Напоследък почти всеки празник на селище или фестивал на народното творчество, който да не покаже майсторството на различни занаяти. Един рядък занаят е чекането или чеканка, който създава релеф върху ламарина. „Името му идва вероятно от народната дума „чекане“ – чопля, ровя, а не от диалектното название на ядене от червено цвекло в македонския край. Макар, че според някои „чеканка“ идва от руски език“, казва Божидар Димитров от с. Старозагорски минерални бани. Той е майстор на метални релефи по този метод с чемширови клечки, ако е по-мека ламарината/ най-често медна/ или с длето, ако е по-дебела. Според него обикновено 6-7 дни са необходими за идеята и изработката на крайния продукт.
Божидар Димитров изучавал 12 години този не толкова познат занаят и навсякъде, където го показва и малки и големи искат да опитат. От няколко месеца води майсторски работилнички в НЧ „Христо Ботев“ в Старозагорски минерални, финансирани от Национален фонд „Култура“ по програма за финансиране на любителското творчество. На празника „Сирни заговезни“ в селото показа глаголицата, пресъздадена от него на медни плочки. „За изработването на буквите четох за значението на всяка буква, упражнявах техниката на изписването й, рових се в историята…Както правя за проучване на характера и живота на всеки човек или всяко животно, които ще изработвам“, споделя майсторът. Доволен е, че много деца, а и родители проявяват интерес към чекането.
„Свещникът, табелите към светилището и иконостасът в параклиса на „Богородична стъпка“ край Старозагорските минерални бани съм ги правил аз. Радвам се че мога да вдъхна увереност на децата, че могат да направят нещо красиво сами“, казва с вълнение майсторът.
Изработки на Божидар Димитров са заминали из цялата страна и в много страни по света. На Празника на розата, последната му работа впечатлила някои от китайските гости и заминала за Китай.
В работата си на занаятчия не забравя заръката на своята 90-годишна баба, която била шивачка, че всяка нова работа трябва да започва в понеделник с молитва и когато го дава някому, да го нарича…
„Занаятът трябва да се дава, защото не всекиму е дадена дарбата да създава нещо, да твори! Не се знае, колко време е отредил Господ на всеки да има тази дарба!“ е мъдрият съвет от възрастна жена, от която преди години на Етъра поискал да го научи да изработва различни неща от царевична шума. „ А „дарба“ идва от „дар – дарявам“, затова трябва да даряваме, да раздаваме“, заключава Божидар Димитров.
Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини. "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" започва..
"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин. Над 150 са..
Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г. Работила за едно от регионалните издания на голям..
В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..
Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..
Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите, съобщи..
13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г.. На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..
Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..
Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..
Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net