„Фокусираме се в спорта защото виждаме че там, в лагера имат нужда да „отпуснат“ , да намерят силата, а и така откриваме таланта сред тях. Досега сме имали 9-10 турнира, в София, в Пловдив, тук в Стара Загора, досега почти на всички сме били на първо място. И кой знае, може тъкмо от бежанците да се роди бъдеща звезда...
Само миналата година имаме четири медала, тази година имаме три, общо са седем. В Южна Африка се организира първенство по футбол на малки вратички. В нашия тим имаме трима играчи, които вероятно ще са част от отбора на България“, разказва Яхия.
Всичко това става възможно благодарение на Фондация "Мисия Криле“, част от която е вече и Яхия. В организацията той работи като медиатор и преводач. А иначе 30 - годишният сириец отлично познава живота в бежанския лагер. Защото преди 11 години той самият е бил бежанец. От скоро е български гражданин и учи български език, за да го усъвършенства.
„От два месеца вече съм гражданин на България. Избрах да остана тук, не да отида някъде другаде в Европа. Харесва ми държавата, природата, има възможност, има работа тук, няма какво да се лъжем. Но трябва да се положат усилия, да започнеш езикови курсове, просто наготово не става. То и никъде не може да стане.
Защо реших да помагам на бежанците и на непридружени деца – защото съм видял техния живот отвътре. Бях в лагера. Стояхме до 12 часа, излизахме навън само като обедна или като вечерна почивка и това ни беше... Познавам добре тази болка и знам колко може да вреди тя. За 11 години нищо не се е променило. Затова реших да помогна на тези, които сега вървят по пътя, по който аз съм минал. Да стане по-лек, да имат повече причини да се чувстват полезни и нужни, да не губят вярата в себе си и да не се отказват. Когато разбрах за Мисия Криле си казах, това е моето място. Начините да помогнем са много – ще говоря за спорта в началото.
Имаме и зала за фитнес – аз съм треньор, показвам им как да тренират, стая за шахмат – има много добри сирийци шахматисти. Даже двама от тях са били шампиони у дома. Сега опитвам да им уредя участие в някакъв турнир, но още не съм успял. Имаме и менторска програма всяка година. Даваме сума на определена група и с тези пари те трябва да решат какво да направят, да го измислят. Едни избират да купят продукти и да приготвят храна за останалите, други пък – организират екскурзии, на които вземат непридружените деца.
Правим и екоакции – миналата година хора от лагерите чистиха в Харманли. Ще продължим да го правим. Защото там, където живеем, трябва да е чисто. "
Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография. Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са ученици от I- ви до XII-и..
Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..
Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..
Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота. В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..
На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..
Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...
Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия. "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..
Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..
В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..
В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net