Строителството на първата турска атомна електроцентрала Мерсин Аккую ще се забави. Малка е вероятността тя да бъде готова преди 2022 г., макар че пускът бе заплануван за през 2019.
Според специалисти причина са финансовите проблеми на Русия, заради санкциите на ЕС и САЩ след анексирането на Крим. Твърди се, че Русия се затруднява да намира съдружници, особено след спада на руската рубла. Друга причина е и затягането на изискванията за сигурността на атомните централи.
В същото време турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз заяви, че Мерсин Аккую е приоритет за Турция и че трябва да бъде ускорен графикът.
Збавянето на строителството ще означава по-малко електроенергия за турската икономика, а също и че предварително уговорените цени за електроенергията няма да бъдат валидни, което ще създаде проблемиза Турция, която е зависима от вноса на енергия.
Турски източници цитират заместник-ръководителя на „Росатом Овързис“ Милко Ковачев, според когото проектът ще бъде завършен в срок,
Росатом, която строи първата турска атомна електроцентрала с 4 реактора с обща мощност 4 800 мегавата на стойност около 20 млрд. долара беше обещала да завърши строежа на първия реактор до 2019 г. Близо 6 млрд. долара трябва да плати руският строител на местните подизпълнители.
Росатом веднъж отложи пуска на първия реактор за 2020 г.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..