Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 90 години от откриването на Паметника на свободата

Цар Борис Трети отваря вратите на монумента със златен ключ

Снимка: Иван Славов

На 26 август се навършват 90 години от тържественото откриване и освещаване на Паметника на свободата на връх Свети Никола.

Монументът е открит от цар Борис Трети, а събитието е тържествен момент и за старозагорци, разказва Райна Антонова от Регионалния исторически музей в Стара Загора.

Според архивите, за Стара Загора тържествата започват ден по-рано, на 25 август, когато в града пристигат генералите от запаса Кирил Ботев, Георги Абаджиев, Данаил Николаев, генерал Бендерев. Райна Антонова припомня, че старозагорецът ген. Абаджиев е вуйцо на Кирил Христов и е бил доброволец в руско-турската война и се сражава на Шипка. Така че това е бил много тържествен ден и за самите генерали.

Тържествата на 26 август 1934 г. на върха започват по изгрев слънце.

Според тогавашния печат над 100 хиляди чакат още от 9 часа на Шипка, пред стълбите на монумента, който е носил официалното название Паметник на българското възраждане и освобождение, разказва Райна Антонова.

Строени са и почетната военна рота , юнкерите от военното училище и се чакат официалните лица. Според статията във тогавашния вестник „Дума“ пръв пристига старозагорският митрополит дядо Павел, след него идват министри, генерали, принц Кирил, митрополит Симеон Варненски, много ветерани от войните за национално обединение. Последен пристига Цар Борис Трети, посрещнат от моми със здравец, по стар български обичай.

Откриването започва с молебен и панихида, отслужена от двамата митрополити.

Първата реч е на председателя на комитета по построяване на паметника запасния генерал Лазаров, ветеран от войните за национално обединение. Следват думите на Негово величество Борис Трети, който както пише и във вестника е изключително развълнуван и се обръща към войниците да следват примера на героите, които са се сражавали на Шипка. Тази пламенна реч е посрещната с мощно ура от гражданството. След това генерал Лазаров поднася на Цар Борис Трети златен ключ, с който той отваря вратата на паметника.

След това министър председателят Кимон Георгиев също произнася реч и от името на целия български народ полага бронзов венец с надпис „На падналите за освобождението на България. От признателните поколения“. Следва поднасяне на венци и цветя от министри, войската, от много граждани, от патриотични организации. Най-силен е моментът, в който артистът от народния театър Владимир Трендафилов декламира „Опълченците на Шипка“ на Вазов.

Следва  тържествено произвеждане на юнкери от военното училище в първи офицерски чин. Те са поздравени лично от Цар Борис Трети, който отделя време и за приятелски разговор с тях. От тук нататък официалните лица и руските гости се отправят на обяд, а за множеството на върха е организирана т.нар. народна трапеза, която завършва с песни и хора. Хората остават и вечерта, когато има и заря. Статията завършва с едни пророчески думи: „Всяка година на този ден българският народ ще се покланя пред Паметника на свободата си“, разказва Райна Антонова. 

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26

Интересни находки от тракийски погребения откриха в тополовградско

Златен конски начелник от гроба на  тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени  край тополовградското село Доганово -  Капитан Петко войвода, ще..

публикувано на 11.02.25 в 14:16
д-р Руско Петров

На гости в СНЦ "Зелени Балкани"

Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..

публикувано на 09.02.25 в 13:45

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40