Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На рядък занаят обучават децата в Старозагорските минерални бани

5
Снимка: Кристина Русева

Напоследък почти всеки празник на селище или фестивал на народното творчество, който да не покаже майсторството на различни занаяти. Един рядък занаят е чекането или чеканка, който създава релеф върху ламарина. „Името му идва вероятно от народната дума „чекане“ – чопля, ровя, а не от диалектното название на ядене от червено цвекло в македонския край. Макар, че според някои „чеканка“ идва от руски език“, казва  Божидар Димитров от с. Старозагорски минерални бани. Той е майстор на метални релефи по този метод  с чемширови клечки, ако е по-мека ламарината/ най-често медна/ или с длето, ако е по-дебела. Според него обикновено 6-7 дни са необходими за идеята и изработката на крайния продукт.

 Божидар Димитров изучавал 12 години този не толкова познат занаят и навсякъде, където го показва и малки и големи искат да опитат. От няколко месеца води майсторски работилнички в НЧ „Христо Ботев“ в Старозагорски минерални, финансирани от Национален фонд „Култура“ по програма за финансиране на любителското творчество. На празника „Сирни заговезни“ в селото показа глаголицата, пресъздадена от него на медни плочки. „За изработването на буквите четох за значението на всяка буква, упражнявах техниката на изписването й, рових се в историята…Както правя за проучване на характера и живота на всеки човек или  всяко животно, които ще изработвам“, споделя майсторът. Доволен е, че много деца, а и родители проявяват интерес към чекането.

  „Свещникът, табелите към светилището и иконостасът в параклиса на „Богородична стъпка“ край Старозагорските минерални бани съм ги правил аз. Радвам се че мога да вдъхна увереност на децата, че могат да направят нещо красиво сами“, казва с вълнение майсторът.

  Изработки на Божидар Димитров са заминали из цялата страна и в много страни по света. На Празника на розата, последната му работа впечатлила някои от китайските гости и заминала за Китай.

  В работата си на занаятчия не забравя заръката на своята 90-годишна баба, която била шивачка, че всяка нова работа трябва да започва в понеделник с молитва и когато го дава някому, да го нарича…

  „Занаятът трябва да се дава, защото не всекиму е дадена дарбата да създава нещо, да твори! Не се знае, колко време е отредил Господ на всеки да има тази дарба!“ е мъдрият съвет от възрастна жена, от която преди години на Етъра поискал да го научи да изработва различни неща от царевична шума. „ А „дарба“ идва от „дар – дарявам“, затова трябва да даряваме, да раздаваме“, заключава Божидар Димитров.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40

Старозагорката Ваня Бонева от уличен музикант до оперната сцена в Париж

Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..

публикувано на 07.02.25 в 12:46