "Най активно е това към храм Свети Димитър, което носи името Свети 40 мъченици. Още със създаването му през 1910 се съставят списъци на бедните домакинства в района на храма. Започват да се отделят средства от членския внос за подпомагане на нуждаещите се, особено около Рождество Христово и  Великден", разказва Райна Антонова.

След Първата Световна война не са забравени и тракийските бежанци, които се установяват на територията на енорията на храм "Свети Димитър".  Християнското братство към "Свети 40 мъченици"  намира много интересен начин да набира средства за благотворителност, допълва  Антонова. Как - ще научите от  поредната "История под липите", която ще намерите в прикачения звуков файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Радост Овагимян, психолог: Започнете новата година не с нереалистични планове и обещания, а се фокусирайте върху момента

Нова година, ново Аз!, мислим си ние, правейки списък с нови начинания и обещания. Някои от най-популярните новогодишни обещания са тези, свързани с физическа активност. Фитнес залите и клубовете за групови тренировки са претъпкани през януари, но..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00