Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две здравни кампании започват в Стара Загора

Снимка: БГНЕС

Медицински център за доболнична медицинска помощ „Превенция – 2000“ ООД гр. Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за диабет тип 2 сред групи от здраво население от област Стара Загора (хора над 18 години). Скринингът е в изпълнение на заложени дейности финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за профилактика на хронични неинфекциозни болести за 2024 г.

Прегледите ще бъдат извършвани от лекари ендокринолози на лица над 18 години, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Ще бъдат обхванати 165 души. Периодът на кампанията е до края на месец ноември 2024 г.

Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здрави хора.

В Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ЕООД – Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи. Прегледите са сред групи здрави хора от област Стара Загора. Те са в изпълнение на заложени дейности, финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за хронични неинфекциозни болести за 2024 г., съобщават от Регионална здравна инспекция – Стара Загора.

Прегледите ще бъдат извършвани от лекари по съответната специалност – пневмолози, кардиолози, хирурзи, гастроентеролози от медицинския център на лица, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Периодът на кампаниите е до края на месец ноември 2024 г.

Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здраво население.

·  С прегледи за ранно откриване на хронични белодробни заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;

·  С прегледи за ранно откриване на сърдечно-съдови заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;

·  С прегледи за ранно откриване на злокачествени заболявания на ректосигмоидалната област с провеждане на тест за окултни кръвоизливи ще бъдат обхванати 195 лица над 18-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка.

Профилактиката на онкологичните заболявания е насочена към ранно откриване на заболяването, преди пълното разгръщане на клиничната симптоматика и чрез ранно лечение да се постигне намаляване на тежките симптоми и хронифициране на заболяването.

Ракът на дебелото черво е на трето място по честота сред злокачествените заболявания и при двата пола. Профилактичното изследване за кръв във фекалиите е първа стъпка към предпазване от рак на дебелото черво и ректума. За самата проба е необходим фекален материал с големина на грахово зърно. Необходима е известна диетична подготовка преди подобно изследване. Минава се на така наречената бяла диета – мляко и млечни продукти. Избягва се консумацията на следните храни поне два дни преди теста: ряпа, цвекло, гъби, банани, грозде, пъпеш, ябълки, портокали, червени чушки, червено месо, броколи, карфиол, боб. Тези храни могат да са причина за фалшиво положителни резултати. Не се приемат медикаменти съдържащи мед и бисмут, както и аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства, както и хранителни добавки, съдържащи желязо или витамин С. Допуска се консумация на малки количества пилешко, пуешко месо или риба. Изследването не се провежда по време на менструация, както и при активно кървене от храносмилателния тракт, напр. при хемороиди.

Регионална здравна инспекция – Стара Загора отправя призив към желаещите старозагорци да се включат в прегледите за скрининг. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44