Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Художник с казашки корен и с картини в галерия "Рокфелер" в Ню Йорк рисува боевете за Стара Загора

През 1922 художникът рисува и знаме за Дружеството на запасните подофицери "Подполковник Калитин" в Стара Загора

За 147 път тази сряда признателните потомци ще се поклоним пред подвига на бранителите на града и героичната защита му  в боевете за Стара Загора през лятото на 1877 година.  

По време на Руско - Турската Освободителна война в тридневни сражения руски войни и български опълченци в продължение на три дни водят сражения за града със значително превъзхождащата ги по численост армия на Сюлейман паша.  

Битката е неравна, Стара Загора е превзета, изпепелена  до основи. Само в църквата "Света Троица" смъртта си намират 4000 души мирно мъже, жени и деца.  С цената на не един живот е спасено Самарското знаме.  А яростната съпротива на бранителите на Стара Загора забавя настъпването на турската армия към прохода Шипка и предопределя свободата на България. 

През 1922 година възстановеният от пепелищата град чества особено тържествено 45 - годишнината от епичните събития. По време на отбелязването й, освен Самарското,  се появява и още едно, знаме – на Дружеството на запасните подофицери "Подполковник Калитин" в Стара Загора.  

В средата на вишнево-червения  двойно копринен плат, извезан със сърмени конци . е рисунка на подполковник Калитин на кон със Самарското знаме в ръка.  Неин автор е руският художник Сергей Шишов, казашки офицер, пребиваващ тогава в Стара Загора, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей.  

Шишов е роден  в Русия, син на професор по руска литература, с казашки произход.  Че ще е умел с четката става ясно още когато е  дете –  завършва училището в родния Тангартюг с грамота за особени успехи в рисуването.  

През 1913—1914 година посещава педагогически курсове в имперската Художествена академия в Петроград. За известно време е преподавател по рисуване. През 1916 година е мобилизиран , завършва николаевското Военно - Инженерно училище.   

Заради казашкия си произход е включен в  12 казашки полк. През 1918 година е избран за командир на полка, по това време е демобилизиран и отново се връща към любимото рисуване. Разработва  много от символите, печатите и банкнотите на автономното правителство на Донската армия. 

През 1921 година, заедно с частите на Донския корпус, е евакуиран в България и заживява в Стара Загора.  Където от признателните старозагорци, а и от брата на подполковник Калитин  - Пьотр Калитин, научава за саможертвата на Спасителя на Самарското знаме и епичните събития от лятото на 1877-1878 година

През същата година Шишов рисува картина, с тематика от боевете за Стара Загора. А тя му донася и първото голямо признание в България. 

Година по-късно от Дружеството на запасните подофицери "Подполковник Калитин" в Стара Загора възлагат на Шишов да им направи знаме, поръчка, която той изпълнява. 

А знамето е тържествено осветено по време на честванията на 45-ата годишнина от боевете за Стара Загора и Шипка и съпътства Дружеството в отбелязването на всички градски празници години наред.  

През 1924 година Сергей Шишов за втори път създава картина със сюжет епичните боеве за Стара Загора от лятото на 1877-78 година, разказва още Райна Антонова

През  същата година  Шишов напуска града. През 30-те и 40 - те години преподава рисуване в гимназиите в Сухиндол, Кюстендил и Петрич, открива любовта на живота си и остава завинаги в България. 

Прави няколко самостоятелни изложби в Петрич, а приходите дарява за подпомагане на изявили се в изкуството ученици в гимназията, в която преподава

Шишов показва свои произведения и във Виена. През 1934  година две от картините на автора стават собственост на  галерия "Рокфелер" в Ню Йорк.

Каква е съдбата на  две от първите му творби – знамето на запасните подофицери и картината за боевете на Стара Загора, историята мълчи.  

В музея в Стара Загора днес има запазена цветна пощенска картичка, на която може да се види как е изглеждало знамето на Дружеството на запасните подофицери „Подполковник Калитин“ в Стара Загора

През 1946 година семейството на белоемигранта е изселено за шест месеца в Севлиево.  То се завръща отново с столицата, а Шишов отново се занимава с преподаване на изобразително изкуство. Художникът умира през 1969 година в София. 

Повече можете да чуете в звуковия файл

По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36

56- годишна цигулка засвири за първи път в ръцете на световноизвестния цигулар Светлин Русев

56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък  засвири за първи път   преди броени дни.  Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..

публикувано на 21.06.25 в 12:22

Живот на колела с Крис Драгошинов – гуруто на дъските

На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..

публикувано на 21.06.25 в 11:05

Димитър Маринов: Малките мечти раждат големи чудеса!

Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..

публикувано на 20.06.25 в 15:22
Снимката е илюстративна

ПИЦ по зависимости кани децата на Стара Загора да участват в лятната програма

Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..

публикувано на 20.06.25 в 15:13

Самоук художник подари образите на Левски и на Ботев на село Памукчии

Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..

публикувано на 20.06.25 в 14:33