Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знание

Излезе първата монография за българското читалище и фолклора

Читалището е хранилище на традицията като жива практика и за това е припознато в международен план от ЮНЕСКО, казва авторът Стела Ненова

Книгата "Читалище и фолклор" е първото научно издание, посветено на българското читалище и неговата роля за опазването на фолклора като културно наследство. Автор на монографията е фолклористът д-р Стела Ненова, главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. 

Нейната поява е резултат от дългогодишната последователна работа на авторката върху изследването на читалището като локален институт за съхраняване и популяризиране на фолклорната култура. Текстът е базиран на дисертационния й труд "Българските читалища и съхранението на фолклора", защитен през 2016 г.

"Книгата "Читалище и фолклор" представлява антропологичен прочит на една институция, създадена във времето на Българското възраждане, с която ние, българите, се индентифицираме. Първите читалища възникват като граждански институции в средата на 50-те години на ХIХ век, когато все още няма национална държава. В най-общи линии те се създават да ограмотяват, да просвещават, да въвеждат нови културни пространства, форми и начин на живот сред българите. Това са места, където българинът може да се докосне до култура, образование, просвета. В текста разглеждам цялото протежение на тяхното развитие", коментира в предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора д-р Стела Ненова

Гл. ас. д-р Стела Ненова.

"Още в първите години на своето съществуване читалищата се превръщат и в хранилища на българското. В това българско се включват и елементи от фолклора. Цялата книга представлява един антропологичен, но и хронологичен прочит на това как в периода на националната държавност, на провежданите културни политики, фолклорът навлиза в читалището. В един момент местният културен център се превръща в дом, пространство, хранилище за съхраняване на фолклора не само като материален предмет (артефакт в етнографските сбирки), но в същото време читалището е хранилище на традицията като жива практика. С това то е припознато в международен план като добра практика за опазването на нематериалното културно наследство. През 2017 г. българското читалище е вписано в световната листа на ЮНЕСКО", отбеляза авторката.

"Смятам, че е добро стечение на обстоятелствата в България да имаме една сравнително добре запазена читалищна мрежа. И в основата на моята книга присъстват самите общности - хората по места, които в миналото и днес припознават читалището като институция, където традицията продължава да живее чрез диалог между старото и младото поколение. Това е най-ценното и това се опитвам да покажа в книгата - защо е толкова ценно", подчерта Стела Ненова.

Целия разговор можете да чуете от звуковия файл.

"В своето изследване гл. ас д-р Стела Ненова проследява развитието на читалищата през годините до днес и връзката институция – общност – културно наследство, засяга теми, свързани с културните политики, законовата и вътрешнонормативната уредба, с разбирането за опазването на фолклора, с развоя на именната система на читалищата. 

Изследването е насочено към широк кръг специалисти, работещи в областта на фолклористиката, етнологията, антропологията, културологията, както и към всички, които се интересуват от това как читалището от културно-просветна институция, която има за цел да модернизира и консолидира, да ограмотява и просвещава, се превръща в дом, хранилище на старите традиции, където те са живи и днес", пише научният рецензент на изданието чл.-кор. проф. Мила Сантова, д.изк.

Книгата "Читалище и фолклор" ще бъде представена в

  • София11 февруари (вторник), 16:00 часа, Заседателната зала на ИЕФЕМ, ул. Акад. Георги Бончев, бл. 6, ет. 7
  • Карлово - 27 февруари (четвъртък), 18:00 часа, НЧ "Васил Левски-1861", Камерна зала.
Стела Ненова е главен асистент, доктор в секция "Антропология на народните изкуства и визуалните форми" към ИЕФЕМ – БАН, където защитава докторската си дисертация. Възпитаник на СУ "Св. Климент Охридски", специалност "Българска филология". Автор е на множество статии и студии посветени на читалището и неговата роля за опазването на фолклора като културно наследство; практиките за съхраняване на локални традиции в читалищна среда като традиционни знания, умения и опит, предавани по диахронен път в социокултурния контекст на селищните общности.
По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

„Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора

Джаз фестивалът „Цветовете на джаза“ ще се проведе от 5 до 7 юни в Стара Загора. По традиция музикалното събитие ще събере любителите на музиката на специално изградената сцена на Античен форум „Августа Траяна“, това съобщи на пресконференция ресорният..

публикувано на 07.05.25 в 16:12

Със светлинно и лазерно шоу палят огъня на Майските дни на културата в Сливен

В Сливен ще се състои официалното откриване на Майските дни на културата „Сливенски огньове“. Светлинно, огнено и лазерно шоу е включено в програмата на първата вечер от Майските дни на културата. То ще се проведе на площад “Хаджи Димитър”, пред..

публикувано на 07.05.25 в 07:24

„Малкият мук“ с премиера на 7 май в Кукления театър в Стара Загора

В Старозагорския куклен  театър на 7  май от 18 ч. предстои премиерата на  най-новото заглавие в  репертоара – „Малкият Мук“по Вилхелм Хауф– история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се..

публикувано на 07.05.25 в 07:17

Името на св. Георги Победоносец е чест и задължение

 На големия празник Гергьовден ще Ви срещнем с един именик, който с чест и достойнство носи името си – Георги Радулов. Той е един от онези хора, на които името им е дадено неслучайно или казваме, че напълно заслужават и отговарят на името си.  Един..

публикувано на 06.05.25 в 08:25

Павел Поппандов ще получи „Златната липа“ 2025 за цялостен принос в киното“

Обичаният български актьор Павел Поппандов ще бъде специалният гост на 12-ото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“, което ще се проведе в Стара Загора от 31 май до 4 юни. Той ще получи наградата „Златна липа“ за..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Приказка за Златното петле разказват на децата на Хасково Симфониета Враца и Камерен оркестър Хасково

В два последователни дни виртуозите от Симфониета Враца и Камерен оркестър Хасково ще разказват музикално-театрална приказка на децата на Хасково. На 8 и 9 май, по повод Деня на Европа , най-малките почитатели на музикалното изкуство, техните родители..

публикувано на 05.05.25 в 16:10

Старозагорският куклен театър представя „Малкият мук“ на 7 май

В Старозагорския куклен театър на 7 май от 18 ч. предстои премиерата на най-новото заглавие в  репертоара – „Малкият Мук“ по Вилхелм Хауф – история за едно добро, чистосърдечно, но необикновено момче, което открива магически предмети и се впуска във..

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора"

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора" За периода 05.05 – 11.05.2025 г. /понеделник – неделя/ База Културен център „Стара Загора" 05.05 /понеделник/ 17. 00 часа Концерт – промоция „Хайде ела, да..

публикувано на 05.05.25 в 13:35

35 творби ще бъдат представени в традиционния Пленер по живопис в Нова Загора

От 8 до 30 май в Художествена галерия „Руси Карабиберов“ в Нова Загора ще се проведе поредното издание на традиционния Пленер по живопис. Събитието води началото си от 2004 г., като за този период са били представени 238 творби от 113 автори,..

публикувано на 05.05.25 в 11:30