Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена квота, но някои останаха незапълнени. Промени бяха направени и в ГПК- добавен беше чл.140а, който урежда по какви дела съдът ще препраща към медиация.
След несъстоялите се промени темата отново е на дневен ред и до 5 май тече обществено обсъждане. В новите предложения влиза задължителна информационна среща между страните в спора и медиатор. По време на нея ще се разясняват принципите и същността на процедурата, ролята на медиатора и последиците. Тя ще се осъществява задължително в рамките на започнало съдебно производство. По този начин способът ще се популяризира и хората ще се възползват от него още преди да влязат в съда, което ще увеличи процентът на постигнатите споразумения.
Споровете, при които съдът ще насочва страните: имотни (делби и вещни); развод и раздяла при фактическо съжителство; трудови спорове; граждански спорове от всякакви договори със стойност до 25 000 лв. и търговски за парични и непарични вземания без оглед стойността.
Очаква се отново да бъде извършен подбор във всички 28 Окръжни съдилища. Изискванията към тях няма да включва юридическо образование, а само да са преминали сертифициращо обучение и да са вписани е Единния регистър на медиаторите. Избраните миналата година ще останат.
"Медиаторите, които не са юристи, имат също толкова добри умения да разрешават конфликти. Медиацията е едно омекотяване на общуването."- обяснява Севдалина Александрова, която е първият регистриран медиатор в България.
Тенденциите в страната за използването на алтернативния сподоб за разрешаване на спрове е различно и има зависимост в кой град е. В София и Варна е по-развит, докато в Бургас нетолкова. В по-малките съдебни райони като Враца, Ловеч и Пазарджик също се развива добре. Целта на въвеждането на задължителната медиация е да се облекчи натовареността на съдилищата.
Принципите на медиацията са: доброволност, равнопоставеност на страните, неутралност на медиатора, безпристрастност от негова страна и поверителност.
Повече за предстоящите промени чуйте в прикачения звуков файл:
Инициатива на общинската библиотека " Искра" в Казанлък дава възможност на най-малките жители да се докоснат до магическия свят на приказките и книгите, без да се налага да напускат детските градини. "Вълшебното куфарче" на библиотека "Искра" започва..
"Дизайн шампиони" е учебна програма за предучилищен и начален етап . Тя е единствената програма за проектно-базирано обучение в страната, позволяваща на деца в ранна възраст да развиват уменията си по лесен, достъпен и игрови начин. Над 150 са..
Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г. Работила за едно от регионалните издания на голям..
В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..
Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..
Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите, съобщи..
13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г.. На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..
Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..
Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..
Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net