Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За залесяването на парк "Аязмото" е създаден благотворителен комитет

4
Снимка: Радио Стара Загора

Преди 130 години един отдаден на любовта си къб Бгоа и хората на Стара Загора свещенослужител - митрополит Методий Кусев се захваща с делото на живота си - да облагороди и залеси гол и безводен хълм край града, родил се от пепелищата, за да го превърне в красив и модерен европейски парк, какъвто не притежавали дори много от столиците и най-големите градове на Европа.

Началото на любимият на всички старозагорци парк "Митрополит Методий Кусев“, наричан от тях преди това „Аязмото“, е било преди 130 години. "На 28-и февруари,1895 г.  е било  Тодоровден, а старозагорският митрополит – упоритият македонец дядо Методий Кусевич е засадил първите фиданки, за да се превърнат голите хълмове в  познатото ни и обичано за отдих място. Година преди това е създаден за  целта и Благотворителен комитет „Св.Йоан Милостивий“, започва разказа си Калина Маджарова от  Държавния архив в Стара Загора за това благородно и боголюбиво дело, както го е наричало тогава гражданството.

В Устава на благотворителния  комитет „Свети Йоан Милостивий“, като основна цел е записано „…комитета ще работи за оказване на материална и нравствено-религиозна помощ на нуждаещите се, а задачите които си поставя за изпълнението на тази цел са следните: залесяване на голите Средногорски баири на север от града, развитие на модерното земеделие…“. Това твърде смело начинание за онова време,  е подкрепено и от местната власт в лицето на кмета Сава Казмуков, намира подкрепа и сред жителите на града. Макар, че в началото някои от старозагорци са пускали добитък си да пасе из терените с  насажденията, измъквали или прекършвали младите фиданки…

Важно условие за да се захванат различните млади дръвчета до безводния Ахмак байр е направен водопровод, който , както е записано в  Протокол №1 от 20 февр. 1896 г. на Благотворителния комитет „Св. Йон Милостивий“ е записано ще  доставя вода от местността „Кутлуджа“ (землището на днешното село Дъбрава) или от местността „Старий мост“.

За да се направят  водопроводните съоръжения и изпълнят успешно залесителните работи, упоритият македонец води кореспонденция и разговори с Министър-председателя Константин Стоилов и кмета на Пловдив Христо Данов, към  кмета на София  Горбанов се обръща с молба в Стара Загора да бъдат командировани градинар и  инженер за полагането на тръбите от водопровода.“, разказва Калина Маджарова.

Към старозагорци е отправено специално възвание от Благотворителния комитет „Св. Йоан Милостивий“, в което се обяснява ползата за града от облагородяването на голите баири, за да се „отвори едно зрелище приятно за очите и весело за сърцето….хиляди най-разнородни дървета са посадени и наредени на правилни фигури…“.

Делото на комитета за залесяването на Аязмото, е взето и под Височайшото покровителство на Негово Царско Височество Престолонаследника Борис Княз Търновски, както е написано в Окръжно №200 от 25 окт. 1897 г. на Благотворителния комитет. Първоначално определените 25 000 златни лева, минават през 40 000,  за да надхвърлят 60 000 златни лева.В тези разходи влизат и платимите суми от комитета на работниците , затворниците от Старозагорския затвор и трудоваците от трудовото бюро в града. През Първата световна война по залесяването на Аязмото работят и военнопленници, на които също се плаща. 

  Всички усилия и средствата, които се събират от княз Фердинанд, дарения от старозагорци за купуването на на семена и фиданки от чужбина, създаването на собствени разсадници,  с продажбата на мед и пчелни продукти от кошерите, които развъждат Митрополит Методи Кусеви и Комитета „Св. Йоан Милостивий се увенчават с успех – още в края на XIX и началото на ХХ век, Стара Загора има голям, красив и модерен парк, какъвто малко европейски градове са имали по това време.  До 1902 г. на площ от 300 дка са били засадени над 500 000 различни видове дървета. 

През годините в парка са изградени зоологическа градина, стадион „Берое“, летен театър и астрономическа обсерватория. 





По публикацията работи: Калина Маджарова и Кристина Русева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е „Мисис България 2022“. Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Минала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има фондация в..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00
Валентин Глушков по време на работно посещение в Европейския парламент в Страсбург

Стара Загора има избран младежки делегат в ЕС

19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..

публикувано на 20.03.25 в 15:17