Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Критичен поглед към здравето: Защо Стара Загора се нуждае от stroke център

| обновено на 22.10.24 в 16:34
доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в Университетската болница в Стара Загора

Има смисъл от създаването на "stroke център" за лечението на мозъчен инсулт в Стара Загора. Заболяването е социалнозначимо и покосява 50 000 българи годишно. Около 10% от тях губят живота си, а голяма част от преживелите развиват различна степен на инвалидизация, заяви пред Радио Стара Загора доц. д-р Стефан Вълканов, началник на Клиниката по неврохирургия в УМБАЛ "Проф. Стоян Киркович". 

На този фон изграждането на такъв високотехнологичен център за пациенти с исхемичен инсулт засега е под въпрос. Така гражданите на няколко области - Стара Загора, Ямбол и Сливен остават без животоспасяващата миниинвазивна процедура тромбектомия, която навлиза в медицинската практика, отбеляза опитният неврохирург и преподавател в Медицинския факултет на Тракийския университет. Той обърна внимание върху подготовката на интердисциплинарен екип за работа в такъв тип центрове, която отнема години

Припомняме, че се предвижда "stroke центрове" да заработят в бъдеще в три болници в София и по един в Пловдив, Варна и Плевен, заложени в Плана за възстановяване и устойчивост. Първоначално намеренията на властта бяха центровете да са 10, но след последната актуализация през август бяха редуцирани до 6. 

Ръководството на Университетската болница закупува нова високотехнологична апаратура и невронавигационна сиситема за главен и гръбначен мозък, която ще заработи в най-скоро време в Клиниката по неврохируругия. Съвременното оборудване ще подпомага работата на специалистите и ще направи още по-прецизно оперативното остраняване на туморни образувания по щадящ за пациента път. 

Едва трима са лекарите със специалност "Неврохирургия" и двама специализантите. Все по-малко млади лекари избират да се посветят на неврохирургията - една от най-тежките сфери в медицината. Не достигат и медицински сестри, което е хроничен проблем не само за родното здравеопазване, но и в световен мащаб, подчерта доц. Вълканов.

Клиниката по неврохирургия е в процедура по акредитация за най-високото трето ниво на компетентност. Тази акредитация е важна стъпка, която не само повишава репутацията на клиниката, но и открива нови възможности за развитие на клиничната практика.

В Университетската болница в Стара Загора са извършени операции на над 170 диагностицирани с мозъчни тумори през миналата година, включително на пациенти от Ямболска, Сливенска и Бургаска област. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17

За тютюнопушенето и защо България отново е водач в негативната класация по брой пушачи

Темата в предаването днес е пушенето и вредите за човека от това. Тема, нееднократно поставяна и обсъждана, и все така нерешима у нас, въпреки например мерките, които бяха взети преди години за забрана на пушенето в заведения и край обществени..

публикувано на 28.01.25 в 14:44

Лекарските прегледи в селата ще продължат в община Нова Загора

Община Нова Загора има 31 села, но много от хората в тях са затруднени поради финансова невъзможност или отдалеченост от общинския център да получат навременен медицински преглед. По тази причина от миналата година Общината започна да работи по..

публикувано на 27.01.25 в 09:10

40% от българите са със затлъстяване

40% от българите са със затлъстяване, а с най-висока степен на заболяването са 25% от хората, показват данните от представително социологическо проучване. Лоша е тенденцията и при децата. България се нарежда на второ място в Централна..

публикувано на 25.01.25 в 12:37

Да кажеш „Здравей“ на новия живот - битието на акушерката

Таня Тодорова е акушерка от 14 години и е избрала тази професия, защото обича да помага на хората, а майките и бебетата са специални. Работи и към Училище за бременни. Да кажеш „Здравей“ и „Добър ден“ на новия живот е незаменимо, споделя тя..

публикувано на 21.01.25 в 16:28