Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдебната медиация се завръща

Снимка: БТА

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена квота, но някои останаха незапълнени. Промени бяха направени и в ГПК- добавен беше чл.140а, който урежда по какви дела съдът ще препраща към медиация. 

След несъстоялите се промени темата отново е на дневен ред и до 5 май тече обществено обсъждане. В новите предложения влиза задължителна информационна среща между страните в спора и медиатор. По време на нея ще се разясняват принципите и същността на процедурата, ролята на медиатора и последиците. Тя ще се осъществява задължително в рамките на започнало съдебно производство. По този начин способът ще се популяризира и хората ще се възползват от него още преди да влязат в съда, което ще увеличи процентът на постигнатите споразумения.

Споровете, при които съдът ще насочва страните: имотни (делби и вещни); развод и раздяла при фактическо съжителство; трудови спорове; граждански спорове от всякакви договори със стойност до 25 000 лв. и търговски за парични и непарични вземания без оглед стойността. 

Очаква се отново да бъде извършен подбор във всички 28 Окръжни съдилища. Изискванията към тях няма да включва юридическо образование, а само да са преминали сертифициращо обучение и да са вписани е Единния регистър на медиаторите. Избраните миналата година ще останат. 

"Медиаторите, които не са юристи, имат също толкова добри умения да разрешават конфликти. Медиацията е едно омекотяване на общуването."- обяснява Севдалина Александрова, която е първият регистриран медиатор в България. 

Тенденциите в страната за използването на алтернативния сподоб за разрешаване на спрове е различно и има зависимост в кой град е. В София и Варна е по-развит, докато в Бургас нетолкова. В по-малките съдебни райони като Враца, Ловеч и Пазарджик също се развива добре. Целта на въвеждането на задължителната медиация е да се облекчи натовареността на съдилищата.

Принципите на медиацията са: доброволност, равнопоставеност на страните, неутралност на медиатора, безпристрастност от негова страна и поверителност. 

Повече за предстоящите промени чуйте в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" в Казанлък

Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини.  "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра"  започва..

публикувано на 20.05.25 в 17:00

Дизайн шампиони - паралелната учебна програма

"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин.  Над 150 са..

публикувано на 20.05.25 в 15:29

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29
Радослав Балкански-кмет на Млада Загора и Деница Димитрова-председател на МОС

Младите хора на Стара Загора - визионери на бъдещето

Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..

публикувано на 11.05.25 в 17:08

Снежана Маринова – за книгите с любов и 35 години професионален опит

Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..

публикувано на 11.05.25 в 16:15

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното по аджилити

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..

публикувано на 09.05.25 в 17:26