Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бронзова апликация на лъв от Перперикон може да е нов вариант на средновековния герб на България

2
Снимка: интернет

   Рядката находка, вероятно част от апликация за колан представлява  релефна изработка на лъв. Намерена е при продължаващите проучвателни дейности на Перперикон от екипа на археолозите проф. Николай Овчаров и Ирина Овчарова. „Царственото животно е „в движение“ -  стъпило на задните си крака и вдигнало предните си лапи, опашката е извита върху гърба му, с характерния пискюл накрая и с изплезен език. Лъвът  е в движение, скача.“, описа малката релефна бронзова плочка проф. Овчаров за Радио Стара Загора. Изображението не е популярно, но е твърде възможно да е и друг вариант на българския царски герб. Той е много сходен, почти идентичен с гербовете на знатните европейски  фамилии от XIII – XIVв. – германските графове от фамилията фон Щауфенберг и английския барон сър Джон Гифърд,  размишлява проф. Овчаров.

   "От пътешественици минали през Търново в края на XIV в. имаме информация, че царският герб на България е представлявал три лъва един над друг. Това изображение е послужило за герба на Велико Търново днес. В гербовниците на Европа от късното средновековие между XV-XVII в. гербът на втората българска държава е представен по този начин. Вторият хералдически знак виждаме върху някои от монетите, сечени по времето на цар Иван Шишман, изправеният разярен лъв / т. нар. lion rampant или  „разярен лъв“ в нападателна поза, стъпил на задните си крака и размахал  предните си лапи./ И това е третият лъв, "lion passant" или „лъв в движение“, лъвът е  в поза на скок", излага фактите археологът

   Друга ценна находка сред кръстчетата, бронзовите реликварии, инкулпиони и монети, е сребърна монета на цар Иван Александър, която свидетелства за успешната война на България от 1344 г. срещу Византийската империя.  В резултат Източните Родопи влизат в пределите на българското царство, а в Перперикон е назначен български архонт. Доказателство за това е  откритият в скалния град златен печат, скрепвал царска грамота на великия владетел. За жалост печатът на Иван Александър изчезна мистериозно от историческия музей в Пловдив", обобщи  археологът.

  За проучванията на Перперикон  държавата отпусна близо 500 000 лв и ще продължат четири месеца с  горните пластовена Южнишя квартал от Акропола до Голямата базилика, открита преди пет- шест години. 

  След книгата "Владетелите на Второто българско царство", проф. Овчаров работи над книгата "Аристокрацията на Второто българско царство".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..

публикувано на 06.11.24 в 15:42

Трикове за Черния петък

Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..

публикувано на 03.11.24 в 10:57