Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На рядък занаят обучават децата в Старозагорските минерални бани

5
Снимка: Кристина Русева

Напоследък почти всеки празник на селище или фестивал на народното творчество, който да не покаже майсторството на различни занаяти. Един рядък занаят е чекането или чеканка, който създава релеф върху ламарина. „Името му идва вероятно от народната дума „чекане“ – чопля, ровя, а не от диалектното название на ядене от червено цвекло в македонския край. Макар, че според някои „чеканка“ идва от руски език“, казва  Божидар Димитров от с. Старозагорски минерални бани. Той е майстор на метални релефи по този метод  с чемширови клечки, ако е по-мека ламарината/ най-често медна/ или с длето, ако е по-дебела. Според него обикновено 6-7 дни са необходими за идеята и изработката на крайния продукт.

 Божидар Димитров изучавал 12 години този не толкова познат занаят и навсякъде, където го показва и малки и големи искат да опитат. От няколко месеца води майсторски работилнички в НЧ „Христо Ботев“ в Старозагорски минерални, финансирани от Национален фонд „Култура“ по програма за финансиране на любителското творчество. На празника „Сирни заговезни“ в селото показа глаголицата, пресъздадена от него на медни плочки. „За изработването на буквите четох за значението на всяка буква, упражнявах техниката на изписването й, рових се в историята…Както правя за проучване на характера и живота на всеки човек или  всяко животно, които ще изработвам“, споделя майсторът. Доволен е, че много деца, а и родители проявяват интерес към чекането.

  „Свещникът, табелите към светилището и иконостасът в параклиса на „Богородична стъпка“ край Старозагорските минерални бани съм ги правил аз. Радвам се че мога да вдъхна увереност на децата, че могат да направят нещо красиво сами“, казва с вълнение майсторът.

  Изработки на Божидар Димитров са заминали из цялата страна и в много страни по света. На Празника на розата, последната му работа впечатлила някои от китайските гости и заминала за Китай.

  В работата си на занаятчия не забравя заръката на своята 90-годишна баба, която била шивачка, че всяка нова работа трябва да започва в понеделник с молитва и когато го дава някому, да го нарича…

  „Занаятът трябва да се дава, защото не всекиму е дадена дарбата да създава нещо, да твори! Не се знае, колко време е отредил Господ на всеки да има тази дарба!“ е мъдрият съвет от възрастна жена, от която преди години на Етъра поискал да го научи да изработва различни неща от царевична шума. „ А „дарба“ идва от „дар – дарявам“, затова трябва да даряваме, да раздаваме“, заключава Божидар Димитров.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11