Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е единственият ден, в който всеки гост на Зографския манастир в Атон може да бие църковните камбани

Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник "24 часа"  Ваньо Стоилов. 

"През април 2016 година, когато все още ситуацията в Близкия Изток позволяваше и Благодатният огън в навечерието на Великден слизаше в Йерусалим, а българска делегация пътуваше до Светите земи, за да го вземе и да го донесе у нас, имах щастието да бъда част от една старозагорска група. Която беше пое ангажимента да посрещне Благодатния огън на летището, с огнеупорни фенери, автомобил и ферибот да стигне до българския манастир "Свети Георги Зограф" и да го предаде на монасите в Атон. Това пътуване беше едно незабравимо приключение за мен, тъй като не се случва всеки път", и до ден днешен разказва с вълнение Ваньо Стоилов. 


"Огънят стигна невредим, огнеупорните фенери си свършиха работата, а оказа се, първият ден на Великден бе единственият в годината, когато на всеки гост на манастира е позволено да бие камбаните, колкото пъти поиска и когато иска", разказва Стоилов. 


"За монасите, всеки, който стъпи в Атон не е турист, а поклонник, и всеки е длъжен да спазва правила, докато е на територията на светата обител в монашеската република. Едно от основните е, че иконите не се галят с ръка, от тях не се черпи енергия. Те трябва само да се целуват и да се стои смирено пред тях. 

Още с влизането в манастира, гостите получават брошура с 32 правила и наставления за благоприлично държание в църквата. От тях например гостите научават, че поклонниците в храма не се ръкуват, а само се поздравяват с лек поклон. 

Гостите разбира се, могат да бъдат само мъже, а забраната същества от женски пол да пребивават на територията на Атонската планина - Света гора, където има общо 20 манастира, се отнася и за животните. 

Но - според принципа, че всяко правило се има изключение, за котки и за кокошки все пак е позволено. И има и обяснение - за котките -за да създават поколение и да пазят манастира не толкова от мишки, но от змии, а кокошките - за да снасят яйца, от които навремето са се извличали бои за иконите. 

Жени - бежанки са намирали тук убежище единствено по времето на турското владичество робство и на гръцката гражданска война от 1946-1949 година. След това дамското присъствие на Атон се криминализира и всяка нарушителка е заплашена от затвор до 12 месеца", разказва още Ваньо Стоилов. 

"Монашеската република Света гора на полуостров Атон е  част от територията на Гърция, макар че дотам се пътува със специална виза. Монасите трябва да са гръцки граждани, независимо от това чий е манастирът, в който живеят и служат. За реда там отговаря гръцки полицай, който има офис пред манастирските порти на Зограф. 

Пред него се вее гръцко знаме и единственото друго знаме, което тук може да има, е жълтият флаг на монашеската република. 

Макар манастирът да е български, българско знаме тук не може да има. За да избегнат тази забрана, българските монаси са вдигнали  над сградите на манастира  ветропоказател с формата на самолет, който сочи към България. А на опашката на самолета е нарисуван изрисуван българският трибагреник. Защото какво е един самолет без своята национална принадлежност", разказва още Ваньо Стоилов. 


Какъв е редът при хранене в манастира? Какво е менюто на поклонниците и на монасите?  И защо за гостите съществува риск да хванат " зографска болест"  - отговорите на тези въпроси можете да чуете в интервюто с кореспондента на вестник "24 часа" Ваньо Стоилов. 



   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03

Вярата e терапия

Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..

публикувано на 20.04.25 в 11:39

Гергана Стоянова: „Трудностите ни изграждат като хора!“

Гергана Стоянова гостува в Стара Загора с нейния семинар „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Самата тя сподели, че не за първи път идва в Стара Загора, но за първи път тази година. Тези семинари води вече повече от 4 години в над 80 града. Тя е всеотдайна,..

публикувано на 17.04.25 в 13:26

Да нарисуваш икона

25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години.  Един от тях е 12-годишният..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Как се прави хубав козунак

Диана Филипова от хасковското село Малево е производител на козунаци и курабии от 20 години. Тя ни запознава с тайните за направата на вкусен козунак, в разговор с кореспондента ни от Хасково Христо Христов. Производителката споделя, че..

публикувано на 17.04.25 в 09:25

Старозагорско участие във Всемирното изложение в Париж преди 125 години

На този ден, преди 125 години , Световното изложение в Париж ознаменува настъпването на новото столетие и среща на едно място техническите и индустриалните достижения на човечеството.  От април до ноември 1900 година Всемирното изложение събира над..

публикувано на 15.04.25 в 10:10

На Цветница с Д-р Мартин Кърнолски – музика, хвърчила и още поводи за усмивки

На Цветница ви срещаме с Мартин Кърнолски, който е доктор на театралните науки и театралните изкуства, автор на собствена методика за обучение по Сценично поведение и е работил с артисти от над двадесет и пет държави. Има дългогодишен опит като..

публикувано на 13.04.25 в 16:00

Саксофонистът Майк Сакс – саксофон, тъмни очила и палитра от музикални емоции

Милен Стойков /Майк Сакс/ е саксофонист, флейтист и аранжор. Гастролира в Австрия, Германия, Швейцария, Скандинавските страни и Китай. Ориентиран е предимно в днешния смуут джаз и фюжън. Многобройни са участията му в джаз фестивали и лайф клубове в..

публикувано на 10.04.25 в 13:29