В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска околия, през 1912 година.
Ненавършил пълнолетие, младият Стоян остава без баща, напуска училището и се хваща на работа в кръчма в Гълъбово, за залък хляб и подслон, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.
В Гълъбово Стоян работи две години и решава да опита късмета си в по-големия град – Стара Загора.
Тук Стоян Михайлов идва през лятото на 1927 година, остава първоначално като чирак при фотографа Траян Филипов. Година по-късно продължава да учи занаята и при Атанас Орфейски, където вече получава надница и храна. Така завинаги свързва живота си с фотографията.
През 1930 година Михайлов вече е калфа във фотоателието на Косьо Панев. През есента на 1933 година получава майсторско свидетелство по занаята "фотографство" от Бургаската Търговско - Индустриална камара – по онова време старозагорските занаятчии са част от нея .
Младият майстор - фотограф е красавец и галантен джентълмен и бързо си спечелва славата на бохем в Стара Загора. Затова и когато се влюбва в десет години по-младата от него Марийка Златева, семейството на девойката никак не е очаровано. На всичко отгоре бащата на Марийка строгият родопчанин Никола Сираков е човек патриархално възпитан, барутлия, комита, участник в борбите за присъединяване на Родопите към Княжество България, строител предприемач, който се установява в Стара Загора.
Любовта обаче не знае прегради и през зимата на 1940 година Марийка бяга на два пъти от семейството си, за да живее с любимия. "А бащата пуска в старозагорски вестник публично съобщение, че лишава непокорната си дъщеря от наследство. Като все пак прави уточнение, че ако тя се откаже от Стоян тогава и Никола Сираков ще размисли", разказва Райна Антонова
Марийка обаче встъпва в брак с бохема -фотограф.
С времето сърцето на бащата на невестата омеква и той дори помага на Стоян да отвори собствено ателие
По спомени на племенницата им, семейството живее много добре, събират приятели, редовно посещават с файтон Старозагорските бани, разказва още Райна Антонова.
След промените от 9 септември 1944 година Стоян Михайлов е набеден за привърженик на Никола Петков и е въдворен в трудов лагер. Вещите и фотографската му техника са конфискувани, а съпругата му започва работа в консервната фабрика в Стара Загора, за да се издържа семейството .
В лагера Стоян престоява две години и когато се връща у дома вече е с разбито здраве. Отново се захваща с фотографията, но му е отнето правото да практикува в Стара Загора. Съпругата също се завръща към снимките и продължава да му помага и се пенсионира като фотолаборант
През пролетта на 2006 година тя разказва част от историята на семейството, предава и фотографски плаки на Марио Цветков, тогава уредник "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. Марийка предава на Музея над 2500 фотографски плаки, запечатали бита, поминъка, радостите и животът на старозагорци от онова време.
В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато Ученолюбивото дружество организира първото театрално представление в града..
Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..
"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..
Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...
Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/ смирена и добра жена от..
Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала. Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..
На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..
19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..
Популацията на врабчетата намалява в световен мащаб . Зелените площи бързо и сигурно се превръщат в джунгли от бетон. Биологичното разнообразие се променя и редуцира броя на видовете с по-нисък природозащитен статус. От 2010 година по инициатива на..
В поредна пролетна акция на Атон се включва като поклонник журналистът Чавдар Златев. Светата общност на Атон обяви нови и по-строги мерки за посетителите- поклонници. По думите на Чавдар Златев, който е на мястото за 12 път, за първи път вижда..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net