Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На село" - рубрика на Радио Стара Загора

В столицата на самардалата в България - гурковското село Конаре, залагат на туризма

На развитието на селския туризъм залагат в гурковското село Конаре. 

"В населеното място къщите за гости са вече четири, около 60 са местата за настаняване, но с месеци напред няма свободни места", не без гордост споделя кметът Станчо Стефанов. 

Изграждане на екопътеки, поставяне на указателни табели и облагородяване на вече съществуващите места за посещения са сред основните цели на Стефанов като кмет на Конаре. 

Самото селце се намира в североизточната част на областта, в сигурната сянка на Балкана,  съвсем близо до язовир "Жребчево".  


Историята му е съхранена в летописната  книга на  175-годишната черква "Света Троица". Според записаното в нея населеното място води началото си от 14 век, когато по тези земи местните хора отглеждат  коне и осигуряват животни за нуждите на османската армия. 

Има и друга версия – че селото възниква  край древен град-  Удинград, а съдейки по останките от зидове е твърде вероятно и в тази теория да има истина. 


Красивата природа, историята, а и традициите – тук се отглежда ароматната подправка самардала, е причина от няколко години местните да залагат на развитието на селския туризъм, разказва кметът на Конаре Станчо Стефанов .





Освен с археологията и историческите забележителности, славата на гурковското село Конаре прехвърля пределите на областта, че и границите на България заради прочутата самардала. - ароматна подправка, особено подходяща за  месо и месни ястия. 


Която събира своите почитатели на фестивал вече 11 години. Тазгодишното издание беше с кауза – да бъдат събрани пари и за ремонт на камбанарията в Конаре. 



А иначе в селото живеят постоянно около 200 души, разказва Стефанов. Добрата новина е, че има млади семейства, има и деца. 

"Младите даже се шегуват, че е време да отворим отново детската градина в селото", споделя Стефанов. 


В Конаре има медицински пункт, лекар и медицинска сестра, има и дрогерия. Трудното е с работата - има възможност в близките два града - Твърдица и Гурково. 

"В селото има фирми, но работните места там не са много", споделя Стефанов. И допълва, че големият шанс на  село Конаре за него е в развитието на туризма. 

Повече чуйте в репортажа 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорски училища се включват в "Ден без асансьори"

Последният ден от месец април преминава в грижа за физическата ни активност – днес се провежда 11-то издание на кампанията „Ден без асансьори“. В рамките на този ден организацията  "BG Бъди активен" призовава всички хора да използват стълбите..

публикувано на 30.04.25 в 15:03

Райна Княгиня развя знамето на Априлското въстание преди 149 години

В Деня на 149-тата годишнина от Априлската епопея, наред с имената на апостолите Георги Бенковски, Панайот Волов, Георги Икономов, Тодор Каблешков, Павел Бобеков и другите знайни и незнайни патриоти жертвали семейството, имота и живота си за свободата..

публикувано на 01.05.25 в 07:45

Борис Илиев с дебютен авторски албум „За теб“

След години на сцената, Борис Илиев представя най-личният си проект досега. Дебютният си авторски албум „ За теб“. Той вече e достъпен в дигиталните платформи и ще бъде представен на живо на 16 май в клуб в София. Датата не е случайна, това е..

публикувано на 30.04.25 в 13:22

Новозагорски ученици на ревю с абитуриентски облекла на родители, баби и дядовци

Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище "Христо Ботев" по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе..

публикувано на 29.04.25 в 19:26

Светлина от кратуни

Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...

публикувано на 27.04.25 в 12:30

В „60 минути повече Lifestyle“: Българска шевица и традиционни женски имена са върху серия лакове

Пролетта вдъхновява за свежи идеи, включително в областта на маникюра, който вече е форма на себеизразяване, повлияна от глобални тенденции. В предаването „60 минути повече Lifestyle“ ни гостува Мариела Иванова, която разказа за своя път в бизнеса с..

публикувано на 25.04.25 в 15:47

Световният ден на книгата беше отбелязан и в Болярово

По случай Световния ден на книгата, заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева, се включи в инициативата "Походът на книгите" на СУ "Д-р Петър Берон", град Болярово.  По покана на училищното ръководство, г-жа Терзиева за поредна година извървя..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35