Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”, който е емблема за гр, Ямбол“ – покани директорът на музея в Белия град Радостина Енчева.
Кукерството неизменно е свързано с наближаването на Сирни Заговезни и обичаите по прогонване на злите сили, посрещането на пролетта и събуждането на земята. Затова и в представянето на групата специален акцент са ритуали, пресъздаващи дейности по заораване и засяване на земята, наричания за здраве, берекет и плодовитост.
Възстановка на обичая Сирни Заговезни – когато православните християни взаимно искат прошка едни други, ще пресъздаде Група за автентичен фолклор “Живи корени” при НЧ “Свобода-1897”, с. Гурково, общ. Балчик.
Участие в програмата ще вземат и танцов клуб “Веселие” при НЧ “Васил Левски-1959”, гр. Балчик.
В последната събота на февруари тук ще бъдат поне 50 кукера и още толкова самодейци. „Ще видим различни кукерски костюми. Организаторите уверяват, че ще има нови маски, направени специално за Балчик. Ще напалим огън, който всички, които имат желание, ще прескочат. Надяваме се да се получи един хубав празник“ – сподели Радостина Енчева.
Сирни Заговезни е християнски празник, предшестващ непосредствено началото на Великия пост и отбелязван на седмата неделя преди Великден – за православните църкви през 2025 година това е 2 март.
Това е и един от важните празници в българска фолклорна традиция, свързан с множество различни обреди и обичаи, някои от които обхващат цялата предходна седмица, наричана Сирна неделя.
Според правилата на постенето, на този ден все още могат да се ядат храни, които произхождат от животни, като сирене, мляко, яйца, но не и месо (то вече е отпаднало след Месни заговезни (23 февруари 2025 – седмица по-рано). След това, доколкото е препоръчително, предписанието е чак до Великден да се консумира само храна с растителен произход.
Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..
На 29 април светът отбелязва Деня на танца - празник на движението, културата и емоцията. Танцът е универсален език, който преодолява бариерите между хората и свързва сърцата им чрез ритъм, танц и изразност. В България културата за танцовото изкуство не е толкова разпространена, но отношението към балета е добро. Това каза танцьорът и хореограф..
Ротари клуб Балчик успешно осъществи инициативата "Здраве на екрана", която включва дарение на интерактивни монитори за МБАЛ Балчик и медицинския център. Целта на инициативата е да предостави вдъхновяващо и образователно съдържание за пациентите на болницата чрез видеа, посветени на здравословния начин на живот, правилното хранене, физическата..
Историята на днешния ден е свързана с капитан Кук, кораба „Индевър“ и Австралия. Предлагам да пробваме със забавната версия. В стил „истории, които няма как да чуете в училище“. Годината е 1770-та. Мястото — някъде в Тихия океан. Корабът е „Индевър“, а времето вероятно следобедно, защото нашият герой, капитан Джеймс Кук -..
Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..
За поредна година известната в цял свят двойка египетски лешояди се завърна в България в гнездото си близо до град Провадия. Семейството пернати е известно у нас и зад граница, защото е едно от малкото, което можем да наблюдаваме на живо в YouTube, благодарение на инсталираната в гнездото им камера. Сътрудници на Българското дружество за..