Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци възстановиха средновековна църква в Средна гора

3
Снимка: интернет

  Малката църква „Рождество Богородично“ в местността „40-те кръстопътя“, недалеч от средногорското село Свежен, е възродена с много труд и лични средства от Димитър Тосев от Пловдив. В начинанието се включват и негови приятели  със седства и труд.

  Видял малката окаяна църквица през 2015 г. – с порутен покрив, течове по вътрешните стени, поругана от вкарваните в нея животни, Димитър Тосев си дал дума, че ще я ремонтира и ще я „върне „ на хората в достолепния й вид…

  Само за година и половина с лични средства – над 50 000 лв. и с много личен труд и време успял да поднови, като запази първоначалния й вид – покрива, пода, сменил прозорците и вратата, заздравил каменната зидария, направен бил нов иконостас… В това богоугодно и благородно начинание му помагали и много приятели.  „Започнах сам с ремонта, но скоро бях подкрепен от Иван Куков и Петър Енев, който с добротата и мъдростта си, с напътствията си беше като баща за мен“,  разказва накратко Димитър Тосев. 

  Двамата с Петър Енев, преди да почине, монтирали камбаната на малката църква на камбанарията, която издигнали до входа й. Така гласът на църковната камбана се чул след повече от 50 години мълчание и била осветена тържествено от пловдивския митрополит Николай. Пловдивчанинът скромно признава, че не е броил парите, които е вложил в ремонта. Това не е важно, никъде никой не пита и не търси колко средства са вложени в материали и труд. „ Не търся пари , всеки помага -  кой, както и с каквото може. Местните хора са  предимно възрастни, пенсионери, които нямат възможности…По-важното, е че с приятели , направихме нещо, което не се измерва в пари, то има духовна стойност.“, добавя Димитър. Благодарен е на всички, които са го подкрепили, на хората от сдружение "Хайдути", в което членува  Не може да скрие горещата си благодарност и възхищение от Георги Радулов от Пловдив от сдружението, с когото са приятели. За него казва, че е изключително скромен млад човек, но отдаден на българските традиции и история, работещ за запазване на българщината с постоянство и жар.

  За местността „40-те кръстопътя“ недалеч от с. Свежен, Димитър Тосев разказа част от преданието, че тук през 1393 г. са се заселили част от оцелелите български боляри, след превземането на Търново от османските турци.  А църквицата „Рождество Богородично“ е една от 9-те параклиса или църкви, които са били част от манастир.  Не се знае кога точно е въздигната светинята на вярата, запазила ни като народ, но и  днес личат останки от зидове на другите култови сгради, които се нуждаят от почистване от превзелата ги растителност.

  Местните хора знаят, че това място е свято и от дълги години идват на 8-ми септември, когато Православната ни църква чества Рождеството на св. Богородица за курбан. От сега нататък ще могат да запалят и свещичка във възстановената църква, възхваляваща рождението на Божията майка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В „60 минути повече Lifestyle“: Капсулната колекция "Моето френско аз"

Този петък в предаването „60 минути повече Lifestyle“ избрахме темата за капсулните колекции -какво означава това и как преди седмица дизайнерът Соня Карпов представи свои проект с името "Моето френско аз", вдихновен от стила на журналиста Кристина..

публикувано на 04.04.25 в 16:16

Ивелина Недкова от "Анимал хоуп": Има надежда за по-добър свят, тя е в децата и доброволците

На днешния 4 април светът поглежда към онези, които са безмълвни,  но са плътно покрай нас, хората. Радват ни се, когато се приберем у дома, дори и да били самички и без храна през целия ден.  Правят и пакости, а понякога техните господари решават, че..

публикувано на 04.04.25 в 07:35

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49