Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В 8 града са планирани протести срещу метода на хидравличното разбиване за добив на шистов газ

| обновено на 11.10.14 в 11:58
Снимка: БГНЕС


Граждани на България ще се присъединят към глобалния ден срещу фракинга като метод за проучване и добив на подземни богатства, съобщиха от Гражданската инициатива, обявила се срещу хидравличното разбиване. Проявата се организира за трета година в целия свят, като миналата година имаше над 300 протеста в 30 страни. Отбелязването на Глобалният антифракинг ден ще се проведе съвместно с общоевропейските протести срещу подготвяното Трансатлантическо споразумение между ЕС и САЩ.

В 8 града на страната са планирани протести срещу метода на хидравличното разбиване за добив на шистов газ - София, Варна, Пловдив, Шумен, Добрич, Видин, Пазарджик и Бургас. В шабленското село Вранинио започва подписка срещу използването на метода фракинг. Това обяви на протестен митинг в Добрич Синтия Недялкова от Гражданска инициатива. Организаторите на протеста съобщиха още, че за находището в село Рогозина вече има готова концесия за следващите 30 години.

Представители на екологични организации и граждани се събраха с плакати и знамена на входа на Морската градина на Варна в подкрепа на Международния антифракинг ден и срещу споразумението за трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции. Млада жена, облечена с носия, дойде с двете си деца:

Искам да подчертая идентичността на нашия народ и да вдъхна повече настроение, оптимизъм въпреки големите проблеми. Искам да призова всички будни граждани, екологични организации. По принцип цялото ни общество е пряко засегнато както от добив на горива по неконвенционален начин, така и от трансатлантическото споразумение.

Екологът Георги Генчев каза: Днес е Световният ден срещу франкинга. Можем да кажем с гордост по примера на България, тъй като той започна от 2012-а. Другият протест е по скоро европейски. Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции – големият проблем е, че всички ценности на свободата на хората се поставят на карта и по скоро се завземат от големите корпорации, които имат възможността да съдят всички държави в ЕС за нереализирани печалби.

Преди дни община Шабла прие протестна декларация до президента, премиера и министрите на ресорните министерства, съдържаща обвинения за липсата на прозрачност при проучванията за нефт и газ. Още преди месец кметовете на Каварна и Шабла Цонко Цонев и Райна Бърдарева реагираха, че добруджанските общини са „на тъмно“ по въпроса.

Ако опасността е точно толкова голяма, колкото се описва в пресата, мисля, че това е проблем на цяла България. Ако трябва да се отстоява позиция, ще го правим, каза Бърдарева.

Цонко Цонев беше още по-категоричен: Като се вземат такива важни решения, да се уведомяват и местните власти, местните общности, иначе ще има проблеми. Ние ще сме първите, които ще реагираме, защото ако това се случва, ще има много твърда реакция – да го знаят. Тогава може да стане така, че да нямат достъп до там, ако предварително всичко не е обяснено и не е изчистено. Надявам се. Така реагират колегите в Шабла, Генерал Тошево и Балчик. Това са 4 български общини, мнението на които трябва да се вземе.

С днешна дата общините все още нямат информация кога и как ще се правят проучвания в блок „Вранино“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32